Fotoradary - Forum Prawne

 

Fotoradary

Mam pytanie dotyczące stosowania właśnie fotoradrów przez Straż Miejską, tzn nie do końca rozumiem czy w końcu maja oni prawo karać mandatami za wykroczenia rejestrujące przez fotoradar , czy to jes bezprawne? Pozatym chciałam się ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Prawo wykroczeń

Prawo wykroczeń - aktualne tematy:

  • § Mandat - "zakaz wyprzedza...
    Witam dnia 14.04 tego roku, w terenie zabudowanym złapała mnie policja. Powiedzieli mi, że będzie spory mandat i...
  • § Przedawnienie wykroczenia
    Witam w sierpniu 2012 miałem kolizje drogową ,do tej pory nie ma prawomocnego wyroku sądu w nieprawomocnym wyroku...
  • § Podpis ołówkiem PKP
    Witam. Dzisiaj otrzymałem mandat od Kolei Mazowieckich za podpisanie się na bilecie miesięcznym ołówkiem. Najpierw...

 
02-12-2005, 17:43  
ewawlkp
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Fotoradary

Mam pytanie dotyczące stosowania właśnie fotoradrów przez Straż Miejską, tzn nie do końca rozumiem czy w końcu maja oni prawo karać mandatami za wykroczenia rejestrujące przez fotoradar , czy to jes bezprawne?
Pozatym chciałam się dowiedzieć czy to jest dopuszczalne,aby takie wezwanie do zapłaty madatu zaocznego wysyłać dopiero po 6 miesiącach od zarejestrowania wykroczenia na fotoradaże Straży Miejskiej. Miałam właśnie taki przypadek ..dostałam wezwanie od Strazy Miejskiej ok 25 .11.05, a wykroczenie miało miejsce w dn 26.05. 05. Czy jest jakiś wyznaczony okres na takie sprawy.Poza tym tym samochodem kierował ktoś z rodziny i nie pamietam po takim czasie kto to był , a nie dostałam żadnego zdjęcia. Co mam zrobic w tej sprawie. Bardzo prosze o jakąś odpowiedź. Z góry dziękuje.
ewawlkp jest off-line  
03-12-2005, 07:29  
nobel83
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Odp: fotoradary i Straz Miejska.

http://forumprawne.org/o,15965.html?...eb1cd8cf892762

Zajrzyj tutaj, już ten temat był poruszany.[/url]
nobel83 jest off-line  
03-12-2005, 10:14  
ewawlkp
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Tak owszem ten temat był poruszany , ale nie do końca wyjaśnione to o co ja pytam, tzn chodzi o tak długi okres od wykroczenia do przysłania wezwania..no i dokładnie nie rozumiem tej odpowiedzi , czy mam płacić ten mandat zaoczny czy nie ? Bardzo prosze kogos o fachową odpowiedz. Z góry dziekuje. Pozdrawiam
ewawlkp jest off-line  
03-12-2005, 20:26  
nobel83
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Odp: fotoradary i Straz Miejska.

[cytat:2w2yl8ip]Tak owszem ten temat był poruszany , ale nie do końca wyjaśnione to o co ja pytam, tzn chodzi o tak długi okres od wykroczenia do przysłania wezwania..no i dokładnie nie rozumiem tej odpowiedzi , czy mam płacić ten mandat zaoczny czy nie ? Bardzo prosze kogos o fachową odpowiedz. Z góry dziekuje. Pozdrawiam[/cytat:2w2yl8ip]


Rzeczywiście, zgodnie z art. 97 §1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, mandat karny w opisanym powyżej przypadku może być nałożony do 14 dni od daty ujawnienia czynu. Pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia kwestia kiedy czyn został ujawniony, tzn. kiedy strażnik miejski pozyskał dane z fotoradaru, tym niemniej wspomniany w pytaniu upływ czasu zdaje się wykluczać możliwość zachowania powyższego terminu. W takim przypadku mandat karny powinien zostać uchylony i na opisanej wyżej podstawie faktycznej i prawnej należy oprzeć odwołanie od mandatu do właściwego miejscowo sądu rejonowego, wydział grodzki.

Art. 97. § 1. kpw W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:
1) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
2) stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy czynu
- w tym także w razie potrzeby po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 3 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt 1, i 14 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2.
§ 2. Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego.
§ 3. Funkcjonariusz nakładający grzywnę obowiązany jest określić jej wysokość, wykroczenie zarzucone sprawcy oraz poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy.


i jeszcze....

Co do płatności wg Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia:

Art. 98. § 1 pkt 3, czyli: W postępowaniu mandatowym można nakładać grzywnę w drodze mandatu karnego - zaocznego.

Art. 98. § 4. Mandatem karnym zaocznym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać.
Art 98 § 5. Mandat karny, o którym mowa w § 1 pkt 3 [czyli tu zaoczny przypominam ja autor posta ], powinien wskazywać, gdzie w terminie 7 dni od daty jego wystawienia ukarany może uiścić grzywnę, oraz informować o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie. Staje się on prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym miejscu i terminie.


to tyle niech inni się wypowiedzą
nobel83 jest off-line  
07-12-2005, 11:08  
Roman Gładysz
Moderator w spoczynku
 
Posty: 99
Domyślnie

W ciągu 30 dni od ujawnienia wykroczenia na zapisie z videoradarze/fotoradarze można nałożyć grzywnę mandatem karnym. Można odmówić przyjęcia takiego mandatu. W przypadku przekroczenia tego terminu sprawa może zakończyć się przed sądem.
Roman Gładysz jest off-line  
07-12-2005, 14:27  
nobel83
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Odp: fotoradary i Straz Miejska.

[cytat:1dvvvihl]W ciągu 30 dni od ujawnienia wykroczenia na zapisie z videoradarze/fotoradarze można nałożyć grzywnę mandatem karnym. Można odmówić przyjęcia takiego mandatu. W przypadku przekroczenia tego terminu sprawa może zakończyć się przed sądem.[/cytat:1dvvvihl]

Jaka podstawa prawna to reguluje??
nobel83 jest off-line  
07-12-2005, 14:37  
Roman Gładysz
Moderator w spoczynku
 
Posty: 99
Domyślnie

Art. 97§1 zdanie ostatnie kpsw w zw. z art. 99 kpsw
Roman Gładysz jest off-line  
07-12-2005, 18:16  
nobel83
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Odp: fotoradary i Straz Miejska.

Dziękuję za odp., wcześniej tez podawałem taką podstawę prawną, ale chyba muszę zerknąć w póżniejsze zmiany , dzięki
nobel83 jest off-line  
07-12-2005, 22:20  
ewawlkp
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi..Pozdrawiam serdecznie.
ewawlkp jest off-line  
16-12-2005, 10:46  
ara
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Witam!Mam pytanie wczoraj dostałem do domu zawiadomienie wraz ze zdjęciem z fotoradaru!Zdjęcie zostało wykonane przez fotoradar należący do straży miejskiej!Z tym ,że wykroczenie jest z poczatku września a ja dostałem je dopiero wczoraj!Czy faktyczniejest taki długi okres zezwalający na powiadomienie o wykroczeniu??Czy straż miejska ma uprawnienia do wykonywania zdjęć fotoradarem???I czy fotoradar musi być oznakowany czy moize być"zabunrowany " gdzies w aucie stojącym na poboczu tak jak miało to miejsce w moim przypaku??Prosze o porade i podpowiedz jak dalej postępowac??
ara jest off-line  
Linki sponsorowane
Zamknięty temat

Prawo wykroczeń - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fotoradary - Mieszkam w miejscowości gdzie produkowane są fotoradary znane już chyba każdemu z szarych skrzynek ustawionych przy główniejszych drogach. Firma Z...
§ Gdzie fotoradary? - czy moge zostac ukarana mandatem z fotoradaru nieoznakowanego? ustawionego gdzies w lesie czy koszu :?:
§ Fotoradary zdjęcie od tyłu - Witam wszystkich i mam takie pytanie jakieś nie cały miesiąc temu wybraliśmy się większa grupą znajomych na urlop pare osób porzyczało odemnie auto i...
§ gminy jak zbóje (fotoradary) - Witam, mam kilka pytań: - Czy straże gminne mogą ustawiac fotoradary w miejscach ukrytych i nie ostrzegając o tym żadnymi znakami? - Czy legalne...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:03.