Broszura informacyjna do zeznania pit-37 ... W 2012 roku - Forum Prawne

 

Broszura informacyjna do zeznania pit-37 ... W 2012 roku

Pytanie dotyczy części H "INFORMACJA O DOCHODACH (PRZYCHODACH) WYKAZYWANYCH NA PODSTAWIE ART.45 UST.3C USTAWY Poz 122 wypełniają podatnicy, o których mowa w art.3 ust. 1 ustawy, którzy uzyskali dochody (przychody) określone w ust. 1 pkt ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"

Rozliczenia "PIT" - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
21-02-2013, 19:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Broszura informacyjna do zeznania pit-37 ... W 2012 roku

Pytanie dotyczy części H
"INFORMACJA O DOCHODACH (PRZYCHODACH) WYKAZYWANYCH NA PODSTAWIE ART.45 UST.3C USTAWY
Poz 122 wypełniają podatnicy, o których mowa w art.3 ust. 1 ustawy, którzy uzyskali dochody (przychody) określone w ust. 1 pkt 2,4 lub 5 ustawy, od których podatek został pobrany przez płatnika zgodnie z art.30a ust.2a ustawy."
To powyżej jest informacją dla podatników. Co to jest i czym się to je?
Może ktoś potrafi to przetłumaczyć z polskiego na "nasze"?
 
28-02-2013, 19:03  
pawel000
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Broszura informacyjna do zeznania pit-37 ... W 2012 roku

Mam podobny problem z częścią H:
INFORMACJA O DOCHODACH (PRZYCHODACH) WYKAZYWANYCH NA PODSTAWIE ART.45 UST.3C USTAWY

W 2012 roku zlikwidowałem IKE i otrzymałem zwrot środków zgromadzonych na IKE pomniejszonych o 19%-owy podatek od zysków kapitałowych. Czy powinienem w PIT-37/części H podać wartość dochodu kapitałowego uzyskanego po likwidacji konta IKE? Dochodem tym byłaby to, jak rozumiem, różnica między wartością zwrotu z IKE a wartością wpłat na IKE powiększona o te 19%.

Przeanalizowałem zapisy ustawy:

Cytat:
art 45
ust. 3c. Podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, są obowiązani wykazać kwoty dochodów (przychodów) określonych w art. 30a ust. 1 pkt 2, 4 lub 5, od których podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w ust. 1 lub 1a.
Cytat:
art. 30a.
ust. 1. Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:
[...]
2) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych;
[...]
4) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych;
5) od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych;
Cytat:
art. 30a
[...]
ust. 2a. Od dochodów (przychodów) z tytułu należności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 4 lub 5, przekazanych na rzecz podatników uprawnionych z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 5a pkt 11, podatek, o którym mowa w ust. 1, płatnik pobiera według stawki określonej w ust. 1 od łącznej wartości dochodów (przychodów) przekazanych przez niego na rzecz wszystkich takich podatników za pośrednictwem posiadacza rachunku zbiorczego.
I nie wiem, czy zwrot z IKE spełnia powyższe przesłanki.

Gdzieś indziej przeczytałem, że zwrotu z IKE nie trzeba deklarować w PIT-38.
pawel000 jest off-line  
28-02-2013, 21:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Broszura informacyjna do zeznania pit-37 ... W 2012 roku

Niektóre informacje można znaleźć na stronie:
http://www.szybkipit.pl/no-cache/zadaj-pytanie
 
01-03-2013, 00:05  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.427
Domyślnie RE: Broszura informacyjna do zeznania pit-37 ... W 2012 roku

Zwrotu z IKE nie wykazuje się w żadnym zeznaniu.
Cytowane przez Ciebie przepisy dotyczą zupełnie innych sytuacji.
TaxTex jest off-line  
01-03-2013, 18:52  
pawel000
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Broszura informacyjna do zeznania pit-37 ... W 2012 roku

Jak zadzwoniłem do Krajowej Informacji Podatkowej to najpierw zapytałem: Czy dochód ze zwrotu z IKE wykazuje się w zeznaniu PIT-37? Pani konsultantka po zastanowieniu (i sprawdzeniu czegoś) odpowiedziała, że NIE. Ale jak potem zapytałem, czy czasem nie należy go podać w części H to pani konsultantka po zastanowieniu (i przeanalizowaniu na szybko zapisów ustawy) odpowiedziała, że wygląda na to, że TAK.

Ponieważ odniosłem wrażenie, że pani konsultantka średnio orientuje się w temacie (pytała się m.in. o to, czy w związku z likwidacją IKE otrzymałem jakąś informację o odprowadzonym podatku, itp. a o nowej części H w PIT-37 chyba wcześniej nie wiedziała) to zadałem pytanie na forum.

Dziękuję za pomoc.
pawel000 jest off-line  
01-03-2013, 19:14  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Broszura informacyjna do zeznania pit-37 ... W 2012 roku

Jeśli nadal cię to interesuje, może zapytaj eksperta na stronie KIP? Jest tam taka opcja, nic nie kosztuje.
Ja szukałam informacji w sprawie otrzymania dywidendy z posiadanych akcji i znalazłam odpowiedź - wypłacona kwota została wcześniej opodatkowana i nic nie trzeba wpisywać.
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ broszura informacyjna a prawa autprskie alaklek Prawo autorskie 2 07-01-2013 15:01
§ Ile wynosi najniższa krajowa w 2012 roku? paulinaa844 Prawo pracy 2 21-10-2012 18:50
§ sprzedaż nieruchomości kupionej w 2012 roku dzusti Prawo finansowe i podatkowe 0 16-10-2012 15:06
§ jak zostać rolnikiem od 2012 roku? Lawka Prawo gospodarcze 0 07-08-2012 13:56
§ ślub w 2012 roku a rozliczenie PIT-u 2011 emilazofia Prawo finansowe i podatkowe 4 11-04-2012 07:23
§ Umowa na okres próbny a ciąża w roku 2012 diabys Prawo pracy 2 14-01-2012 19:40


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:39.