Świadczenie z art. 117 Ustawy o Policji a roczne zeznanie podatkowe - Forum Prawne

 

Świadczenie z art. 117 Ustawy o Policji a roczne zeznanie podatkowe

W 2012 roku za styczeń i luty pobrałem ostatnie wynagrodzenie ze stosunku pracy. W okresie od 1.03.2012 do 31.12.2012 z racji zwolnienia ze służby przez nabycie prawa do emerytury (art. 41 ust. 2 pkt. 4 ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"

Rozliczenia "PIT" - aktualne tematy:


 
03-03-2013, 16:34  
Vyltus
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Świadczenie z art. 117 Ustawy o Policji a roczne zeznanie podatkowe

W 2012 roku za styczeń i luty pobrałem ostatnie wynagrodzenie ze stosunku pracy.

W okresie od 1.03.2012 do 31.12.2012 z racji zwolnienia ze służby przez nabycie prawa do emerytury (art. 41 ust. 2 pkt. 4 Ustawy o Policji) pobierałem świadczenie co miesiąc przez okres roku z art. 117 Ustawy o Policji (rok minął z ostatnim dniem lutego 2013 roku, ale pierwsze dwa miesiące tego roku zostaną uwzględnione z zeznaniu za bieżący rok podatkowy).

Oprócz PIT-11 za 2012 rok, otrzymałem od płatnika zaświadczenie o pobieraniu ww. świadczenia. Ponadto zawarto w nim informację, że od tego świadczenia została potrącona składka na ubezpieczenie zdrowotne wraz z podaniem wysokości kwoty podlegającej odliczeniu od podatku dochodowego.

W 2012 roku nie miałem innych dochodów podlegających opodatkowaniu niż wymienione.

Co dokładnie powinienem zrobić z tą informacją? Czy i w której pozycji w deklaracji PIT-37 powinienem uwzględnić kwotę podaną na zaświadczeniu?

Przeszukując Internet nie znalazłem rzeczowych odpowiedzi na moje pytanie, a sam temat nie był często poruszany.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
- Rafał
Vyltus jest off-line  
14-03-2013, 09:57  
prosty człowiek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Świadczenie z art. 117 Ustawy o Policji a roczne zeznanie podatkowe

Ustawa o Policji określa w Art. 117. 1 : Policjantowi w służbie stałej, zwolnionemu ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 4, wypłaca się co miesiąc przez okres roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.
2. Policjantowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń.
3. Policjantowi zwolnionemu ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 i 6, który z powodu nadal trwającej choroby nie może podjąć zatrudnienia, wypłaca się co miesiąc świadczenie pieniężne określone w ust. 1 przez okres choroby, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy, chyba że wcześniej komisja lekarska wyda orzeczenie o inwalidztwie stanowiące podstawę do ustalenia prawa do renty inwalidzkiej.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w Art. 30. 1. określa: Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:
(..)
4a) z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej na podstawie odrębnych ustaw, przez okres roku co miesiąc lub za okres roku jednorazowo albo co miesiąc przez okres trzech miesięcy - w wysokości 20 % należności.

Podatek od tych świadczeń został pobrany przez płatnika w trakcie roku.
Podatnik otrzymał zatem owo świadczenie już pomniejszone o (zryczałtowany) podatek
(nie podatek dochodowy!).
Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (art.30 ust.8 o posatku dochodowym od osób fizycznych)
- nie wykazujesz tego w zeznaniu rocznym.
prosty człowiek jest off-line  
14-03-2013, 10:43  
prosty człowiek
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Świadczenie z art. 117 Ustawy o Policji a roczne zeznanie podatkowe

cd... przepraszam, ale mnie wylogowało

Całą kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazaną w otrzymanym zaświadczeniu można odliczyć od podatku - sumuje się ja z kwotą składki zdrowotnej wykazanej w PIT-11. Warunek otrzymania tego odliczenia jest jeden - zaliczki na poczet podatku dochodowego pobrane przez płatnika muszą być odpowiednio wysokie, żeby było od czego dokonać odliczenia (wskazana jest dodatkowa praca po zwolnieniu ze służby, wspólne opodatkowanie z pracującym małżonkiem...)
Jeśli w ubiegłym roku podatkowym Ty lub współmałżonek nie mieliście odpowiednio wysokich dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym, to na podstawie zaświadczenia o pobieraniu świadczenia z art. 117, po rozliczeniu PIT-37 możesz odzyskać jedynie kwotę w wysokości zaliczek na poczet podatku dochodowego pobranych przez Twojego płatnika wykazanych w PIT-11.
prosty człowiek jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Rozliczenia "PIT" - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zeznanie roczne a alimenty - Witam, Mam pytanie natury technicznej :) W którym miejscu formularza PIT 37 wpisać i czy w ogóle wpisywać przychód z racji otrzymywania alimentów...
§ Roczne zeznanie PIT 37 - dlaczego dopłata - Witam, Pracuję na etacie i dochody otrzymuję z jednego źródła. Jeszcze nigdy mi się nie zdażyło coś takiego. Podatek przekazany przez płatnika...
§ zeznanie podatkowe - Dostałem 3 pity za rok 2010 (PIT-11). 5tys 4tys i 1tys, kazdy z innej firmy. Pracowałem na umowę zlecenie podczas studiow dziennych. Pytania. 1....
§ Roczne zeznanie podatkowe - Witam, od grudnia 2009 posiadałem otwartą działalność gospodarczą. W tym miesiącu nie wykazałem żadnych przychodów z tej działalności, jednocześnie...
§ zeznanie roczne i nielegalne odliczenia przez zone - witam, prowadze z zona sprawe sadowa rozdzielnosci majatkowej (bieze bez mojej zgody wiele kredytow pozyczek, zaciaga zobowiazania) w trakcie sprawy...
§ Zeznanie podatkowe PIT-36 , 38 SD-Z1 - Mam takie pytanie Za 2008r mam Mam umowe o prace do lipca 2008 Dodatkowo otrzymuje co jakis czas umowy o dzialo ale z zagranicy ( placilem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:21.