Rozwód a rozliczenie jako matka samotnie wychowująca dzieci - Forum Prawne

 

Rozwód a rozliczenie jako matka samotnie wychowująca dzieci

Witam, proszę o pomoc w temacie rozliczenia z dziećmi. 13.12.2013 odbyła się sprawa o rozwód bez orzekania o winie, na tej rozprawie został orzeczony wyrok. Postanowienie i wyrok na piśmie otrzymałam w lutym 2013, postanowienie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"

Rozliczenia "PIT" - aktualne tematy:

  • § Umowa zlecenie uczeń - zwrot p...
    Witam, mam następujący problem: We wakacje 2014 zostałem zatrudniony na umowę zlecenie za 11zł / h...
  • § osoba bez dochodu
    czy jeśli nie pracowałam pełen rok i wychowuję córkę czy na zero mogę się z nią rozliczyć z podatku? Znaczy...
  • § Koszty kancelarii adwokackiej ...
    Dzień dobry, proszę o poradę w takiej sprawie: Jestem twórcą, nie prowadzę działalności gospodarczej tylko...

 
15-03-2013, 19:23  
Bell15
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Rozwód a rozliczenie jako matka samotnie wychowująca dzieci

Witam,
proszę o pomoc w temacie rozliczenia z dziećmi.
13.12.2013 odbyła się sprawa o rozwód bez orzekania o winie, na tej rozprawie został orzeczony wyrok.
Postanowienie i wyrok na piśmie otrzymałam w lutym 2013, postanowienie 1.02.2013 o posiedzeniu niejawnym w sprawie ... o rozwód.
Z byłym mężem nie mieszkamy razem od listopada 2011.
Pytanie jest następujące: czy za 2012 r. mogę rozliczać się jako matka samotnie wychowująca dzieci?
Bell15 jest off-line  
17-03-2013, 16:24  
kaja100200
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Rozwód a rozliczenie jako matka samotnie wychowująca dzieci

Kwestią zasadniczą jest to, czy przed tym wyrokiem nastąpiło faktyczne samotne wychowywanie dziecka? Jeśli tak, i najlepiej jeśli można to jakoś udowodnić (nie wiem np wymeldowaniem byłego męża, wyprowadzką i zamieszkaniem w nowym miesjcu) można wtedy rozliczyć się jako osoba samotnie wych.
kaja100200 jest off-line  
17-03-2013, 17:40  
Bell15
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Rozwód a rozliczenie jako matka samotnie wychowująca dzieci

Dziękuje bardzo za odpowiedź.
Rok przed orzeczeniem rozwodu przeprowadziłam się do swojego mieszkania od męża, ale niestety bez zmian w zameldowaniu, jedyny dowód na to świadkowie, albo fakt, że były mąż robił mi przelew na konto z zaznaczeniem, że to na dzieci.
Czy jest szansa, żeby rozmawiać z US na ten temat czy można się tak rozliczać?
Bell15 jest off-line  
17-03-2013, 17:44  
kaja100200
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Rozwód a rozliczenie jako matka samotnie wychowująca dzieci

Dla US liczy się fakt samotnego wychowywania oraz wyrok, który zapadł jeszcze w 2012r. Jeśli więc faktycznie tak było, to myślę, że nawet w przypadku kontroli nie będą mieli nic do zarzucenia.
kaja100200 jest off-line  
17-03-2013, 17:46  
Bell15
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Rozwód a rozliczenie jako matka samotnie wychowująca dzieci

Mam taką nadzieję, że liczy się dla nich stan faktyczny
Obawiam się tylko tego, że wyrok uprawomocnił się 4.01.2013
Bell15 jest off-line  
17-03-2013, 17:55  
kaja100200
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Rozwód a rozliczenie jako matka samotnie wychowująca dzieci

Faktycznie sprawdziłam liczy się uprawomocnienie

Przepisy podatkowe nie wskazują od jakiego momentu osoba rozwiedziona uzyskuje status „osoby samotnie wychowującej dziecko”. Należy zatem odwołać się do przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.), zwanej dalej kpc. Zgodnie z art. 365 § 1 kpc, orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby. W myśl art. 435 § 1 kpc, wyrok prawomocny ma skutek wobec osób trzecich. Zatem, skutki prawne wywołuje jedynie orzeczenie prawomocne.
kaja100200 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Rozliczenia "PIT" - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy moge rozliczyc się jako matka samotnie wychowująca dziecko? - Witam mam pytanie. Od czerwca 2012 r. jestem po rozwodzie i sama wychowuję uczącego się syna były mąż płaci alimenty i nie utrzymuje kontaktów z...
§ Czy mogę rozliczyć się z dzieckiem jako matka samotnie go wychowująca? - Witam serdecznie, Moja sytuacja wygląda następująco. Jestem panną, wychowuję samotnie syna. Po urodzeniu dziecka, "tatuś" dał mu swoje nazwisko,...
§ rozliczenie z matką jako osobą samotnie wychowująca a jej śmierć - Witam Mój znajomy ma problem, ponieważ rozliczał się z mamą ( samotnie wychowująca ) on 35 lat pobiera rent, mama zmarła w listopadzie 2011 roku i...
§ Rozliczenie jako samotnie wychowująca [PIT] - Dzień dobry, mam takie pytanka odnośnie rozliczenia ulg w PIT za 2010: 1. Czy mama moze skorzystać z ulgi jako samotnie wychowująca dziecko,...
§ Rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci - Witam. W związku, że moja mama wychowuje mnie sama rozlicza się ze mną z podatku. Ponieważ ukończyłem 18 lat i poza studiami mam dużo wolnego czasu...
§ rozliczenie pit 37 jako osoba samotnie wychowująca dziecko - Dzień dobry Rozliczam się jako osoba samotnie wychowująca dziecko chcę odliczyć od podatku ulgę na dziecko i na internet po odliczeniu od dochodu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:32.