koszty uzyskania przychodu - Forum Prawne

 

koszty uzyskania przychodu

witam, jestem zielony w temacie prawa podatkowego więc proszę o odrobinę wyrozumiałości, zacząłem w tym roku pracę na podstawie umowy o pracę, pracuję w innej miejscowości niż mieszkam, dojeżdżam samochodem do pracy,czy z racji tego: ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Rozliczenia "PIT"

Rozliczenia "PIT" - aktualne tematy:

  • § zmiana konta na adres PIT
    Witam, zawsze miałam zwrot podatku na konto bankowe, teraz chciałabym dostać do ręki przekazem. Czy muszę...
  • § PIT-37, a renta rodzinna
    Witam, W zeszłym roku pracowałem na umowę-zlecenie, bez żadnych składek i w tym roku przyszło mi się...
  • § Zwrot za dojazdy do pracy bile...
    Witam, mam pewien problem ponieważ dojeżdżam do pracy ok 100 km w jedną stronę dziennie, pracodawca wpisał mi za...

 
02-02-2014, 12:39  
metiu
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie koszty uzyskania przychodu

witam, jestem zielony w temacie prawa podatkowego więc proszę o odrobinę wyrozumiałości,

zacząłem w tym roku pracę na podstawie umowy o pracę,
pracuję w innej miejscowości niż mieszkam, dojeżdżam samochodem do pracy,czy z racji tego:
1) przysługują mi podwyższone koszty uzyskania przychodu
2) czy muszę zgłosić ten fakt pracodawcy
3) kiedy muszę zgłosić fakt, że przysługują mi podwyższone koszty uzyskania przychodu, mogę uwzględnić to pod koniec roku w pit?
4) jeżeli już minął styczeń, a nie zgłosiłem tego faktu pracodawcy, że przysługują mi podwyższone koszty uzyskania przychodu, to styczeń już przepadł i nie da się jakoś tego odkręcić?
dziękuję za odpowiedź
5) czy w związku z podwyższonymi kosztami przychodu, pracodawca musi za mnie więcej miesięcznie płacić?
metiu jest off-line  
02-02-2014, 13:44  
metiu
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: koszty uzyskania przychodu

6) jeżeli dojeżdżałbym autobusem to mógłbym otrzymać zwrot podatku z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu oraz dodatkowo zwrot podatku za miesięczne bilety miesięczne ?
metiu jest off-line  
02-02-2014, 17:37  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.168
Domyślnie RE: koszty uzyskania przychodu

Tak, możesz ująć te koszty w zeznaniu rocznym. Powinieneś powiadomić pracodawcę. Styczeń już przepadł z punktu widzenia pracodawcy, jednak możesz uwzględnić wyższe koszty przy zeznaniu.
6) Nie.
Ag_Maz jest off-line  
02-02-2014, 18:43  
metiu
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: koszty uzyskania przychodu

pracuję na umowę o pracę za najniższa krajową, siedziba pracodawcy jest w innej miejscowości w której mieszkam (około 20 km w jedną stronę), jakie są maksymalne sumy zwrotu podatku za kupione bilety (rocznie wyjdzie mnie ponad 3000zł) i czy muszę powiadomić pracodawcę że dojeżdżam autobusem?
metiu jest off-line  
03-02-2014, 05:16  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.168
Domyślnie RE: koszty uzyskania przychodu

Cytat:
Napisał/a metiu Zobacz post
jakie są maksymalne sumy zwrotu podatku za kupione bilety
To zależy od odprowadzonych zaliczek.

Cytat:
Napisał/a metiu Zobacz post
czy muszę powiadomić pracodawcę że dojeżdżam autobusem?
Nie. Chyba rozliczasz się sam?
Ag_Maz jest off-line  
07-02-2014, 10:27  
agusia599
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: koszty uzyskania przychodu

Rozliczam pit i mam dylemat, poniewaz osoba której rozliczam pracowała w 2 firmach: od stycznia do 3 lipca w 1 firmie, a od 10 lipca do konca roku w 2 firmie. Z 1 firmy wynagrodzenie po zakonczeniu pracy dostała ta osoba 10 lipca, 10 sierpnia za urlop i 10 wrzesnia 25 zł ale nie wie za co. Z 2 firmy wynagrodzenie pierwsze po rozpoczęciu pracy dostała ostatniego lipca. Czy jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodu to za lipiec, sierpien i wrzesien mam odliczyc podwojnie?Osoba dojezdzała z innej miejscowosci
agusia599 jest off-line  
07-02-2014, 10:38  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.168
Domyślnie RE: koszty uzyskania przychodu

Cytat:
Napisał/a agusia599 Zobacz post
Czy jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodu to za lipiec, sierpien i wrzesien mam odliczyc podwojnie?Osoba dojezdzała z innej miejscowosci
Odliczasz 3*139,06.
Ag_Maz jest off-line  
14-02-2014, 14:29  
tomekg7
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: koszty uzyskania przychodu

Witam serdecznie, pragnę podłączyć się pod ten temat. Zaczynam pracę na podst. umowy o pracę w firmie oddalonej o 100 km od miejsca mojego zamieszkania.
1.) Czy podwyższone koszty uzyskania przychodów z tytułu dojazdów będą uwzględnione przez pracodawcę w pit - 11 bez żadnych oświadczeń, tzn. na podstawie samej odległości, czy też muszę jakoś pracodawcę poinformować? (wcześniej pracowałem na umowę zlecenie i pracodawca zawsze odliczał mi 20 % przychodu, bez żadnego zgłaszania)
2.) Jeśli pracodawca nie uwzględni kosztów uzyskania przychodu w pit - 11 to czy w moim zeznaniu sam mogę wpisać kwotę 139,06 zł miesięcznie i zostanie to uwzględnione?
tomekg7 jest off-line  
14-02-2014, 15:31  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 12.323
Domyślnie RE: koszty uzyskania przychodu

1. Musisz poinformować pracodawcę na piśmie o uwzglednianiu wyższych kosztów uzyskania przychodu z racji zamieszkiwania poza miejscowością gdzie znajduje się zakłąd pracy.
2. możesz
parasoll.ka jest off-line  
14-02-2014, 16:50  
tomekg7
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: koszty uzyskania przychodu

Dodam jeszcze, że pracodawca nie przewidział żadnego dodatku za rozłąkę ani zwrotu kosztów paliwa, gdyż będę dojeżdżał własnym samochodem. Więc z tego co wyszukałem na forum przysługuje mi jedynie zwrot podatku za podwyższone koszty uzyskania przychodów czyli 139,06 zł miesięcznie.
1.) Czy mam rację?
2.) W powyższym poście uzyskałem odpowiedź, że muszę poinformować pracodawcę o podwyższonych kosztach uzyskania przychodów oraz, że sam mogę wpisać sobie te koszty jeśli ich nie będzie w pit - 11. Nie rozumiem czy w końcu muszę wystosować to pismo do pracodawcy o uwzględnienie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, czy też nie, skoro sam je mogę określić?
3.) Jeśli jednak muszę to oświadczenie wysłać pracodawcy, to kiedy muszę je dostarczyć, żeby koszty były uwzględnione? Powiedzmy, że w przyszłym tygodniu podpisuję umowę, więc od razu powinienem mieć takie oświadczenie, czy mogę je dostarczyć do kadr w późniejszym terminie?
tomekg7 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Rozliczenia "PIT" - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ koszty uzyskania przychodu - Pierwszy raz próbuję się sama rozliczyć i potrzebuję pomocy;) Rozliczam sie sama, Mam PIT-11, pracowałam przez 8 miesięcy 2012 roku, dlatego moje...
§ Koszty uzyskania przychodu - Szanowni Państwo, nurtuje mnie pewna kwestia. Rozliczając PIT korzystałem z jednego z popularnych kreatorów. Pracowałem w dwóch różnych firmach w...
§ Koszty uzyskania przychodu - Witam!! mam pytanie odnosnie kup, w 2011 pracowalam przez 3 miesiace potem poszlam na zwolnienie lekarskie bo bylam w ciązy zasiłek chorobowy mialam...
§ koszty uzyskania przychodu - czy mozna uzanac za koszty uzyskania przychodu dodatkowy odpis na wymiane stolarki okiennej placony co miesiac od 2007 roku ,koniec przewidywany na...
§ koszty uzyskania przychodu... 20 czy 50%? - Witam, Napisałem ostatnio aplikację komputerową na podstawie umowy o dzieło. W tekście umowy znalazł się punkt o zachowaniu praw autorskich do...
§ Koszty uzyskania przychodu w PIT 11 - Uprzejmie proszę o podpowiedź w sprawie kosztów uzyskania przychodów jakie powinnam ująć w rozliczeniu rocznym: 1. Za rok 2009 posiadam dwa PIT11...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:25.