Zaproszenie obcokrajowca do Polski - niebanalny case - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw


Odpowiedz
 
15-02-2013, 14:00  
Belcik2
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Zaproszenie obcokrajowca do Polski - niebanalny case

Witam,

Dotyczy obywatela Federacji Rosyjskiej, ale ma zastosowanie uniwersalne. Zarys sytuacyjny.

1. Jestem Obywatelem RP
2. Posiadam w Polsce nieruchomość
3. Na podstawie pozwolenia na pobyt stały przebywam w Moskwie (Rosja)
4. Pracuję w Moskwie i tu też otrzymuję wypłatę w rublach.

Pytanie:
W jaki sposób mogę zaprosić do kraju swoją teściową (Rosjanka) ?

Dodam że:
1. Dla małżonki jako członka rodziny obywatelka Strefy Schengen robiłem przez ambasadę - w przypadku teściowej, wysłali mnie do Urzędu Mazowieckiego w Warszawie.
2. Na moje pytanie Urząd Mazowiecki odesłał mnie do Ambasady
3. Na moje konkretne pytanie: W jaki sposób mogę potwierdzić moje dochody które otrzymuję zagranicą (dla celów wyrobienia zaproszenia) Mazowiecki Urząd Wojewódzki milczy...

Ma ktoś doświadczenie z takim problemem?

Pozdrawiam,
Belcik2 jest off-line  
21-02-2013, 22:09  
Mr. S
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zaproszenie obcokrajowca do Polski - niebanalny case

Ustawa o cudzoziemcach (Dz.U. Nr 264, poz. 1573):

Art. 16. [Zaproszenie]
1. Cudzoziemiec może przedstawić jako dokument potwierdzający posiadanie wystarczających środków utrzymania na czas trwania planowanego pobytu oraz na powrót do państwa pochodzenia lub zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, zaproszenie, które mogą wystawić:

1) obywatel polski zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, oraz członek jego rodziny, zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na tym terytorium,

Z tego wynika, że nie możesz zaprosić nikogo jeśli nie zamieszkujesz na terytorium RP. Jesteś pewien, że to co ostatnio załatwiałeś to zaproszenie? Bo co do zasady to wojewoda właściwy dla miejsca zamieszkania prowadzi rejestr zaproszeń.
Jeśli posiadasz odpowiednią ilość gotówki to po prostu przelej na polskie konto i to potwierdzi, że posiadasz odpowiednie środki na utrzymanie zaproszonego. Ewentualnie można próbować kartą kredytową z odpowiednim limitem.

Polecam zajrzeć: Zaproszenia - Migrant
Mr. S jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Systemy prawne innych państw - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zgoda wspolwlasciciela na zaproszenie obcokrajowca odpowiedzi: 2
§ Zaproszenie obcokrajowca do Polski + wiza odpowiedzi: 78
§ Zaproszenie meza cudzoziemca do Polski odpowiedzi: 2
§ Zaproszenie obcokrajowca do Polski na kilka dni odpowiedzi: 3
§ zaproszenie obcokrajowca do polski odpowiedzi: 1
§ Przyjazd obcokrajowca do Polski odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:23.