wypadek drogowy-orzeczenie sądowe a odszkodowanie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

  • § poszkodowana w wypadku.
    parę dni temu uczestniczyliśmy w wypadku. Auto które jechało za nami nie zachowało należytej odległości i...
  • § PZU - laweciarz wyrządził szko...
    Witam Jakiś czas temu zostało uszkodzone moje auto. W niecodziennych okolicznościach: - moje auto stało na...
  • § odwołanie od decyzji PZU
    witam, posiadam indywidualne ubezpieczenie na życie w PZU, które obejmuje m.in.dodatkowe indywidualne ubezp. na...

Odpowiedz
 
04-03-2010, 19:52  
kasiaczernik@o2.pl
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wypadek drogowy-orzeczenie sądowe a odszkodowanie

Witam! Mam problem... Moja babcia uległa wypadkowi na drodze krajowej na obszarze nie zabudowanym bez przejścia dla pieszych... Potrąciło ją auto po godz 18.00 (było już ciemno) przechodzac za autobusem na druga strone była juz prawie na białej lini po przeciwnej stronie gdy zasłabła i przewróciła sie do przodu klękając na ziemi... Jadący samochod musiał jej nie zauwazyc ale w oststniej chwili odbił kierownica w lewo i potrącił ją prawa strona auta... podczas uderzenia doznała złamania miednicy w okolicy krocza, złamania kosci kostki z rozstrzepem (nie umiem tego dokładnie opisać) oraz licznych siniakow na całym ciele i lekkiego guza na głowie.... Policja powiedziała ze nie było pasów a to ze babcia czuła sie słabo (ma cukrzyce) jest nieistotne bo nie przechodziła w niedozwolonym miejscu a jak czuła sie słabo to mogła poczekac na przystanku... Oczywiście mogła ale jakby zasłabła całkiem to miała czekac az tam umrze z zimna i braku cukru?? Dla mnie to jest chore... Policja powiedziała że z braku widocznosci i ciemnego ubioru moze ona byc sprawca wypadku... Czy w takim wypadku mozna liczyc na jakies odszkodowanie od kierowcy?? Z jego OC?? Albo od ubezpieczyciela?? Bez orzeczenia sądowego??
Jeśli ktoś miał podobny problem albo wie cos na ten temat prosze o odpowiedz...
Z góry Dziekuje
kasiaczernik@o2.pl jest off-line  
04-03-2010, 22:55  
Anna P.
Przyjaciel forum
 
Anna P. na Forum Prawnym
 
Posty: 1.842
Domyślnie RE: wypadek drogowy-orzeczenie sądowe a odszkodowanie

Można liczyć na zadośćuczynienie i odszkodowanie, bo kierowca odpowiada wobec pieszego na zasadzie ryzyka, a więc, żeby nie było jego odpowiedzialności w ogóle, musiałaby być wyłączna wina babci. A raczej do rzadkości należą przypadki przypisania pieszemu całkowitej winy za wypadek. Chociaż z pewnością bedzie jakies jej przyczynienie, co spowoduje obniżenie odszkodowania.
Teren był niezabudowany, ale był tam przystanek autobusowy, więc z pewnością kierowca powinien zachowac większą ostrożność.
To, że nie było pasów to jeszcze nie znaczy, że przejście tam było niedozwolone.
Anna P. jest off-line  
08-03-2010, 15:09  
kasiaczernik@o2.pl
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wypadek drogowy-orzeczenie sądowe a odszkodowanie

No tak dziekuje... Tez tak sadziłam ze nie bedzie cała wina babci.... Wiec o co mam sie starac?? o Odszkodowanie tak??
kasiaczernik@o2.pl jest off-line  
08-03-2010, 20:21  
Anna P.
Przyjaciel forum
 
Anna P. na Forum Prawnym
 
Posty: 1.842
Domyślnie RE: wypadek drogowy-orzeczenie sądowe a odszkodowanie

Zadośćuczynienie za ból i cierpienie i odszkodowanie za wszelkiego rodzaju koszty związane z leczeniem, lekami, rehabilitacją, zabiegami, opatrunkami itp.
Anna P. jest off-line  
16-02-2012, 20:55  
audi2010
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: wypadek drogowy-orzeczenie sądowe a odszkodowanie

Witam, mam problem co zrobić z tym fantem, mianowicie: lipiec 2010 r. wracam z nad morza spokój na drodze była godzina 00.35, w pewnym momencie poczułem uderzenie z przodu z prawej strony samochodu (pierwsza myśl: zwierze przebiegające przez drogę) uszkodzone auto, zbite lampa, zbita szyba. W szoku zatrzymałem się po kilkudziesięciu metrach. Po przybyciu policji, oświadczyłem, że coś we mnie uderzyło. W trakcie przeszukiwania terenu okazało się, że był to mężczyzna, bez ubrania i butów w samej bluzce i kąpielówkach. Po przybyciu karetki, lekarz stwierdził zgon. Po przebadaniu mnie alkomatem oraz po badaniu krwi nie stwierdzono u mnie obecności alkoholu w oragniźmie. Po czym na komisariacie przesłuchano mnie w charakterze światka. Auto zabezpieczono i zatrzymano do oceny stanu technicznego przez biegłego. Po kilku dniach od policjanta prowadzącego dochodzenie dowiedziałem się, że owy mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu we krwi. Po oględzinach i badaniach samochodu biegły nie wnosi żadnych zastrzeżeń i po 15 dniach auto zostało zwrócone. Po zakończeniu dochodzenia i weryfikacji prokuratorskiej wszystkie dokumenty związane z tą sprawą zostały przekazane do oceny biegłego sądowego. Od chwili zdarzenia do oceny biegłego sądowego upłynęło 16 miesięcy po czym dowiaduje się, że sprawa w prokuraturze zostaje umorzona gdyż prokurator stwierdził, ze nie ma podstaw do postawienia mi jakichkolwiek zarzutów. Zatem moje pytanie brzmi: dlaczego byłem tylko świadkiem w tej sprawie, a nie poszkodowanym, ponieważ ja owego pana nie szukałem ani na chodniku, ani w rowie, ani w lesie czy też gdziekolwiek indziej. To on sam spowodował ten wypadek tragiczny w skutkach dla siebie,a dla mnie uszczerbek na zdrowiu psychicznym po dzień dzisiejszy, trauma powypadkowa i częste kontakty z psychologiem, ponadto uszkodzone auto (nie posiadałem AC). Moje drugie pytanie brzmi kto powinien wypłacić odszkodowanie za uszkodzone auto?
audi2010 jest off-line  
17-02-2012, 09:59  
kujawiaczkaa
Stały bywalec
 
Posty: 1.154
Domyślnie RE: wypadek drogowy-orzeczenie sądowe a odszkodowanie

Cytat:
kto powinien wypłacić odszkodowanie za uszkodzone auto?
nikt, bo winny zmarł

Art. 17. § 1 pkt 5) Kpk
kujawiaczkaa jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypadek drogowy odpowiedzi: 4
§ Wypadek drogowy-orzeczenie odpowiedzi: 2
§ Wypadek drogowy odpowiedzi: 0
§ wypadek drogowy odpowiedzi: 5
§ orzeczenie sądowe odpowiedzi: 0


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:09.