Szkoda całkowita. Zaniżona wartość samochodu? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
01-03-2010, 17:48  
jacon
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Szkoda całkowita. Zaniżona wartość samochodu?

Witam, w październiku 2009 ubezpieczyłem w firmie HDI samochód peugeot 206 z 2006 roku na wartość 18 000 zł. W grudniu miałem stłuczkę. Ubezpieczyciel uznał że jest to szkoda całkowita i przyznał 2800 zł odszkodowania. To co budzi moje szczególne wątpliwości to wycena wartości samochodu w dniu wypadku która wyniosła 14 300 zł. Czy ubezpieczyciel nie zaniżył wartości samochodu? Według ubezpieczyciela w przeciągu 2 miesięcy wartość samochodu spadła o prawie 4 tysiące złotych!
Pisałem odwołanie od ich decyzji, dzisiaj minął termin 30 dni na ich odpowiedź, pojechałem do biura by dowiedzieć się jaka decyzja, okazało się że moje pismo dopiero zostało wysłane do Radomia w celu zbadania tej sprawy. Chociaż i tak szczerze wątpię na pozytywne rozpatrzenie mojego odwołania. Zastanawiam się czy nie podać sprawy do sądu. Czy takie sprawy toczą się długo? Czy mogę naprawiać samochód na swój koszt czy muszę czekać na wyrok sądu?
Z góry dziękuje za odpowiedzi na pytania
jacon jest off-line  
02-03-2010, 00:03  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: Szkoda całkowita. Zaniżona wartość samochodu?

To, że twoje auto w październiku 2009 roku było warte 18000zł a po dwóch miesiącach jego wartość zmniejszyła się do 14300 zł wcale nie musi być dowodem na zaniżenie jego wartości przez TU (choć z reguły tak jest). Mogło się tak stać z prostej przyczyny , której ubezpieczalnie nie śpieszą się zmieniać, złej wyceny wartości twojego auta przy ubezpieczeniu (większa wartość większa składka). TU i agenci posługują się tylko katalogami Info-Ekspert a tam są ceny bazowe.

Przy szkodzie całkowitej w arkuszu ustalania wartości pojazdu przed szkodą stosuje się wiele korekt dodatnich (rzadko) ujemnych prawie zawsze zgodnie z Instrukcją 1/2005 (jest pod taką nazwą w Internecie) i wartość ulega znacznym modyfikacją.

Piszesz o odwołaniu od decyzji, rozumiem , że decyzja zapadła i TU wypłaciło Ci określone przez siebie odszkodowanie. Dla nich się sprawa zakończyła a kolega ma trzy lata na dochodzenie swoich roszczeń związanych z tą szkodą.

Samochód można z całą pewnością naprawiać.
Ja też mam pytanie czy wraz z decyzją przekazano kompletne wyliczenie szkody całkowitej wykonane w systemie Info-Ekspert jeśli nie to radzę o nie poprosić pisemnie za potwierdzeniem.
Warto by było taką wycenę wstawić na forum, wtedy łatwiej koledze będzie można pomóc w decyzji ewentualnego skierowania sprawy na drogę sądową. Osobiście nie widziałem jeszcze prawidłowej wyceny szkody całkowitej zrobionej przez TU, może ta będzie pierwsza.
prowian jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:40.