Kolizja z OC sprawcy, wypłata w kwocie netto - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

  • § Ubezpieczenie grupowe, a świad...
    Witam serdecznie, jestem w 6tc. Mąż ma ubezpieczenie grupowe w allianz, ja grupowe w PZU. Moje nie ma karencji i...
  • § Odwołanie
    Jaki czas temu złożyłem dokumenty o odszkodowanie za wypadek który zdarzył mi się we Francji a mianowicie...
  • § Szkoda całkowita, mienie przes...
    Dzień dobry, W marcu br. sprowadziłem auto do kraju w ramach mienia przesiedleńczego z jednego z krajów UE....

Odpowiedz
 
17-07-2010, 23:36  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.277
Domyślnie RE: Kolizja z OC sprawcy, wypłata w kwocie netto

Cytat:
Napisał/a banita1
AnnoP pytasz:
" Czy w razie sprawy w sądzie ubezpieczyciel miałby szanse wybronić zastosowanie tej metody?"
Ja osobiście nie znam innego programu do obliczania pozostałości. Nie spotkałem jeszcze biegłego Sądowego, który stosowałby inny niż Info-Ekspert komputerowy system do wyliczenia pozostałości w szkodzie całkowitej. Jestem pewny, że wszystkie ubezpieczalnie stosują ten system przy szkodach całkowitych. Może nie zawsze dają kopie tych obliczeń poszkodowanemu ale chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. Gdyby nasz kolega Kristofwroc nie dostał tych obliczeń tylko informacje, że należy mu się 4.200 PLN to zapewne nie byłoby tego tematu. Ponoć można również wyliczyć wartość pozostałości programem Carwert z rodziny Eurotax. Ja jednak nie widziałem takiej wyceny ani nie znam żadnej firmy która posiada taki program. Ubezpieczyciel nie tylko miałby szanse obronienia tej metody w Sądzie ale w szkodach z polis OC nawet gdyby nie chciał to zostanie mu ta metoda narzucona. z treści twego postu wynika jakbyś znała inną. Jeśli tak jest naprawdę to całkiem poważnie chciałbym się dowiedzieć jaka.
Banita, moja "tajemna księga" mówi, że wartość pozostałości można wyliczyć w systemie Eurotax i Info- Expert, gdzie do wyliczenia pozostałości brane są pod uwagę nieuszkodzone elementy i zespoły pojazdu. Nie wiem niestety, jakie to moduły programów. Tym sposobem można wyliczyć wartość pozostałości najbardziej, mnie się wydaje, odpowiadającą wartości rynkowej wraku.

Dlatego tak mnie zadziwiła ta metoda "zredukowanego kosztu naprawy".
Akrobatka jest off-line  
18-07-2010, 15:26  
kristofwroc
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Kolizja z OC sprawcy, wypłata w kwocie netto

Mieszkam we Wrocławiu. Gdzie można sprawdzić jakie są stawki rbg blacharskie i lakiernicze w moim rejonie? Spytać MTU o to z jakimi warsztatami są dogadani i bez problemu honorują faktury stamtąd i podjechać do warsztatu spytać o cenę rbg?
Na co się powołać przy pisaniu pisma do TU odnośnie urealnienia cen części (że niby czemu 75% a nie np. 60% jak podał wyżej kolega)?
kristofwroc jest off-line  
18-07-2010, 16:01  
banita1
Zbanowany
 
Posty: 546
Domyślnie RE: Kolizja z OC sprawcy, wypłata w kwocie netto

Jak na MTU córkę Hestii do eksperymentów ile ubezpieczeni są wstanie wytrzymać to wycena wartości jest przyzwoita. Druga sprawa, to super wyposażone auto biorąc pod uwagę, jego segment i fakt, że wybudowano je 1996 roku. Nie wierzę w ten stan licznika z wyceny wartości, chyba, ze udokumentowany. Jednak nawet gdy dopiszemy 2 z przodu to i tak masz przebieg mniejszy niż normatywny dla tego modelu po 168 miesiącach, który wynosi 283.200 km. Za te zaoszczędzone do maja kilometry należała Ci się korekta dodatnia 2% co podniosło by wartość auta o 150 PLN. Bądźmy jednak sprawiedliwi odpuszczono Ci korektę ujemną "ze względu na liczbę właścicieli pojazdu" (maksymalnie -5%) i korektę "ze względu na krótką ważność dopuszczenia do ruchu". Szkoda 05.05.2010 roku a dopuszczenie do ruchu tylko do 12.05.2010 roku, mogła być korekta maksymalnie -4% wartości bazowej auta. Zawyżono jednak korektę ujemna za indywidualny import. Zastosowano -5,5% a powinna być w Twoim wypadku najwyżej 4,8% to kolejne prawie 100 PLN na Twoja korzyść. Myślisz, że zaczynam się wygłupiać z tym aptekarstwem, ale zapewniam Cię, że poważny biegły Sądowy musi to tak dokładnie obliczyć, bo inaczej będzie to liczył trzy razy za darmo i wielu już o tym wie.
Moim zdaniem fakt, że w 2008 roku zakupiłeś to auto za 9000 PLN to nie zasługa MTU tylko twoich zdolności handlowych i negocjacyjnych i ja nie rozumiem dlaczego ktokolwiek oprócz Ciebie ma z nich korzystać. W Twoim przypadku MTU doszło do wniosku, ze szkoda całkowita opłaca się bardziej. Dowodem na to jest fakt, że wymieniono w kalkulacji naprawy nie tylko drzwi przednie i tylnie ale też tylni błotnik oraz próg. Najciekawsze, że wymieniono również wzmocnienie które można zobaczyć dopiero po odwierceniu błotnika tylnego. zrobiono to wszystko tylko po to by uzyskać zamierzony cel jakim była szkoda całkowita. Następnie ten wymieniony tylny lewy błotnik naprawiano w tej samej kalkulacji. Na koniec operator systemu się tak zagubił, że przy lakierowaniu błotnika tylnego uznał odnowę lakieru a nie lakierowanie nowej części. Podsumowując naprawa Twojego samochodu kosztowała by w serwisie miedzy 7500-8000 PLN brutto a MTU robiąc szkodę całkowita przy likwidacji Twojej szkody zaoszczędziło na razie 4000 PLN brutto.
Ja rozumiem, że jako właściciel VW i to jeszcze Golfa jesteś zadowolony z tego co dostałeś ale Twoja postawa tworzy prawo zwyczajowe, ono zaś jest bardzo niekorzystne dla posiadaczy marek samochodów bardziej egzotycznych, choćby wszelkich wersji Amerykańskich, bo oni mają nikłe szanse na zakup tanich części używanych.
Piszesz dzisiaj pod wpływem emocji:
" ale dla zasady chciałbym postawić się TU, które wykorzystując niewiedzę "oszukało" paru moich znajomych."
Uwierzyłeś w to co napisałem. Zaufaj więc mi jeszcze raz i uwierz, ze jeśli nie zrobisz coś zaraz, dla siebie i dobra innych poszkodowanych, to nie zrobisz tego nigdy. Pochłoną Cię Twoje codzienne obowiązki i zapomnisz o całej sprawie, bo Ty jesteś zadowolony i masz ku temu podstawy. Dlatego, nie wychodząc z domu poszukaj w Internecie kancelarię, która zajmuje sie takimi sprawami w tym Twoim pięknym mięście. (szczególnie rynek i jego okolice). Zadzwoń do nich i przedstaw sprawę, jeśli ich to zainteresuje to udaj się tam. Powiedz, ze podpiszesz wierzytelność na brakujące pieniądze w twoim odszkodowaniu. Ustal z nimi procentowe honorarium z tego co uda się im uzyskać ale nie może Cię ta sprawa kosztować nawet 1 złotówki i zabrać Ci 5 minut twojego czasu. Zapewniam Cię, że się zgodzą a Ty otrzymasz więcej niż chcesz dzisiaj, oczywiście nie od razu. Napisz co zrobiłeś jeśli coś zrobisz.
banita1 jest off-line  
18-07-2010, 16:32  
kristofwroc
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Kolizja z OC sprawcy, wypłata w kwocie netto

Licznik w VW Golf III po 300 000 się zeruje i u mnie pokazuje 60 000 a powinno być 360 000 doczytałem gdzieś, że jeśli auto jest z importu prywatnego, to teoretycznie przebieg jest niedostatecznie udokumentowany i nie stosuje się korekt za przebieg.

Na razie sam napiszę do TU pismo z grzeczną prośbą o dopłatę VATu oraz następnie o zmianę stawki urealnienia cen części z 0,25 na 0,4 (tylko na co się powołać), nie zapomnę również o wspomnianym przez Ciebie koszcie rbg w mieście Wrocław (na pewno więcej niż 50zł - zadzwonię jutro do tych w miarę znanych zakładów blacharskich i spytam o cenę - satysfakcjonuje mnie 60zł) -> w takim wypadku Twoje obliczenia są prawdziwe i metoda nr 1 generuję wartość wraku w wysokości podobnej do wyliczonej metodami 2 i 3.

Przyznam się, że 4400zł w pełni by mnie satysfakcjonowało (bo tyle na początku mi przelali) i nawet nie walczyłbym wstępnie o 100zł (bo o tyle się pomylili na swoją korzyść w dodawaniu). Jednak moje telefony od momentu zgłoszenia szkody do momentu wypłaty pieniędzy skutkowały tym, że informowano mnie, że jest wstępny kosztorys na ~5500zł następnie, że szkoda całkowita, ale ciągle wspominano o kwocie ~5500zł... Gdy nie wmawiali mi kwoty 5500, to bym o nic nie walczył, ale przez ponad 30 dni zwodzili mnie za nos wmawiając kwotę 5500 i sam w nią uwierzyłem

Proszę tylko jeszcze o jedną radę kolego - jak liczy się 30 dni w ciągu których TU musi wypłacić pieniądze? Rozumiem, że od momentu zgłoszenia do momentu wpływu pieniędzy na konto, ale jeśli zgłosiłem np. o godzinie 18, to ten dzień liczy się jako pierwszy czy dopiero od północy następnego dnia liczy się pierwszy pełny dzień? A dzień wpłaty na konto również zalicza się jako dzień czy już nie? Bo nie umiem w takim przypadku wyliczyć ile dokładnie dni im zajęło wypłacenie mi odszkodowania (posiadałem wszystkie potrzebne dokumenty) a wiem, że na pewno się spóźnili tylko nie wiem czy łącznie było to 32 czy 34 dni od momentu zgłoszenia a chciałbym powalczyć o należne ustawowo odstetki - pieniądz mały, ale MÓJ
kristofwroc jest off-line  
18-07-2010, 17:10  
banita1
Zbanowany
 
Posty: 546
Domyślnie RE: Kolizja z OC sprawcy, wypłata w kwocie netto

Kristofwroc powinieneś otrzymać odszkodowanie 7300 PLN, ale nie otrzymasz go bez zrobienia nowej wyceny szkody całkowitej przez niezależnego rzeczoznawcę i sprawy sadowej. Odsetek nie zapłacił jeszcze żaden ubezpieczyciel nikomu bez wyroku Sądu. Dla MTU Twoja sprawa jest zamknięta. Odwołania, podania, prośby, zażalenia pisane do prywatnej firmy do niczego jej nie zobowiązują, tak naprawdę to nawet nie muszą Ci odpisać. Jeśli będziesz miał szczęście to może dorzucą 200-400 PLN i to wszystko. Informacje z tego forum mogą jedynie uświadomić poszkodowanemu, że może mieć jeszcze słuszne roszczenie do ubezpieczyciela sprawcy. Jednak by takie roszczenie otrzymać to trzeba mieć wiedze i doświadczenie. Ubezpieczalnia z którą chcesz walczyć ma a Ty też masz. Życzę Ci powodzenia i pochwal się sukcesami jeśli będą. Wierzysz i dobrze w bardzo czystą sprawiedliwość a tak nie istnieje.
banita1 jest off-line  
03-08-2010, 22:15  
banita1
Zbanowany
 
Posty: 546
Domyślnie RE: Kolizja z OC sprawcy, wypłata w kwocie netto

Akrobatko zadałaś mi pytanie a ja nie wiem w jaki sposób je przegapiłem i nie udzieliłem Ci odpowiedzi co teraz czynię :

"Banita, moja "tajemna księga" mówi, że wartość pozostałości można wyliczyć w systemie Eurotax i Info- Expert, gdzie do wyliczenia pozostałości brane są pod uwagę nieuszkodzone elementy i zespoły pojazdu. Nie wiem niestety, jakie to moduły programów. Tym sposobem można wyliczyć wartość pozostałości najbardziej, mnie się wydaje, odpowiadającą wartości rynkowej wraku.

Dlatego tak mnie zadziwiła ta metoda "zredukowanego kosztu naprawy".


Twoja "tajemna księga" nie kłamie, rzeczywiście jak na razie wartość pozostałości można wyliczyć polskim programem InfoEkspert. Program ten dysponuje w zakładce "Wyliczenie wartości pojazdu w stanie uszkodzonym" dysponuje trzema metodami wykonania takich obliczeń.
1. Metoda urealnienia kosztów naprawy
2. Metoda zredukowanego kosztu naprawy
3. Metoda stopnia uszkodzenia
Program InfoEkspert w swej instrukcja 1/2005 nakazuje wykonanie obliczeń wartości pozostałości zawsze co najmniej dwoma metodami i przyjęcie jako finalnej wartość pozostałości rezultatu najkorzystniejszego dla ubezpieczyciela. W praktyce wykonuje się te obliczenia przeważnie w trzech metodach.
To element obliczeń który opisałaś w Swoim pytaniu "gdzie do wyliczenia pozostałości brane są pod uwagę nieuszkodzone elementy i zespoły pojazdu." To Metoda stopnia uszkodzeń. Takich obliczeń nie pokazał na zaprezentowanym skanie autor tego tematu. Można je jednak zobaczyć na skanach w tym wątku (str.6 a skan str.4 w zakładce "Wycena zespołów pojazdu"
Odzkodowanie mtu - krzywdząca wycena pojazdu- jak walczyć z ubezpieczycielem?
Polega ona na procentowym rozłożeniu samochodu przez system np. karoseria x%, silnik x% a rzeczoznawca ustala jaki % dany segment nie jest uszkodzony. Program zaś sam oblicza wartość tego segmentu samochodu.
Starałem się jak mogłem, aby moje wyjaśnienia były jak najbardziej zrozumiałe ale chyba sie nie udało. Mam nadzieję, że te trzy metody wyładują w Twojej "tajemnej księdze" pod hasłem InfoEkspert obliczanie pozostałości.
banita1 jest off-line  
16-12-2011, 17:54  
zajders
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Kolizja z OC sprawcy, wypłata w kwocie netto

WITAM

Mam pytanie dzis dostalem kosztorys naprawy auta i sa tam 2 kwoty netto i brutto,mam pytanie jaka kwota mi sie nalezy ta pierwsza netto czy ta druga brutto.Dziekuje za odpowiedz/

Pozdrawiam
zajders jest off-line  
16-12-2011, 17:56  
Akrobatka
Moderator
 
Akrobatka na Forum Prawnym
 
Posty: 5.277
Domyślnie RE: Kolizja z OC sprawcy, wypłata w kwocie netto

To zależy, czy jesteś płatnikiem VAT, czy nie.
Jeśli nie jesteś, to brutto.
Akrobatka jest off-line  
16-12-2011, 19:17  
zajders
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Kolizja z OC sprawcy, wypłata w kwocie netto

płatnikiem vat nie jestem jestem tylko podatnikiem vat jak wiekszosc,czyli nalezy mi sie wartosc brutto.?Dziekuje za odpowiedz.
zajders jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Klauzule niedozwolone a autocasco i wypłata netto odpowiedzi: 9
§ Wypłata odszkodowania z OC sprawcy netto odpowiedzi: 4
§ kolizja i późniejsze matactwo sprawcy odpowiedzi: 5
§ kolizja drogowa bez sprawcy!!! odpowiedzi: 9
§ Kolizja drogowa i brak sprawcy. odpowiedzi: 9
§ Umowa o pracę - brak brutto/netto po kwocie odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:03.