Zaszły wypadek drogowy - sprawa bardzo pilna! - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

  • § Zmiana sposobu wypłaty odszkod...
    Witam, W ostatnim czasie miałem kolizję drogową i zgłosiłem szkodę do PZU z AC. Wybrałem opcję serwisową,...
  • § przepisanie samochodu
    Witam Jestem tu nowy nie wiem czy w dobrym dziale pisze. Mam takie pytanie kupiłem samochód jeszcze go nie...
  • § Pozew odszkodowanie PZU kwota ...
    Szanowni Państwo, czy wobec powyższego opłata wynosi 5% czy też można ja jakoś obniżyć, bardzo ważna...

Odpowiedz
 
28-09-2007, 14:51  
mathijas
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zaszły wypadek drogowy - sprawa bardzo pilna!

Witam, nie owijając w bawełnę omówię sprawę:

Dokładnie 10 lat temu doszło do wypadku drogowego - kontrowersyjny opis pomijam. Uznany za Winnego został ukarany, odszkodowanie poszkodowanym (Kierowca - obrażenia średnie, oraz Pasażer - wybity ząb) wypłacone zgodnie z polisą OC.

Na 3 dni przed upływem 10 lat od daty wypadku, mniej więcej po 5 latach od wyroku sądowego (była apelacja), poszkodowany Pasażer zgłosił się do Winnego o wypłacenie zadośćuczynienia za doznane krzywdy w wysokości bardzo, bardzo znacznej..

Stąd pojawiają się moje pytania: czy poszkodowany w wypadku drogowym może w ogóle domagać się dodatkowego zadośćuczynienia poza ubezpieczeniem? Jak ta sprawa wygląda od strony prawnej? Czy poszkodowany Pasażer ma prawo domagać się kwoty wymyślonej przez siebie, czy też musi być ta kwota jakoś uzasadniona (być może Pasażer postanowił sobie kupić luksusowy samochód w 10 rocznicę tragicznych przeżyć?)? Czy termin składania pozwów dotyczących podobnych spraw jest określony czy też Pasażer ma rację przypominając sobie o wypadku po kilku latach?

Niestety pan Pasażer nie raczył się skontaktować osobiście (do dżentelmenów nie należy), jedynie przysłał wezwanie do zapłaty, a po jego należytym zignorowaniu skierował sprawę do Sądu Cywilnego..

Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję.

Z poważaniem,
MT


PS: Dodatkowe pytanie: czy jest szansa (jakie należy podjąć kroki) aby przenieść sprawę z jednego Sądu do Sądu we własnym mieście? Głównym powodem jest powinowactwo rodzinne pomiędzy Pasażerem a prawnikami w Sądzie lokalnym, zaś drugim - nie najlepsza kondycja fizyczna Winnego, który prawdopodobnie nie będzie mógł dojeżdżać do tamtejszego sądu. Z góry dziękuję
mathijas jest off-line  
01-10-2007, 11:46  
Anna P.
Przyjaciel forum
 
Anna P. na Forum Prawnym
 
Posty: 1.842
Domyślnie

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
z dnia 22 maja 2003

[cytat:2ecpu4hz]Art. 20
1. Powództwo o roszczenie wynikające z umów ubezpieczeń obowiązkowych lub obejmujące roszczenia z tytułu tych ubezpieczeń można wytoczyć bądź według przepisów o właściwości ogólnej, bądź przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby poszkodowanego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.
2. W postępowaniu sądowym o naprawienie szkody objętej ubezpieczeniem obowiązkowym odpowiedzialności cywilnej jest niezbędne przypozwanie zakładu ubezpieczeń. Zasadę tę stosuje się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.[/cytat:2ecpu4hz]

Poza tym zgodnie z art. 6 Kodeksu Cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne; mówiąc po polsku, jesli ktoś rości sobie jakąś kwotę, musi udowodnić, że taka kwota mu się należy.

Przedawnienie w tego typu sprawach wynosi 10 lat.
Anna P. jest off-line  
03-10-2007, 11:39  
mathijas
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Dziękuję za odpowiedź.

To chyba wyczerpuje temat jeśli chodzi o zasadność tego wniosku: nie dość że z tego co liczę, po terminie 10 lat, to jeszcze całkowicie bezzasadnie. Cóż, "Winny" (nie chodzi tu o mnie) kontaktował się już osobiście z adwokatem i wynajął pełnomocnika w tej sprawie.. Jedynym problemem może być usytuowanie procesu w sądzie moim zdaniem jednoznacznie przyjaznym dla poszkodowanych... Cóż, dam znać jak się sprawa zakończyła.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
mathijas jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ bardzo pilna sprawa!!! odpowiedzi: 7
§ Wypadek drogowy - sprawa w sądzie grodzkim... odpowiedzi: 10
§ Wypadek drogowy. Dluga sprawa w sadzie. odpowiedzi: 8
§ Sprawa bardzo pilna! odpowiedzi: 2
§ bardzo pilna sprawa!!! odpowiedzi: 1
§ Bardzo poważna i bardzo pilna sprawa odpowiedzi: 31


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:43.