Kupno samochodu - OC bez rekalkulacji - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
23-08-2010, 08:10  
ReFLeX
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Kupno samochodu - OC bez rekalkulacji

Kupiłem samochód. Poprzedni właściciel powiedział, iż nie będzie zgłaszał transakcji do ubezpieczyciela, bo i tak nie dostanie zwrotu składki (zostało kilka miesięcy) - wg niego zmieniły się ostatnio przepisy i składka OC jest w wypadku sprzedaży samochodu "niezwracalna". Czy faktycznie taka zmiana przepisów miała miejsce, czy raczej jest tak jak było jeszcze 5 lat temu: po 30 dniach od zakupu, jeśli nie wypowiem składki, to przechodzi na mnie, ale muszę iść do ubezpieczyciela i dokonać rekalkulacji wysokości składki?
Druga wątpliwość: jeżeli dotychczasowy ubezpieczyciel nie będzie wiedział o sprzedaży, to jak nowy właściciel może zrezygnować z kontynuacji ubezpieczenia tuż przed wygaśnięciem polisy?
Chyba sprzedający nie miał racji...
ReFLeX jest off-line  
24-08-2010, 09:40  
karambol
Stały bywalec
 
karambol na Forum Prawnym
 
Posty: 6.327
Domyślnie RE: Kupno samochodu - OC bez rekalkulacji

Zbywca pojazdu musi w ciagu 30 dni poinformować ubepieczyciela o sprzedazy. Jesli tego nie zrobi, dalej będzie miał obowiązek płacić za OC.
W dniu kupna pojazdu obowiązki i prawa z polisy przechodzą na nabywcę. Jesli nie chcesz tego ubezpieczenia musisz je wypowiedzieć w ciagu 30 dni. Jeśli chcesz to ubezpieczenie to zgłoś się do ubezpieczyciela w celu przepisania polisy na siebie. Przepisanie nie jest obowiązkowe ale może to wymusić WK. Przy przerejestrowaniu pojazdu WK chce mieć pewność,że polisa jest Twoja z Twoimi danymi.
W jednej firmie jest rekalkulacja i innej nie. Najlepiej pójść z zaświadczeniem o przebiegu ubezpieczenia z poprzednich firm aby zrekalkulowali składkę z Twoimi zniżkami.
karambol jest off-line  
25-08-2010, 16:13  
Mav2007
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: Kupno samochodu - OC bez rekalkulacji

Cytat:
Napisał/a karambol
Zbywca pojazdu musi w ciagu 30 dni poinformować ubepieczyciela o sprzedazy. Jesli tego nie zrobi, dalej będzie miał obowiązek płacić za OC.
A to jakim cudem??
Obowiazek ma - ale placic nie bedzie. Pokaze wtedy umowe sprzedazy i po sprawie. Problem bedzie tylko jak pojazd zostanie uzyty do przestepstwa (np kradzież paliwa) - wtedy Policja wpadnie najpierw do tej osoby, ktora ma WK u siebie - wiec mozesz stracic kilka godzin na komendzie (ale tez - pokazujesz umowe i problem z glowy).

Obecnie jest tak, ze OC przechodzi na nowego wlasciciela - a wiec tylko on moze wypowiedziec umowe. Stary wlasciciel moze co najwyzej poinformowac TU/WK o sprzedazy. Masz 30 dni na decyzje - OC zostaje (wtedy mozliwa rekalkulacja - TU MOZE zastosowac - ale nie musi) lub wypowiadasz umowe (wtedy musisz kupic nowe OC z odpowiednia data - nie moze byc przerwy), a TY jako nowy wlasciciel idziesz z polisa, umowa i wypowiedzeniem do oddzialu TU ("starego" TU), biezesz potwierdzenie zlozenie wypowiedzenia na kopii i mowisz "Dowidzenia" Wtedy stare TU jest wystarczajaco poinformowane - nieprawdaż?
Mav2007 jest off-line  
25-08-2010, 21:25  
tri
Przyjaciel forum
 
Posty: 395
Domyślnie RE: Kupno samochodu - OC bez rekalkulacji

Cytat:
Napisał/a Mav2007
A to jakim cudem??
Obowiazek ma - ale placic nie bedzie. Pokaze wtedy umowe sprzedazy i po sprawie.
A takim:
Art. 32 ustawy o ubezp. obow., UFG i PBUK:
1. Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.
3. Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1.
tri jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zagadnienie rekalkulacji składki OC odpowiedzi: 4
§ Termin na odpowiedź dot. rekalkulacji odpowiedzi: 3
§ Jak uniknąć rekalkulacji składek ?? odpowiedzi: 34
§ Kupno samochodu osobowego , FV a wolnosć tego samochodu od wad prawnych odpowiedzi: 6
§ Pytanie ws. rekalkulacji a przepisania. odpowiedzi: 2
§ Jaki termin rekalkulacji oc? odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:24.