odmowa wypłaty z PZU - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
11-04-2011, 18:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie odmowa wypłaty z PZU

Witam, byłem ubezpieczony w PZU - ubezpieczenie grupowe P PLUS.Zakres świadczeń w tym trwała niezdolność do pracy. W październiku 2010 lekarz orzecznik ZUS orzekł trwałą niezdolność do pracy. Złożyłem wszystkie stosowne dokumenty w sprawie wypłaty odszkodowania w PZU. Odpowiedź- odmowa wypłaty, ponieważ definicja w OWU przewiduje również trwałą niezdolność do samodzielnej egzystencji.Zg.z ustawą o orzekaniu niezdolności do pracy nie ma możliwośći orzekania jednocześnie niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.Logicznym jest iż człowiek niezdolny do samodzielnej egzystencji nie może być zdolny do pracy. W związku z tym mam pytanie czy PZU może ustalać definicje bez względu na to co zawiera treść ustawy?????
Dziękuję za odp.
 
11-04-2011, 20:28  
biginkaso
Stały bywalec
 
Posty: 4.138
Domyślnie RE: odmowa wypłaty z PZU

Przeczytaj definicję w OWU a nie treść ustawy.
biginkaso jest off-line  
12-04-2011, 17:02  
Pubish
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.260
Domyślnie RE: odmowa wypłaty z PZU

Cytat:
Napisał/a tatuś20
W związku z tym mam pytanie czy PZU może ustalać definicje bez względu na to co zawiera treść ustawy?????
Dziękuję za odp.
Oczywiście, że może, ustawa wypadkowa ZUS to zupełnie inna bajka.
Pubish jest off-line  
12-04-2011, 18:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: odmowa wypłaty z PZU

nie chodzi mi o ustawę wypadkową ZUS tylko ustawie o orzekaniu o niezdolności do pracy.W związku z tym jaka jest podstwa prawna tworzenia OWU przez ubezpieczyciela?
 
12-04-2011, 18:15  
Anna P.
Przyjaciel forum
 
Anna P. na Forum Prawnym
 
Posty: 1.846
Domyślnie RE: odmowa wypłaty z PZU

Uchwała Zarządu
Anna P. jest off-line  
12-04-2011, 19:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: odmowa wypłaty z PZU

ok ale Zarząd musi znać przepisy prawa a przynajmniej wiedzieć w jakich okolicznościach orzeka się niezdolność do pracy a kiedy niezdolność do samodzielnej egzystencji przcież są to dwie odrębne definicje które się przeczą.Nie orzeka się się ich równocześnie.Co w sytuacji kiedy orzeknie się niezdolność do samodzielnej egzystencji??PZU nie wypłaci odszkodowania z tyt. niezdolości do pracy????Błędne koło!!!
 
12-04-2011, 22:02  
Pubish
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.260
Domyślnie RE: odmowa wypłaty z PZU

Nie, nie musi. Zrozum, że umowa ubezpieczenia polega na tym, że Ty płacisz składkę, a ubezpieczyciel zobowiązuje się zapłacić świadczenie, jeżeli zaistnieją określone przesłanki zdefiniowane w o.w.u.

Ubezpieczyciel może sobie te przesłanki zdefiniować zupełnie dowolnie. Może napisać, że "niezdolność do pracy" ma być rozumiana zgodnie z przepisami ZUS, ale może też napisać, że ma być ona rozumiana w zupełnie inny, dowolny sposób. Nie ma tu żadnej zależności.

Nie twierdzę przy tym, że odmowa wypłaty przez PZU jest na 100% prawidłowa - tego nie można ocenić na podstawie informacji, które podałeś. Próbuję Ci tylko uzmysłowić, że odszkodowania ZUS, niezdolności do pracy, renty, itp., to reżim ubezpieczeń społecznych, które z ubezpieczeniami gospodarczymi (a takim jest ubezpieczenie grupowe na życie) nie mają zupełnie nic wspólnego.
Pubish jest off-line  
13-04-2011, 05:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: odmowa wypłaty z PZU

To bardzo dziwne co piszesz. Moja niezdolność do pracy spowodowana jest ciężką chorobą.Dokumentem potwierdzającym dla PZU o niezdolności było orzeczenie lekarzy ZUS. Skoro ZUS ma odrębne przepisy o orzekaniu to dlaczego PZU żąda takiego dokumentu.Odmowa wypłaty świadczenia tylko dlatego że jestem zdolny do samodzielnej egzystencji jest trochę absurdalna i mogę stwierdzić że są to celowe zapisy w OWU ponieważ PZU nigdy nie wypłaci takiego świadczenia.Nigdy nie orzeka się tych dwóch niezdolności jednocześnie.Logiczne to chyba jest, wyobraź sobie człowieka niezdolnego do samodzielnej egzystencji-??czy jest on w stanie wykonywać jakąś pracę???? Dlatego tak jak piszesz ja płacę składki ale ubezpieczyciel NIE wypłaca należnych świadczeń.

Pozdarwaiam
 
13-04-2011, 09:32  
Anna P.
Przyjaciel forum
 
Anna P. na Forum Prawnym
 
Posty: 1.846
Domyślnie RE: odmowa wypłaty z PZU

Zawarłeś umowę na konkretnych warunkach:
Cytat:
§ 2 p.4

niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji
– trwałą i całkowitą niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej w dowolnym zawodzie oraz do samodzielnej egzystencji, będącą rezultatem nieszczęśliwego wypadku lub choroby powstałych w okresie odpowiedzialności PZU Życie SA; trwała niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji oznacza, że zgodnie z aktualną wiedzą medyczną nie ma pozytywnych rokowań co do odzyskania przez ubezpieczonego zdolności do pracy,
§ 5
PZU Życie SA wypłaca świadczenie w przypadku wystąpienia niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji w okresie odpowiedzialności PZU Życie SA w wysokości 100% sumy ubezpieczenia aktualnej w dniu zdarzenia.Podpisując umowę, zgodziłeś się na takie warunki.
Anna P. jest off-line  
13-04-2011, 21:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: odmowa wypłaty z PZU

Owszem podpisałem polisę- ale OWU nigdy nie są przedstawiane. W tabeli zakresu ubezpieczenia, którą mi przedstawiono był zapis "trwała niezdolność do pracy" i nic więcej.Dlatego chodzi mi o to że PZU stosuje kruczki prawne w celu pozyskania klienta a w momencie wypłaty świadczenia powołuje się na swoje przepisy.Bardzo nieuczciwe działania marketingowe
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odmowa wypłaty odpowiedzi: 3
§ Odmowa wypłaty z NNW PZU odpowiedzi: 2
§ Odmowa wypłaty z NNW odpowiedzi: 2
§ odmowa wypłaty odpowiedzi: 1
§ Odmowa wypłacenia wypłaty przez pracodawce odpowiedzi: 5
§ Odmowa wypłaty z AC odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:47.