Czy OC przechodzi automatycznie na kupującego? - Forum Prawne

 

Czy OC przechodzi automatycznie na kupującego?

Kupiłem auto od gościa, który był ubezpieczony w Allianz. Czy to prawda, że automatycznie jego ubezpieczenie przechodzi na mnie? Jeżeli tak, to do kiedy mogę jeździć na tym ubezpieczeniu - do końca umowy? Co potem? ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - aktualne tematy:

  • § przedawnienie regresu
    witam kiedyś tzn w styczniu/lutym 2012 roku ukradłem towar z firmy w której pracowałem zostałem skazany na 3...
  • § Poparzenie oka podczas pracy k...
    Witam. Otoz ostatnio poparzylem sobie oko kwasem do usuwania tłuszczu podkreślam że wydarzyło się to w pracy,...
  • § Ubezpieczenie tymczasowe
    Witam, kupiłem auto w komisie sprowadzone z zagranicy bez tablic rejestracyjnych. Zostało do niego wykupione...

Odpowiedz
 
29-07-2011, 11:46  
magdasz25
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Czy OC przechodzi automatycznie na kupującego?

Kupiłem auto od gościa, który był ubezpieczony w Allianz. Czy to prawda, że automatycznie jego ubezpieczenie przechodzi na mnie? Jeżeli tak, to do kiedy mogę jeździć na tym ubezpieczeniu - do końca umowy? Co potem? Czy umowa jest automatycznie przedłużana, czy muszę coś zgłaszać? Może ktoś zna ustawę mówiącą coś na ten temat?
magdasz25 jest off-line  
29-07-2011, 12:23  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy OC przechodzi automatycznie na kupującego?

Przepis prawny:
USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152)

Art. 31. 1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.


Masz 2 opcje:
- w ciągu 30 dni polisę wypowiedzieć i zawrzeć inną,
- korzystać z polisy do końca, wtedy ubezpieczyciel może dokonać ponownej kalkulacji składki i domagać się od Ciebie dopłaty różnicy w cenie.
 
29-07-2011, 15:06  
biginkaso
Stały bywalec
 
Posty: 4.138
Domyślnie RE: Czy OC przechodzi automatycznie na kupującego?

Cytat:
Napisał/a tomekwwa
Masz 2 opcje:
- w ciągu 30 dni polisę wypowiedzieć i zawrzeć inną,
- korzystać z polisy do końca, wtedy ubezpieczyciel może dokonać ponownej kalkulacji składki i domagać się od Ciebie dopłaty różnicy w cenie.
Jeśli sam nie zawnioskujesz o rekalkulację składki, to nie otrzymasz jej automatycznie. Allianz to nie MTU Sprawdź jaki jest status polisy, czy jest opłacona w całości czy rozbita na raty.
biginkaso jest off-line  
29-07-2011, 18:00  
Pubish
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.260
Domyślnie RE: Czy OC przechodzi automatycznie na kupującego?

Cytat:
Napisał/a magdasz25
Kupiłem auto od gościa, który był ubezpieczony w Allianz. Czy to prawda, że automatycznie jego ubezpieczenie przechodzi na mnie? Jeżeli tak, to do kiedy mogę jeździć na tym ubezpieczeniu - do końca umowy? Co potem? Czy umowa jest automatycznie przedłużana, czy muszę coś zgłaszać? Może ktoś zna ustawę mówiącą coś na ten temat?
Możesz jeździć do końca umowy, później jeżeli nie chcesz z niej korzystać, musisz wypowiedzieć najpóźniej na dzień przed jej zakończeniem - liczy się data wpływu wypowiedzenia do ubezpieczyciela. Jeżeli tego nie zrobisz, umowa przedłuży się automatycznie na kolejny rok.
Pubish jest off-line  
30-07-2011, 06:52  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.479
Domyślnie RE: Czy OC przechodzi automatycznie na kupującego?

Cytat:
Napisał/a tomekwwa
Przepis prawny:
USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152)

Art. 31. 1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.


Masz 2 opcje:
- w ciągu 30 dni polisę wypowiedzieć i zawrzeć inną,
- korzystać z polisy do końca, wtedy ubezpieczyciel może dokonać ponownej kalkulacji składki i domagać się od Ciebie dopłaty różnicy w cenie.
Albo całości, jeśli poprzednik nie zapłacił.
rafal_26 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rejestrowanie kupujących do otrzymywania ofert przez sprzedawców bez zgody kupującego (odpowiedzi: 1) Otóż mam takie pytanie, generalnie spotkałem się już z wieloma przypadkami podczas zakupów w internecie, że po dokonanym zakupie, sprzedawca pozwala...
§ Nieodebranie paczki przez kupującego, a koszty obciążające sprzedającego - problem. (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Jestem nowym użytkownikiem na forum (wiem że to mało usprawiedliwia) ale jeżeli umieściłem temat w złym subforum proszę...
§ Kiedy odpowiedzialność za towar przechodzi na kupującego? (odpowiedzi: 38) Witam, Jako sprzedawca (firma) wysłałem towar do kupującego (konsument). Po dwóch dniach od odebrania przesyłki wysłanej kurierem, klient zgłosił...
§ Gwarancja przechodzi na kupującego? (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich :) Przeczytałam ten wątek: Jeśli nabyłeś produkt/usługę jako osoba fizyczna od innej osoby fizycznej, która nie sprzedawała w...
§ Sprzedaż mieszkania, wpłacony zadatek przez kupującego, kupujący chce się wycofać (odpowiedzi: 1) Witam. Jestem nowy na tym forum. Znajomy chce sprzedać mieszkanie poprzez agencje nieruchomości. Znalazła się osoba chętna do zakupu, obejrzała...
§ Roszczenie kupującego a obowiązek sprzedającego - naprawa dysku (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie, Kilka miesięcy temu zakupiłem w jednej z największych polskich sieci sklepów z elektroniką zewnętrzny dysk twardy. Jako, że...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:48.