Zalane mieszkanie w bloku - postępowanie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
24-06-2012, 18:59  
trewoor
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Zalane mieszkanie w bloku - postępowanie

Witam,

w związku z tym iż zalano mi mieszkanie w bloku chciałbym prosić o poradę w kwestii postępowania i egzekwowania zaistniałej szkody z punktu prawnego.

Kwestia wygląda w sposób następujący.
Na ścianie oddzielającej pokój a łazienkę pojawił się grzyb ze względu na długotrwałe przeciekanie z rur kanalizacyjnych. Na początku nie mialem o tym pojecia. Okazało się że zalewam sąsiada z dołu, zgłosił on to do administracji po czym przybyła osoba z administracji stwierdziła że powstała szkoda może być spowodowana zaleganiem sniegu w kanale i zasugerowała wysuszenie i pomalowanie - co zostało dokonane.

W kolejnych tygodniach sytuacja zaczeła się powtarzać - znowu grzyb na scianie i po dosyć "ostrej" interwencji w administracji przybyła ekipa na miejsce szkody postanowiła wykuć/wybić ścianę w celu "oględzin" rur.

Wykuwana ściana była kompletnie mokra co wskazuje na długotwałe zaistnienie i przeciąganie się przecieku. Od pierwszej interwencji do wykucia minely 4 miesiace. Czyli administracja troche mniee zlekcewazyla, ale mniejsza o to. Ścianę wykuto u mnie i u sasiada z gory. Po wykuciu ewidentnie widać przeciek z rur przy każdym użyciu toalety u wyżej zamieszkałych sąsiadów. W chwili obecnej posiadam zdjęcia z wykutej ściany no i zastanawiam się jak powinienem dochodzić przywrócenia/ naprawienia zaistniałej szkody od administracji. Pytanie czy oni doprowadzą wszystko do stanu pierwotnego - dodam jeszcze ze przy wykuwaniu oprocz wykutej sciany w pokoju zostaly uszkodzone jeszcze plytki w lazience.

Moje pytanie brzmi nastepujaco co powinienem teraz najkorzystniejszego dla mnei zrobic z prawnego punktu widzenia. Spisac protokul oględzin - no i co dalej, czy administracja doprowadzi calosc do stanu z przed szkody czy nie - jak sadzicie, mial ktos z Was takie sytuacje ? Co i na jakich podstawach prawnych powinienem zrobic i czy mogę i w jakim zakrsie domagac sie odszkodowania, zadoscuczynienia np za dlugotrwaly "nieprzyjemny" zapach w mieszkaniu no i grzyb na scianie?

Proszę Was o pomoc i o opisania postępowania krok po kroku.

Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Dodam ze "ekipa" z administracji przybywa jutro - poprosic od nich o sporzadenie protokulu ? Do chwili obecnej jeszcze nie zostal on sporzadzony.
trewoor jest off-line  
24-06-2012, 21:58  
Slawucha
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie RE: Zalane mieszkanie w bloku - postępowanie

Sytuacja jest jasna, instalacja wod-kan będąca w szlachcie należy do wspólnoty i ona jest zobowiązana do naprawienia szkody. Wspólnota jest ubezpieczona więc ma polisę.

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.
Kwota odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili."
Art 363 par. 1 Kodeksu cywilnego
Slawucha jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ postępowanie byłego męża i wynajmującego mieszkanie odpowiedzi: 6
§ Niewykupione mieszkanie, jakie postępowanie? odpowiedzi: 11
§ Zalane mieszkanie tbs odpowiedzi: 1
§ zalane mieszkanie w bloku odpowiedzi: 1
§ zalane mieszkanie lokatorskie przez roboty na bloku odpowiedzi: 1
§ Postępowanie komornicze a mieszkanie własnościowe odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:58.