Wypadek śmiertelny - odszkodowanie/zadośćuczynienie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Zamknięty temat
 
27-06-2012, 21:48  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Wypadek śmiertelny - odszkodowanie/zadośćuczynienie

Około miesiąc temu mój tata miał wypadek śmiertelny. Jechał rowerem i został potrącony oraz śmiertelnie najechany przez samochód ciężarowy. Spowodowało to natychmiastową śmierć na miejscu zdarzenia. Było kilku świadków. Sprawca był trzeźwy, tata również. Trwa postępowanie przygotowawcze w prokuraturze. Śledztwo prowadzi policja pod nadzorem prokuratora. 15 czerwca przez policję został złożony wniosek o powołanie biegłego.

Będę ubiegał się o świadczenia przysługujące mi na podstawie k.c.

Pytania:
1. Odszkodowanie wypłacane jest z OC sprawcy czy z OC właściciela pojazdu?
2. Z czego wypłacane jest zadośćuczynienie?
3. Lepiej wynająć radcę prawnego z kancelarii prawnej czy poszukać specjalisty ds. likwidacji szkód osobowych oraz gdzie takiego znaleźć (nie wchodzą w grę żadni naciągacze typu moderacja)?
 
27-06-2012, 22:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek śmiertelny - odszkodowanie/zadośćuczynienie

1. Z OC sprawcy (czyli pojazdu kierowanego przez sprawcę-kierowcę)
2. Z tego samego OC
3. Radca prawny/adwokat sam sprawy nie załatwi, trzeba będzie zapewne brać własnych rzeczoznawców a to kosztuje. Kancelarie odszkodowawcze biorą pieniądze dopiero po załatwieniu sprawy jako procent od uzyskanej kwoty, jeśli nic nie uzyskają to nic się nie płaci. Wybór to właściwie kwestia własnej znajomości przepisów i zasobności portfela na chwilę obecną (prawnik i rzeczoznawca biorą z góry, niezależnie od uzyskanej kwoty). (Dlaczego te firmy mają być naciągaczami? Istnieją też inne, ale ciężko doradzać skoro to "naciągacze")
 
28-06-2012, 00:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek śmiertelny - odszkodowanie/zadośćuczynienie

"1. Z OC sprawcy (czyli pojazdu kierowanego przez sprawcę-kierowcę)" - Sprawca wcale nie musi być właścicielem pojazdu, który prowadzi. Tak jest w przypadku mojej sprawy - sprawca prowadził pojazd służbowy, który nie jest jego własnością (wszystkie tego typu informacje znajdują się w aktach sprawy).

Odnośnie moderacja - było w mediach na ten temat naprawdę sporo. Opisywała to wielokrotnie m. in. Gazeta Wyborcza. Tematykę poruszał również program Uwaga! na TVN. Dlatego nie chcę mieć nic wspólnego z wyżej wymienionymi firmami oraz innymi, które działają w podobny sposób.

Materiały prasowe, żeby nie być gołosłownym oraz nie zostać posądzonym o wyrażanie nieuzasadnionych opinii:
moderacja- skoro nie zamierza Pan korzystać z ich usług, to jak te odnośniki mają pomóc w rozwiązaniu sprawy???
Ag_Maz


Więcej brudów nie chce już mi się szukać, to w zupełności wystarczyło żebym nie chciał mieć nic wspólnego z tymi firmami. Ponadto sam podpisałem umowę z tym nieszczęsnym "paragrafem 3", ale w porę się zorientowałem czym to pachnie i ją wypowiedziałem.

Dlaczego użyłem słowa "naciągacze". Otóż, żadna firma na etapie przedsądowym nie wyczaruje nic innego, poza wysłaniem paru (lub nawet tylko jednego - z roszczeniem) pism do t.u. Za taki "nawał" pracy firma skasuje prowizję w wysokości 20-30% + VAT (można utargować 15% + VAT w przypadku śmiertelnego wypadku) od kwoty odszkodowania.
Jak działają firmy odszkodowawcze? Obrazowo wygląda to tak. Pracownik firmy dzwoni do ubezpieczyciela:
Firma: To ile dacie?
Ubezpieczyciel: xxx zł
Firma: OK. Podpisujemy ugodę.
Następnie firma pobiera prowizję od kwoty bezspornej, podpisuje ugodę zamykającą poszkodowanemu drogę do dalszych roszczeń, rozlicza się z klientem i zostawia go na lodzie. I przerabiana jest następna sprawa. Wymienione firmy prowadzą kilka tysięcy!!! takich spraw rocznie, więc nie zależy im na wysokości odszkodowania, lecz na ilości spraw. Tak się robi biznes. Sukces pozyskania takiej ilości spraw tkwi w posiadaniu rozbudowanej sieci agentów, opartej o system MLM. I nie ma to nic wspólnego z jakością świadczonych usług.

Moim zdaniem lepiej wziąć prawnika, na pewno nie wyjdzie kilkanaście tys. zł. za napisanie kilku pism! Prawnik za napisanie pisma z roszczeniem do t.u. bierze 100 zł (z kancelarii prawnej w moim mieście). Do czasu uzyskania kwoty bezspornej, żadna firma nie jest potrzebna. Dopóki nie podpisze się ugody z t.u. piłka pozostaje w grze.

Wspomniałeś o kosztach rzeczoznawców. W przypadku firm odszkodowawczych Zleceniodawca ponosi wszelkie koszty związane z uzyskaniem przez Zleceniobiorcę należnych świadczeń! W przypadku gdy t.u. chce podważyć opinię biegłego (tego, który wydał opinię podczas postępowania przygotowawczego w prokuraturze przeciwko sprawcy) powołuje własnych rzeczoznawców na swój koszt. Więc nie rozumiem dlaczego firma miałaby być lepsza niż prawnik. Przecież firmy wykonanie przedmiotu umowy zlecają kancelariom prawnym (zazwyczaj spółce-córce). Jest zresztą zapis w treści umowy, mówiący o tym iż firma zastrzega sobie prawo do przekazania sprawy osobom trzecim. Dlaczego więc od razu samemu nie związać się z prawnikiem lub kancelarią prawną (do tego prowizja będzie znacznie niższa niż w przypadku molochów)?

Ponawiam pytanie. Czy znają Państwo godnego polecenia specjalistę ds. likwidacji szkód osobowych lub kancelarię prawną?

Dodane:
W jaki sposób agent przekonuje do podpisania umowy:
- przekonuje, że ubezpieczyciele nie chcą wypłacać odszkodowań, że to "hieny", "krwiopijcy", itp. straszenie klienta (żeby bał się działać samodzielnie),
- mówi, że samodzielnie bardzo ciężko jest wywalczyć odszkodowanie (gdy widzi, że poszkodowany nie posiada żadnej wiedzy nt. tego co mu się należy na podstawie k.c.),
- mówi, że samodzielnie uzyskane odszkodowanie będzie wielokrotnie niższe niż uzyskane przez jego firmę (gdy widzi, że poszkodowany wie o jakie świadczenia może się ubiegać),
- opisuje jak to ubezpieczyciele drżą ze strachu przed jego firmą,
- mówi, że jego firma uzyskuje najwyższe kwoty odszkodowań (każdy jeden agent!!!),
- mówi, że jego firma słynie ze sporządzania wysokiej jakości dokumentacji i ubezpieczyciele za to ją chwalą,
- chwali się jakich to jego firma nie ma certyfikatów (jakby to miało jakieś znaczenie dla poszkodowanego),
- chwali się akcjami charytatywnymi (notabene z pieniędzy klientów, nie z pieniędzy firmy).
 
28-06-2012, 06:28  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.703
Domyślnie RE: Wypadek śmiertelny - odszkodowanie/zadośćuczynienie

Poszkodowany2012 skup się na rozwiązaniu problemu, a nie biciu piany na temat firm odszkodowawczych.
Ag_Maz jest off-line  
28-06-2012, 08:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek śmiertelny - odszkodowanie/zadośćuczynienie

OC sprawcy czyli OC pojazdu, którym kierował sprawca, nieważne czy prezes czy pracownik budowlany. OC jest przypisane do pojazdu a nie osoby.
Nie do końca tak to wygląda w firmach odszkodowawczych. A jako że poszukiwani przez Ciebie likwidatorzy mają umowy właśnie z takimi firmami to wychodzi na to samo (tzn są ich agentami).
 
28-06-2012, 09:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wypadek śmiertelny - odszkodowanie/zadośćuczynienie

Zacząłem od opisania sprawy oraz od przytoczenia argumentów dlaczego nie chcę [ocenzurowanych] firm w celu uniknięcia zgłaszania się do mnie poprzez forum agentów tych firm.

Poparłem swoją wypowiedź materiałami prasowymi - nie wypisywałem wyssanych z palca historii (ale moderator mimo wszystko ocenzurował). Teraz już wiem z kim to forum jest związane.

Proszę usunąć mój temat oraz moje posty w nim.
 
28-06-2012, 09:35  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.703
Domyślnie RE: Wypadek śmiertelny - odszkodowanie/zadośćuczynienie

My tu się zajmujemy rozwiązywanie problemów, a nie dywagowaniem nad opiniami o firmach odszkodowawczych.
Oczywiście, jest dostępna opcja usunięcia konta.
Ag_Maz jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:11.