Nieopłacone OC - windykacja - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele


Odpowiedz
 
23-08-2012, 11:49  
gambolo
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Nieopłacone OC - windykacja

Mam taką sprawę - otrzymałem telefon od firmy windykacyjnej KRUK ze w okresie 12.2010-12.2011 nie opłaciłem składki OC za mój samochód w związku z tym mam zapłacić teraz to OC plus odsetki.

Rzeczywistość wygląda tak:
- w grudniu 2010 roku przedłużam swoje ubezpieczenie w pakiecie OC+AC poprzez system transakcyjny ubezpieczyciela - na stronie www.
- ubezpieczenie opłacam od razu poprzez przelew - płatność wygenerowana przez system ubezpieczyciela
- dostaje potwierdzenia opłacenia składki na pocztę email, plus polisy do wydrukowania, pocztą przychodzi ta mała fiszka z pieczątka i podpisem pracownika o ubezpieczeniu OC
- wczoraj wyciągnąłem z banku potwierdzeni przelewu
- na moim koncie w systemie ubezpieczenia widnieją obie polisy (OC i AC) jako opłacone


Mam pytanie jak tą sprawa pokierować. Nawiązałem kontakt z Kruk i Ubezpieczycielem. Przesłane zostały im wszelkie dokumenty (emaile, skany, przelew, wyciągi z konta online itp.).
Kruk po przesłaniu dokumentów ma sprawdzać co i jak i mają czasowo wstrzymać windykacje.

Rozmawiając z pracownikiem ubezpieczyciela zweryfikowano dane i jest tak: OC jest u nich nieopłacone, AC nie istnieje wcale (brak numeru).

Mam wątpliwości odnośnie zachowania procedur: czy można przekazać moje dane firmie windykacyjnej bez powiadamiania mnie?

Ciekawe jest to że przez dwa lata nie dostałem żadnego monitu, telefonu, ponaglenia, wezwania itp. pisma o zapłatę od ubezpieczyciela. W moje świadomości wszystko było ok.
Prawdopodobnie to wina systemu ubezpieczyciela ale dlaczego ja mam ponosić tego konsekwencje.
gambolo jest off-line  
23-08-2012, 12:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Nieopłacone OC - windykacja

Jeśli przekazałeś dowody opłacenia składek, to czekaj na odpowiedź.

Co do Twego pytania o dane osobowe:
Cytat:
GIODO dopuszcza możliwość udostępnienia danych osobowych dłużników w przypadku sprzedaży wierzytelności także dlatego, że przepisy Kodeksu cywilnego każą konkretyzować oświadczenie woli, którym jest np. oferta sprzedaży wierzytelności. „Wiedza o tym, przeciwko komu wierzytelność przysługuje, niezbędna jest dla racjonalnego podjęcia decyzji o nabyciu wierzytelności. Każdy dłużnik musi zatem liczyć się z tym, że popadając w zwłokę w spełnieniu zobowiązania, jego prawo do prywatności może zostać ograniczone ze względu na dochodzenie przez wierzyciela należnych kwot” - uważa GIODO.

W podobnym tonie wypowiedział się również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który w swoim wyroku z dnia 16 listopada 2005 r. (sygn. akt II SA/Wa 139/05) stwierdził, że „nie można też tak rozumieć przepisów ustawy, że udostępnienie danych osobowych dłużnika w celu windykacji należności narusza dobro tej osoby, gdyż byłoby to niczym nieuzasadnione jej uprzywilejowanie. Zawierając umowę cywilnoprawną, należy liczyć się z jej konsekwencjami, a także z tym, że obowiązek wykonania umowy dotyczy jednej i drugiej strony, nawet jeżeli jedna z nich jest konsumentem”.
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Windykacja- wgląd w nieopłacone mandaty. odpowiedzi: 5
§ Nieopłacone auto odpowiedzi: 1
§ Nieopłacone OC odpowiedzi: 3
§ nieopłacone składki odpowiedzi: 5
§ nieopłacone czesne odpowiedzi: 5
§ Nieopłacone parkowanie odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:50.