Rozwiązanie umowy zlecenia - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
01-06-2010, 17:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Rozwiązanie umowy zlecenia

Witam,

Chciałbym prosić o poradę.
Jestem zatrudniony na podstawie umowy zlecenia (kilkakrotnie aneksowanej).
Zgodnie z ostatnim aneksem umowa jest zawarta na czas określony do 30 czerwca 2010r. z 14-o dniowym okresem wypowiedzenia.

Nie planuję jednak przedłużania umowy po podanej wyżej dacie. Czy mam obowiązek informować zleceniodawcę, że nie będę przedłużał umowy?
Czy ewentualnie taka informacja będzie musiała być przedstawiona pisemnie, czy wystarczy jedynie informacja ustna?

Moje obowiązki w firmie polegają na obsłudze zleceń przydzielanych przez pracodawcę - czy może on narzucić mi obowiązek dokończenia realizacji tych zleceń po terminie wygaśnięcia umowy (termin realizacji zleceń często zależy od kontrahentów zleceniodawcy), czy mam jedynie obowiązek zdać sprawozdanie z obecnego statusu zleceń?

Jakie dokumenty będziemy musieli sobie wzajemnie przekazać?
Czy w wypadku, gdy zleceniodawca nie podejmie żadnych działań w związku z wygaśnięciem umowy mogę 1 lipca po prostu nie stawić się w miejscu jej wykonywania?

Z góry dziękuję za pomoc
 
02-06-2010, 01:44  
marissa
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy zlecenia

umowa zlecenia wygasa w terminie w niej wskazanym. Po tym terminie umowa przestaje strony wiązać. Strony nie mają obowiązku uprzedzania o wygaśnięciu umowy aczkolwiek wydaje mi sie że należałoby wskazać zleceniobiorcy na wygaśnięcie umowy i na to że nie zamierza Pan jej aneksować, pozwoli to na zakończenie dotychczasowych zleceń. Najpóźniej w dniu wygaśnięcia umowy strony powinny dokonać wzajemnych rozliczeń jeżeli takie będą. Pan jako zleceniobiorca powinien się rozliczyć ze spraw które otrzymał do zrealizowania na etapie jakim były na dzień wygaśnięcia umowy, wydać wszelkie posiadane dokumenty, wskazać stan spraw jeżeli ich specyfika tego wymaga, radziłabym o ile to możlie zrobić zestawienie przyjętych a nie zakończonych zleceń ze wskazaniem etapu ich realizacji, przekazać niezakończone zlecenia tak aby inna osoba miała pełną dokumentacje potrzebną do realizacji zlecenia. Jeżeli była przydzielana odzież robocza to należy się z niej rozliczyć, to samo dotyczy innych urządzeń, materiałów przekazanych do Pana dyspozycji w związku z realizacją zlecenia. Zleceniodawca nie może obciążyć zleceniobiorcy obowiązkiem prowadzenia spraw po jej wygaśnięciu bo nie ma do tego podstawy prawnej. Zleceniodawca obowiązany jest zapłacić Panu umówione wynagrodzenie a także dokonać innych rozliczeń jeżeli takie będą.
Pozdrawiam
marissa jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Umowy zlecenia i o dzieło - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozwiązanie umowy zlecenia odpowiedzi: 3
§ Rozwiązanie umowy zlecenia odpowiedzi: 4
§ Rozwiązanie umowy zlecenia odpowiedzi: 1
§ rozwiązanie umowy zlecenia odpowiedzi: 2
§ Rozwiązanie umowy zlecenia odpowiedzi: 2
§ Rozwiązanie umowy zlecenia odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:30.