UMOWA ZLECENIE - ROZWIĄZANIE I KONSEKWENCJE ? - Forum Prawne

 

UMOWA ZLECENIE - ROZWIĄZANIE I KONSEKWENCJE ?

Witam! Jestem w następującej sytuacji: Od października pracuję w firmie na umowę zlecenie. Początkowo dostałem umowę zlecenie na okres miesiąca (1.10.07 - 31.10.07). Na dzień przed końcem umowy podpisałem nową umowę zlecenie, taką samą jak ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło

Umowy zlecenia i o dzieło - aktualne tematy:


 
02-11-2007, 13:38  
lobuzzo
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie UMOWA ZLECENIE - ROZWIĄZANIE I KONSEKWENCJE ?

Witam!

Jestem w następującej sytuacji:

Od października pracuję w firmie na umowę zlecenie. Początkowo dostałem umowę zlecenie na okres miesiąca (1.10.07 - 31.10.07). Na dzień przed końcem umowy podpisałem nową umowę zlecenie, taką samą jak poprzednia, z tą różnicą, że na okres dwóch miesięcy (1.11.2007 - 1.12.2007).
Oto treść umowy:

"§1
Zleceniodawca zleca a Zleceniobiorca przyjmuje do wykonania prace polegające na: pracach X
.................................................. ........................................
dla potrzeb Zleceniodawcy w terminie od dnia 01.11.2007 r do dnia 31.12.2007 r.

§2
1. Strony ustalają wynagrodzenie za wykonanie prac będących przedmiotem niniejszej umowy na kwotę X zl za godzinę.
2. Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest przyjęcie prac przez Zleceniodawcę i przedłożenie rachunku przez Zleceniobiorcę.
3. Z wynagrodzenia zostaną potrącone należności podatkowe i potrącenia z tytułu ubezpieczeń społecznych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
4. Zleceniobiorca oświadcza, że rezygnuje ze składki z tytułu ubezpieczenia chorobowego.

§3
W sprawach nieuregulowanych postanowieniami niniejszej umowy, a wynikających z jej treści mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego, a właściwym do rozstrzygania sporów jest Sąd ...

§4
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron."

W praktyce wygląda to tak, że pracuję w zakładzie na produkcji (zachodnia firma produkująca w Polsce = obniżanie kosztów ). Pracuje się 8 godzin dziennie od pon. do pt., wypłata wpływa na konto 10-go każdego miesiąca. Planuję zrezygnować z tej pracy, jak tylko znajdę alternatywne miejsce zatrudnienia (jak najszybciej). Jednym z szeregu powodów jest to, że zamiast określonych w umowie prac X wykonuję prace Y.
lobuzzo jest off-line  
02-11-2007, 13:56  
lobuzzo
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

c.d.

W związku z tym mam kilka pytań:

1. czy mogę tą umowę rozwiązać w każdej chwili ? (Tak ? Art. 746 § 2 Kodeksu Cywilnego)
2. Czy jeżeli to ja rozwiązuję umowę to może to się skończyć na trzy sposoby:
a. otrzymuję wynagrodzenie za ilość przepracowanych godzin od momentu zawarcia umowy do momentu rozwiązania ?
b. mogę nie otrzymać wynagrodzenia bo:
- pracodawca uzna mój powód wypowiedzenia za "mało ważny" ?
- pokryje ono zaistniałą szkodę ?
- rozwiązałem umowę przed czasem ?
c. to samo co punkt wyżej plus będę musiał "naprawić szkodę" ?
3. czy za "ważny powód" można uznać znalezienie "lepszej" pracy ?


Moje pytania to trochę martwienie się na zapas, ponieważ listopad dopiero sie zaczął i jeżeli dowiem się od Szanownych Forumowiczów, że mogę nie otrzymać wynagrodzenia w przypadku wypowiedzenia umowy np. 14 listopada to rozwiążę ją już w poniedziałek. A biorąc pod uwagę to, że zamiast prac X wykonuję prace Y to myślę, że o naprawianiu szkody nie może być mowy.


Za wszelkie rady z góry dziękuję.
lobuzzo jest off-line  
04-11-2007, 12:03  
lobuzzo
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Witam ponownie!

Przepraszam, że piszę 3-go posta z rzędu, ale czytając dwa poprzednie doszedłem do wniosku, że może trochę za bardzo zakręciłem całą sprawę.

Po n-tym przeczytaniu art. 734 - 751 KC i odwiedzeniu kilkunastu serwisów internetowych zajmujących się szeroko rozumianym prawem mam już tylko jedno pytanie:

- czy (biorąc pod uwagę treść umowy) przysługuje mi wynagrodzenie za ilość przepracowanych godzin do momentu rozwiązania umowy ?

Pytam o to, ponieważ w art. 746 o wynagrodzeniu jest mowa tylko w §1, kiedy to Zleceniodawca wypowiada zlecenie. W §2 (kiedy Zleceniobiorca rozwiązuje umowę) stoi jedynie, że jeżeli wypowiedzenie nastąpi bez ważnego powodu to "przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę" (a o wynagrodzeniu ani słowa).

Pozdrawiam.
lobuzzo jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Umowy zlecenia i o dzieło - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozwiązanie umowy zlecenie - Witam! Jestem nowy na forum i nieobeznany w kwestiach prawnych. Podpisałem umowę zlecenie na czas określony do 31.12.09r. w umowie jest zawarty...
§ Umowa zlecenie a kara za jej rozwiązanie. - Witam. Podpisałem umowe-zlecenie w firmie będącej partnerem Orange i jestem na stanowisku specjalista ds telefonicznej sprzedaży. W umowie było...
§ umowa zlecenie na czas okreśony a rozwiązanie - witam! mam takie pytanie: czy umowa zlecenie na czas określony może zostać rozwiązana w każdym momencie gdy tylko zleceniobiorca tego zechce?
§ Rozwiązanie umowy zlecenie - Mam Pytanie: Czy zleceniobiorca może rozwiązać umowe zlecenie?
§ rozwiązanie umowy zlecenie - witam, mam taki problem. otóż w marcu zawarłem umowę zlecenie na okres 6 miesięcy. po 2 miesiącach pracy doszedłem do wniosku, że warunki zarówno...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:29.