WYPOWIEDZENIE umowy zlecenie przez pracownika - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
15-03-2011, 11:41  
Mali1807
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie WYPOWIEDZENIE umowy zlecenie przez pracownika

WItam
Pisze ponieważ mam problem a myślę że na tym forum jest dużo kompetentnych osób które udziela mi odpowiedzi. Z dniem 1 marca podpisałam umowę zlecenie, która określa czynność jaka wykonuje, miejsce. Określony jest również termin od 1.03.2011- 31.12.2011 jak i możliwość rozwiązania umowy za 2-tyg.okresem wyp. Powiem szczerze jestem początkującym pracownikiem także na temat umów wiem niewiele. Obecnie trafiła mi się atrakcyjna praca za granicami państwa. Obecnie jestem na L4 na dziecko. Chciałabym się dowiedzieć czy w trakcie tego chorobowego mogę pojechać do zakładu pracy i złożyć to wypowiedzenie i czy koniecznie muszę jeszcze przepracować te dwa tyg. czy mogło by to nastąpić od razu?? i chciałabym się również dowiedzieć czy muszę podawać powód na wypowiedzeniu?? Proszę o odpowiedź i z góry bardzo za nią Dziękuje
Pozdrawiam
Mali1807 jest off-line  
15-03-2011, 13:19  
Paolo89
Stały bywalec
 
Posty: 310
Domyślnie RE: WYPOWIEDZENIE umowy zlecenie przez pracownika

Nie powodu podawac nie musisz. Jezeli L4 obejmuje te 2 tygodnie wypowiedzenia, ktore masz w umowie, to mysle, ze nie bedzie problemu.
Paolo89 jest off-line  
15-03-2011, 13:42  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.772
Domyślnie RE: WYPOWIEDZENIE umowy zlecenie przez pracownika

Zwłaszcza, że nie jesteś pracownikiem, a zleceniobiorcą.
Przepis prawny:
Art. 746. § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Ag_Maz jest off-line  
15-03-2011, 14:09  
Mali1807
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: WYPOWIEDZENIE umowy zlecenie przez pracownika

No właśnie L4 mam od tego poniedziałku (14.03.2011) do końca tego tyg., natomiast wypowiedzenie chce złożyć jutro tj.środa. Czy wypowiedzenie będzie brane pod uwagę od dnia w którym je złożyłam czy od dnia następnego?? Najchętniej chciałabym złożyć je i podziękować im za współpracę ale tak chyba nie można Więc jeśli będą liczyli dni od czwartku to pozostanie mi do przepracowania jeszcze 8 dni i rozumiem ze będę musiała je przepracować...Czy za te dni będzie należało mi się tez wynagrodzenie?
Mali1807 jest off-line  
19-04-2012, 14:41  
reget
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: WYPOWIEDZENIE umowy zlecenie przez pracownika

Podbiję ten temat, żeby nie zakładać nowego, a pasuje do mojego pytania. Przestudiowałem temat o warunkach wypowiedzenia umowy - zlecenia. Przy odpłatnej umowie należy podać powód wypowiedzenia.
Jeśli wykonuje się pracę na podstawie umowy zlecenie, ale zawiera ona cechy umowy o pracę - uregulowany czas pracy, konieczność codziennego stawiania się o określonej godzinie - czy jest to powód uzasadniony i załatwiający sprawę?
reget jest off-line  
19-04-2012, 16:26  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.772
Domyślnie RE: WYPOWIEDZENIE umowy zlecenie przez pracownika

A co? Jak podpisywałeś umowę, to tego nie wiedziałeś?
Zadziwiające jest, że takie warunki odpowiadają w momencie podpisania umowy, a potem jak się chcą rozstać, to nagle się "budzą", że to powinna być umowa o pracę.
IMO to nie jest powód.
Podaj mi ten przepis na podstawie którego uważasz, że trzeba podawać powód wypowiedzenia.
Jeśli w umowie zawarto zapis o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem jakiegoś terminu, to nie ma raczej konieczności podania powodu.
Ag_Maz jest off-line  
21-05-2012, 19:08  
iwa20081
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: WYPOWIEDZENIE umowy zlecenie przez pracownika

Cześć wszystkim. Mam pytanie . Z tego co wiem wypowiedzenie umowy o praca w chodzi w zycie zawsze w sobote np. w poniedziałek zlożyłam wypowiedzenie a w sobote wchodzi w życie a jek jest z umową zlecenia ? jak wypowiedziałam ją w poniedzialek 13 tego i napisałam proszę o rozwiązanie umowy zlecenia / współpracy Z DNIEM 13 TEGO TO WCHODZI ONO W ZYCIE TEGO SAMEGO DNIA ? Za pomoc bardzo dziękuje
iwa20081 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Umowy zlecenia i o dzieło - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wypowiedzenie umowy przez pracownika odpowiedzi: 2
§ Wypowiedzenie umowy przez pracownika odpowiedzi: 3
§ Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenie odpowiedzi: 1
§ wypowiedzenie umowy przez pracownika odpowiedzi: 4
§ Wypowiedzenie umowy przez pracownika odpowiedzi: 2
§ Umowa zlecenie a wypowiedzenie przez pracownika. odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:37.