Umowa o Staż - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
01-04-2011, 12:53  
michal-poznan
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Umowa o Staż

Witam.

Chciałem zasięgnąć porady w sprawie składek ZUS od studentów na umowie o Staż.

Jestem na 6-cio miesięcznym stażu, na który dostałem się z uczelni.
Staż jest refundowany z Uni Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ( co może mieć znaczenie ) w ramach projektu o nazwie "Kompetentny Absolwent - Program rozwoju studentów i absolwentów".

Jestem studentem ( magisterka ) i z tego co wiem student nie odprowadza składek ZUS, jeśli pracuje na umowie innej niż umowa o pracę.
Nie wiem dokladnie, jakiego rodzaju jest umowa o Staż, ale w umowie mam jedno stwierdzenie jasno mówiące i pasujące do umowy na zlecenie ( a od tej umowy nie mażadnych składek ZUS, tylko podatek 19 % bodajże).

O to te stwierdzenie:
"W przypadku usprawiedliwionej nieobecności Stażysty w miejscu wykonywania stażu, warunkeim wypłaty wynagrodzenia będzie odpracowanie brakujących godzin stażu zgodnie z wymiarem czasu zajęć określonym w § 1 pkt. 1 b) umowy. Za usprawiedliwioną nieobecność uznaje się nieobecność wywołaną usprawiedliwionym wypadkiem losowym"

Dla mnie, skoro aby otrzymać wynagrodzenie za okres choroby muszę odpracować godziny, jest to umowa na zlecenie. Więc brak składek ZUS.

I właśnie tak uczelnia mi wypłacała wynagrodzenie przez 4 miesiące, aż do momentu auditu z Ministerstwa, po którym została pobrana mi zaliczka, za obecny i zeszłe miesiące składka ZUS, do wyjaśnienia sprawy z ZUS-em, czy można mi pobierać czy nie.
Wcześniej nie było z tym problemu, Ministerswo na początku mówiło, że nie trzeba a po tym audicie, żeby to zbadać w ZUS-ie.

I oto moje pytania:
Czy uczelnia mogła mi pobrać z wynagrodzenia zaliczkę na poczet ZUS-u?
Czy mogła pobrać za poprzednie miesiące, skoro prawo nie działa wstecz?
I skoro jestem studentem, to czy ZUS może pobierać ode mnie składki??

Za wszelką pomoc i naukę bardzo dziękuję.

Pozdrawiam
Michał K.
michal-poznan jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:18.