Wypadek w pracy, umowa zlecenie. - Forum Prawne

 

Wypadek w pracy, umowa zlecenie.

Witam. Chciałbym uzyskać jakieś głębsze informacji na temat mojego obecnego położenia, z strony prawnej. Pracowałem/pracuje na umowę zlecenie w firmie produkującej koperty w 4 tygodniu pracy zdarzył się mi nie miły wypadek. Do firmy przyjechały ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło

Umowy zlecenia i o dzieło - aktualne tematy:

  • § Meandry umowy zlecenia
    Dzień dobry wszystkim, chciałbym poprosić Was o pomoc w "łopatologicznym" zrozumieniu procedury zatrudniania na...
  • § Brak zapłaty za fakturę - usłu...
    Witam, brat ma problem, ponieważ już 60 dni nie zapłaciła mu pewna firma ponad 3k z faktury za usługę...
  • § rolnik a praca
    Witam! Mam pytanie dotyczące zarejestrowania rolnika do Urzędu Pracy, a później podjęcia pracy po przez urząd, czy...

 
27-05-2011, 15:03  
curieander
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Wypadek w pracy, umowa zlecenie.

Witam. Chciałbym uzyskać jakieś głębsze informacji na temat mojego obecnego położenia, z strony prawnej.
Pracowałem/pracuje na umowę zlecenie w firmie produkującej koperty w 4 tygodniu pracy zdarzył się mi nie miły wypadek. Do firmy przyjechały nowe maszyny które pomagałem ustawiać, przestawiać, montować. Firm ma braki w pracownikach, a wiec zostałem poproszony o bycie w pracy w niedziele. Podczas prac spadł mi na nogę element maszyny ważący 300+kg co oczywiście spowodowało zmiażdżenie stopy i złamanie 2,3,4 i 5 kości podstawy śródstopia prawego ;//. Po paru dniach od wypadku dostałem skierowanie do szpitala na leczenie (obyło sie bez składania ) , po tygodniu szpitalowania jeszcze 5 będę nosił gips. I to tyle na temat wypadku. Dnia wczorajszego składałem "zeznania" u kadrowego dotyczącego wypadku. Powiedziano mi że dostane wypłate od zakładu w tym miesiacu a potem składać papiery do ZUSu. A i żadne odszkodowanie mi nie przysługuje ponieważ nie mam nic dodatkowego.Nasuwa mi się pytanie czy firma ma właśnie tak załatwić tą spraw czy może obchodzi to wszystko jak najlepiej dla siebie.
Tak wiec:
- umowa zlecenie
- praca w niedziele
- wypadek w pracy
- bez ubrania ochronnego które w firmie jest obowiązkowe

Nie wiem czy tak ma być, chce po prostu subiektywnego spojrzenia na tą sprawę. A i jaką kwotę ma mi wypłacić firma? 100% wynagrodzenia?

Dziękuje
A jak zły dział, przepraszam
curieander jest off-line  
28-05-2011, 10:49  
iurisperitus85
Stały bywalec
 
iurisperitus85 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.035
Domyślnie RE: Wypadek w pracy, umowa zlecenie.

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia nie mają zastosowania przepisy dotyczące zatrudnienia pracowniczego - nie należy się płatny urlop, nie wszystkie składki na ubezpieczenia są opłacane, obowiązują inne terminy wypowiedzenia i wiele innych.

W przypadku umowy zlecenia nie jest opłacana składka na ubezpieczenie wypadkowe, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Tak więc z tytułu wypadku przy pracy nie należy się Panu żadne odszkodowanie.

Można by oczywiście żądać ustalenia przez sąd, że mimo zawarcia umowy zlecenia, w rzeczywistości praca była wykonywana tak jak w stosunku pracy a więc w czasie i miejscu wskazanym i pod nadzorem.
iurisperitus85 jest off-line  
30-05-2011, 12:55  
pusty
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Wypadek w pracy, umowa zlecenie.

Najważniejsze to musisz napisać czy w tytułu umowy zlecenia są odprowadzenie składki emerytalne, rentowe jeśli tak to składka wypadkowa jest Obowiązkowa i co się z tym wiąże będziesz mógł składać papiery do ZUS o odszkodowanie (firma powinna przeprowadzić całą procedurę związaną z wypadkiem przy pracy), oraz możesz uzyskać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli będziesz posiadał zwolnienia lekarskie.
pusty jest off-line  
14-07-2011, 11:23  
naro09
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wypadek w pracy, umowa zlecenie.

Dzień dobry. Proszę o informacje w następującej kwestii:

Osoba zatrudniona na pełny etat w jednej firmie podpisuje jako osoba fizyczna dodatkowo umowę zlecenie na wykonywanie usług serwisowania urządzeń z inną firmą. Na podstawie umowy o pracę opłacane jest pełne ubezpieczenie. Jak jest ubezpieczona ta osoba w czasie wykonywania usług z umowy zlecenia? Co w sytuacji, kiedy np. dojdzie do wypadku?
Czy przy umowie zleceniu opłaca się jakieś dodatkowe składki na ubezpieczenie? Jeżeli tak to jakie i kto je opłaca (zleceniobiorca czy zleceniodawca)?
naro09 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Umowy zlecenia i o dzieło - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypadek w pracy Umowa zlecenie - Student - Witam. Niedawno miałem wypadek w pracy. Zatrudniony jestem od 21 dni na umowę zlecenie. Jestem studentem, wiec jak się domyślam zakład odciąga tylko...
§ umowa zlecenie - wypadek w pracy - Pracujący na zlecenie chłopak naderwał ścięgno w ręce. Wypadek zdarzył się w pracy przy niesieniu 300 kilogramowego sejfu (w dwie osoby!). Stanowisko...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:19.