L-4 a umowa zlecenie. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło

Umowy zlecenia i o dzieło - aktualne tematy:

  • § Umowa zlecenie
    Witam pracuje w firmie ochroniarskiej parę dni temu pracodawcą poinformował mnie o tym że teraz będę otrzymywał...
  • § Umowa zlecenie
    Witam. Jako, że studiuję prawo to trochę zgłupiałem, kiedy zetknąłem się z poniższym problemem. Otóż...
  • § zerwanie umowy zlecenia przez ...
    To moja 4 umowa miesięczna z ta pośredniczoncom firmą...

Odpowiedz
 
18-10-2011, 02:20  
Dorota2103
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie L-4 a umowa zlecenie.

Czy będąc zatrudniona na umowę zlecenie, jeśli przyniosę pracodawcy L4, to przez czas zwolnienia będę otrzymywała jakieś pieniądze?
Proszę o wskazanie podstawy prawnej.
Dorota2103 jest off-line  
18-10-2011, 02:58  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Re: L-4 a umowa zlecenie.

Nie masz pracodawcy a zleceniodawcę. Pieniądze dostaniesz ale z ZUS jeżeli od zlecenia odprowadzasz dobrowolną składkę chorobową przez okres co najmniej 3 miesięcy.
 
18-10-2011, 05:21  
Dorota2103
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: L-4 a umowa zlecenie.

Dziękuję za odpowiedź, ale

Cytat:
Napisał/a Dorota2103
Proszę o wskazanie podstawy prawnej.

Dorota2103 jest off-line  
18-10-2011, 09:30  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.115
Domyślnie RE: L-4 a umowa zlecenie.

Podstawowa podstawa to art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Trzeba tez zajrzeć do ustawy o systemie ubezpieczen społecznych, do art. 11 w powiązaniu z art. 6.
marjory jest off-line  
18-10-2011, 12:45  
Dorota2103
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: L-4 a umowa zlecenie.

A czy to coś zmienia, jeśli chodzę weekendowo do technikum? (art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Dziękuje za aktywność w temacie.
Dorota2103 jest off-line  
18-10-2011, 12:54  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.407
Domyślnie RE: L-4 a umowa zlecenie.

Tak, zmienia. Jeśli masz mniej niż 26 lat, zleceniodawca nie musi za Ciebie odprowadzać ZUSu i nie masz płatnego zwolnienia lekarskiego.
Ag_Maz jest off-line  
18-10-2011, 12:57  
Dorota2103
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: L-4 a umowa zlecenie.

Czyli nawet jeśli dostane L-4, to nic z tego nie bede miała?
Dorota2103 jest off-line  
18-10-2011, 13:00  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.407
Domyślnie RE: L-4 a umowa zlecenie.

L4 już nie ma, jest ZUS ZLA.
Finansowo, nic nie będziesz miała.
Ag_Maz jest off-line  
18-10-2011, 13:02  
Dorota2103
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: L-4 a umowa zlecenie.

Dziękuje bardzo za pomoc i poradę
Dorota2103 jest off-line  
18-10-2011, 13:29  
KANTapli
Przyjaciel forum
 
Posty: 509
Domyślnie RE: L-4 a umowa zlecenie.

Cytat:
Napisał/a Ag_Maz
Tak, zmienia. Jeśli masz mniej niż 26 lat, zleceniodawca nie musi za Ciebie odprowadzać ZUSu i nie masz płatnego zwolnienia lekarskiego.
Precyzyjniejsze jest stwierdzenie, że nie może odprowadzać ZUS. Nawet dobrowolnie taka osoba nie może podlegać ubezpieczeniom.
KANTapli jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:52.