Umowa zlecenie a ciąża... - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
22-06-2012, 08:55  
nataluss1892
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Umowa zlecenie a ciąża...

Witam jestem w 6 tygodniu ciąży Jednak mam watpliwosci co do pewnej sprawy... Jestem zatrudniona na umowie zlecenie do dnia 17.08.12 ...po tym okresie miałam byc zatrudniona na umowę o prace... jednak szefowa odmowila mi tego poniewaz ma juz jedna pracownice ztrudniona ktora jest w ciazy ....a w dodatku powiedziala ze boi sie miec druga bo zusy za cos takiego wytaczaja sprawy w sadzie ... czy ona ma racje??? i czy rowniez jesli np. ktos zatrudni mnie powyzej 10 tygodnia ciazy to nie bedzie przyslugiwalo mi becikowe i macierzynskie??? ...... Proszę o pomoc kazdy mowi co innego ... a ja zastanawiam sie czy dobrze posapilam mowiac juz szefowej o ciazy czy moglam poczekac az mnie zatrudni na umowe o prace ?????
nataluss1892 jest off-line  
22-06-2012, 10:56  
kioto79
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a ciąża...

Jeżeli w niedługim terminie po podpisaniu umowy o pracę przedstawisz pracodawcy L4, to i pracodawca i ty możecie spodziewać kontroli z ZUS, który sprawdzi was oboje w zakresie fikcyjnego zatrudnienia, które jest przestępstwem i ma na celu wyłudzenie świadczeń. Z tego co wiem, to nie jest nigdzie zdefiniowany okres, w którym wymagana jest faktyczna praca po podpisaniu umowy o pracę, by ZUS nie nabrał podejrzeń.

Jeśli pracodawca będzie w stanie udowodnić w razie ewentualnej kontroli zasadność zatrudnienia, a nie jego fikcyjność poprzez np. ewidencję czasu pracy, zeznania świadków, dowody wykonywania przez ciebie pracy, to może Cię zatrudnić i nie obawiać się kontroli. Natomiast jeśli nie przekona inspektorów z ZUS, to oboje możecie mieć problemy: kara finansowa za fikcyjne zatrudnienie i cofnięcie świadczeń tobie wypłaconych z obowiązkiem zwrotu tych, które zdążyłaś już otrzymać.

Przy becikowym nie ma znaczenia czy pracujesz i na jakiej umowie, ale czy zgłosiłaś się do ginekologa przed 10 tygodniem ciąży, a potem co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży i przedstawisz zaświadczenie na odpowiednim druku (takie zasady obowiązują przy wypłacie becikowego w tym roku, od 2013 ma być brane pod uwagę jeszcze kryterium dochodowe).

Zasiłek macierzyński zależy od tego, czy pracowałaś na umowę o pracę lub przy działalności gospodarczej opłacałaś składki chorobowe. Jeśli nie, to Ci się nie należy.

To, czy powiedziałaś o ciąży szefowej teraz, a nie po podpisaniu umowy o pracę nie ma znaczenia dla ewentualnej kontroli z ZUS-u. ZUS interesuje tylko, czy zatrudnienie nosi znamiona pozorności czy nie - jeśli przekonacie inspektorów, że faktycznie pracujesz, to nie macie powodów do obaw.
kioto79 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:48.