Umowa Zlecenie - prawo do urlopu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
12-09-2008, 14:25  
Ania L.
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Umowa Zlecenie - prawo do urlopu

Witam.
Jestem pielęgniarką w szkole. Pracuje na umowę zlecenie. Mam okreslone godziny i miejsce mojej pracy - pełna dyspozycyjność. co z moimi urolopami i zwolnieniami?? czy mam do tego prawo??

obecnie, w umowie niemam żadnych praw do urlopu, ani zwolnienia lekarskiego. Czy ta umowa jest zgodna z prawem???
czy mogę sie powoływać na poniższy text???


[cytat:f8q2cypz]Umowa zlecenia nie jest umową o pracę i w związku z tym nie przysługują na jej podstawie uprawnienia wynikające z umowy o pracę (czyli np. urlopy, dni wolne). Należałoby jednak jasno określić, co jest treścią umowy zlecenia – jakie czynności mają być na jej podstawie dokonywane. Przeznaczeniem umowy zlecenia jako umowy cywilnoprawnej mającej swoją regulację w Kodeksie Cywilnym jest bowiem dokonanie czynności prawnej (typowe przykłady to: reprezentowanie zleceniobiorcy czy zawarcie w jego imieniu określonej umowy). Jeśli jednak pracownik wykonuje pracę o innym charakterze, zatem musi stawiać się w określonym miejscu i w określonych godzinach oraz pozostaje w tym czasie do dyspozycji i pod kierownictwem pracodawcy - w takim przypadku umowa zlecenia nie jest prawidłowa. Między stronami istnieje wtedy stosunek pracy, nawet jeśli nazwą łączącą je umowę np. umową zlecenia. Co więcej, Kodeks Pracy (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.; Dz. U. 1974, Nr 24, poz. 141) wprowadził zakaz zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi (a taką jest np. umowa zlecenia). Na podstawie art. 22 Kodeksu Pracy, jeśli spełnione są warunki wykonywania pracy wymienione w tym artykule (a więc wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym oraz pod jego kierownictwem) to nie jest dopuszczalne zastosowanie w takim przypadku umowy cywilnoprawnej (zlecenia).
W celu wyegzekwowania swoich praw pracownik powinien wystąpić do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy; po stwierdzeniu istnienia przez sąd pracy stosunku pracy będą pracownikowi przysługiwały wszystkie uprawnienia wynikające z umowy o pracę a więc np. urlopy czy dni wolne od pracy.[/cytat:f8q2cypz]
Ania L. jest off-line  
13-09-2008, 11:15  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.088
Domyślnie Re: Umowa Zlecenie - prawo do urlopu

Ten tekst nie jest prawem.
Czy Pani umowa zlecenie jest w rzeczywistości umową o pracę, może orzec tylko sąd pracy prawomocnym wyrokiem.
Dopóki nie zapadł taki wyrok, to nie jest Pani pracownikiem lecz zleceniobiorcą, a urlopy są przywilejem pracowników.
Co do zwolnień lekarskich, to chyba chodzi o prawo do zasiłków chorobowych.
Pani prawdopodobnie nie opłaca dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, wobec tego z racji umowy zlecenia nie przysługuje prawo do zasiłków chorobowych.
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:42.