Umowa zlecenie a odzież robocza - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło

Umowy zlecenia i o dzieło - aktualne tematy:

  • § Umowa zlecenie a ciążą
    Witam. Pracuje w sklepie na podstawie umowy zlecenia-mam umowę na miesiąc, więc 20dnia miesiąca poprzedzającego...
  • § Odpowiedzialność hydraulika
    Witam. Znajomy z pracy polecił mi hydraulika. Zabrałem go do domu i uzgodniliśmy zakres prac- zbudowanie instalacji...
  • § Umowa zlecenie a zakres obowią...
    Sprawa jest następująca. Mam do podpisania nową umowę zlecenie, w której zakresie zobowiązuje się (jako...

Odpowiedz
 
30-04-2013, 12:00  
Critu
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie Umowa zlecenie a odzież robocza

Nigdzie w przepisach nie znalazłem konkretnej odpowiedzi dotyczącej obowiązku lub braku obowiązku przydzielania odzieży roboczej i obuwia dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia.
Art. 304 KP mówi o obowiązkach pracodawcy względem pracowników zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę i wskazuje art. 207 KP, przytoczony artykuł nie rozwiązuje konkretnie tych wątpliwości.

Proszę o rade.
Critu jest off-line  
30-04-2013, 12:07  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.381
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Ale umowa zlecenie nie jest regulowana kodeksem pracy...
Masz jakieś pytanie?
Ag_Maz jest off-line  
30-04-2013, 12:21  
Critu
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Masz rację, umowa zlecenie nie jest regulowana kodeksem pracy, ale w myśl Art.304.§1.Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.
a Art 207 KP nie precyzuje konkretnie odzieży roboczej.

Moim zdaniem więc nie ma takiego obowiązku. Tak więc czy inspektor z PIP może się do tego przyczepić i nakazać wydanie takiej odzieży?

Może ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie?
Critu jest off-line  
01-05-2013, 12:59  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.174
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Powinno to być uregulowane w zawartej umowie.
Jeśli w czasie pracy-zlecenia, ktore wykonuje zleceniobiorca jest konieczne (z uwagi na bezpieczeństwo zleceniobiorcy) używanie odzieży roboczej/ochronnej i środków ochrony indywidualnej, powinno byc wpisane w umowie np., że zleceniobiorca zobowiązuje się wykonywać pracę w sposob bezpieczny, zgodny w wymaganiami przepisow i zasad bhp. Zakup i wyposażenie w odzież roboczą i ś.o.i. leżą po stronie zleceniodawcy/zleceniobiorcy (wpisać właściwe
Jesli zlecenie jest wykonywane na terenie zleceniodawcy, to PIP - w przypadku braku takiego uregulowania wzajemnego - może się do tego "przyczepić", zwłaszcza w razie jakiegos wypadku zleceniobiorcy.
Ewania jest off-line  
07-05-2013, 10:01  
Critu
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Serdecznie dziękuję za odpowiedź w tej sprawie.
Critu jest off-line  
13-05-2013, 00:46  
misza500
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - odzież robocza NIE

Pracownikom zatrudnionym na umowę zlecenie odzież ochronna się nie należy. Wynika to wprost z art Art. 304 z indeksem 1 kodeksu pracy. który wskazuje, że Obowiązki, o których mowa w art. 211, w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
misza500 jest off-line  
13-05-2013, 00:55  
misza500
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Umowa zlecenie - odzież robocza NIE

Szanowni Państwo - PIP w sprawie odzieży ochronnej dla pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie nic nie może nakazać, bo przekroczy swoje uprawnienia i naruszy przepisy.
misza500 jest off-line  
13-05-2013, 10:10  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.174
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Zapominasz misza500 o art. 304 w zakresie obowiązków pracodawcy wobec nie-pracowników. PIP właśnie pod ten punkt podciągnie swoje żądanie, jeśli temat ten nie zostanie uregulowany we wzajemnej umowie.
PIP nie przekroczy swoich uprawnień, skoro temat ten znajduje się w przepisach prawa pracy - powoła się właśnie na art. 304.
Dlatego twierdzę, że sprawy bhp wynikające z art. 304 (obowiązki obu stron) powinny byc uwzględnione w zawieranej umowie cywilnej.
Ewania jest off-line  
13-05-2013, 11:46  
misza500
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Należy zwrócić uwagę, że w powołanym przepisie (art. 304 indeks 1) ustawodawca zastrzegł, iż obowiązki wynikające z art. 211 K.p. ciążą na osobach świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnym.
PIP może powoływać się na każdy artykuł ale nie zmieni przepisów prawa.
misza500 jest off-line  
13-05-2013, 11:59  
misza500
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a odzież robocza

Rozpatrywanie art. 304 w zw. z art. 207 bez uwzględnienia art. 304 indeks 1 w zw. z art. 2011 daje podstawy do przyjęcia teorii Ewania.
misza500 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Umowy zlecenia i o dzieło - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odzież robocza - kto płaci? odpowiedzi: 11
§ Odzież robocza odpowiedzi: 1
§ odzież robocza odpowiedzi: 1
§ odzież robocza odpowiedzi: 1
§ Odzież robocza odpowiedzi: 1
§ odzież robocza odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:05.