Umowa zlecenie a delegowanie pracownika - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
29-05-2013, 10:05  
monia20132013
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Umowa zlecenie a delegowanie pracownika

Witam
Mam pytania. Firma polska X ma umowę na wykonanie prac na rzecz zleceniodawcy niemieckiego. Firma polska nie posiada dostatecznej ilości pracowników. Zatrudnia na wyjazd pracowników na umowę zlecenie.
Pytania:
1. Czy firma może zatrudnić na umowę zlecenie lub umowę o dzieło pracownika i tegoż nowego pracownika oddelegować do pracy do Niemiec?
2. Czy jest minimalna podstawa od której musza być odprowadzone składki do ZUS ?
monia20132013 jest off-line  
29-05-2013, 17:08  
kama.1988
Stały bywalec
 
Posty: 509
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a delegowanie pracownika

1. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych w ramach umowy usług. Jeżeli osoba zatrudniona ma określony miejsce i czas pracy, jest ona wykonywana pod czyimś kierownictwem oraz otrzymuje za to wynagrodzenie to musi być zawarta umowa o pracę. O tym co można określić dziełem a co zleceniem poczytaj tutaj: http://forumprawne.org/umowy-zleceni...-o-dzielo.html oraz kodeks cywilny - zlecenia

Nie mnie w przypadku umów cywilno-prawnych nie mogą zachodzić powyższe warunki.

2. Od każdej i pełnej kwoty wynagrodzenia osoby zatrudnionej na umowę zlecenie musisz odprowadzić składki ZUS (podobnie jak podatek dochodowy). Nie ma znaczenia czy jest to 10 czy 5000 zł. Wyjątkiem są osoby, których umowy zlecenie nie podlegają "oZUSowaniu" np. studenci.
kama.1988 jest off-line  
29-05-2013, 17:47  
monia20132013
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a delegowanie pracownika

Od 1 stycznia 2013 r. za każdą osobę zatrudnioną w polskim zakładzie, która zostanie bądź została oddelegowana do pracy za granicę, składki ubezpieczeniowe do ZUS należy opłacać od kwoty 3.713 zł. Tylko, że to jest od umowy o pracę. Próbowałam znaleźć czy dotyczy to tez umowy zlecenie i nic nie znalazłam a Panie w ZUS-ie twierdza, że musi to być umowa o pracę. Czy ktoś może wie? czy ktoś może spotkał się z taką sytuację?
monia20132013 jest off-line  
24-11-2013, 15:47  
Delegowanie
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Umowa zlecenie a delegowanie pracownika

Witam,

troche pozno ale mam nadzieje ze temat jest jeszcze aktualny. Postaram sie wiec, naprowadzic cie na Logiczny i prosty sposob, ktory pozwoli Tobie zrozumienie calego prozesu i prawidlowosci oddelegowywania przynajmniej do Niemiec. Agencje pracy tymczasowej, to nic innego jak Zeitarbeit Firma, ktora zobowiazana jest dzialac zgodnie z przapisami Agencji pracy tymczasowej oraz przepisami ktore mowia, w jakim przypadku oddelegowany pracownik jest pracownikiem uzytkownikiem, a w ktorym przypadku zleceniobiorca. Przepisy ktore dokladnie przybliza legalnosc i prawidlowosc, calej procedury oddelegowania zawarte sa w przepisach Arbeitnehmerüberlassunggesetz oraz innych odnog takich jak Outsourcing czy Werkvertrag i inne. Zrozumienie tych wszystkich przepisow wymaga niestety ich znajomosci a nie opiera sie na domyslach, co czesto doprowadza do nieprawidlowosci i problemow z Urzedami. Niemcy sa krajem bardzo sozjalnie nastawionym i prawa pracownicze sa tu bardzo chronione. Jezeli chodzi o kontrole Urzedow polskich, niestety dochodzi tu do sporow i niejasnosci, poniewaz nie sa one zobowiazane do znajomosci procedur niemieckich. W calym przedwsiewzieciu chodzi o to, aby byc w porzadku do pracownika, do Urzadow, oraz do samego siebie jako Firmy, poniewaz my chcemy oczywiscie z naszej pracy tez czerpac profity. Wracajac do tego, jak dokladnie mialo by przebiegac zatrudnienie, a nastepnie oddelegowanie, czy tez podroz sluzbowa do wykonania zlecenia, zalezy od tego w jakiej Branzy i jakie Uslugi wykonujemy. Gdybys konkretnie podala wiecej informacji, z checia przyblize mozliwosc stosowania Umow i prawidlowosci. Nie zapominajmy o tym, ze Prawo Umow nie powstalo bez powodu, i tylko prawidlowe jego stosowanie, pozwala nam na dlugotrwale i zdrowe pozycjonowanie sie na rynku, dobra opinie oraz dobry wizerunek przedsiebiorcy a zarazem dlugotrwale zbieranie profitow z tego tytulu.

Mam nadzieje, ze choc w czesci moglam wyjasnic watpliwosci,

Pozdrawiam
Delegowanie jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Umowy zlecenia i o dzieło - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Delegowanie pracownika odpowiedzi: 2
§ polska firma a delegowanie pracowników za granice odpowiedzi: 0
§ Umowa zlecenie a wprowadzenie pracownika w błąd odpowiedzi: 1
§ Delegowanie pracownika do Niemiec odpowiedzi: 0
§ nierówne płaca pracowników - umowa zlecenie odpowiedzi: 4
§ Delegowanie pracowników, brak zgłoszenia w ZU odpowiedzi: 17


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:30.