Umowa zlecenie problem;/ - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
19-07-2013, 22:13  
strongman94
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie Umowa zlecenie problem;/

Witam jestem osoba niepelnosprawna w stopniu umiarkowanym chce zawrzec prace w ochronie i staram sie o rente socjalna i tutaj moje pytanie jest nastepujace czy jesli bstaram sie o rente socjalna to czy bedzie to mialo jakis wplyw na nieprzyznanie mi renty socjalnej z tego powodu ze pracowalem przed jej uzyskaniem powiedzmy na umowie zlecenie , czy przy takiej umowie moje dane sa w zusie ze jestem osoba pracujaca i czy nie bedzie to przeszkadzalo w uzyskaniu renty socjalnej przeze mnie jesli bede juz na takowej umowie pracowal czy ZUs mii wtedy nie zlozy odmowy ze pracuje i nei nalezy mi sie renta socjalna , na czym to polega bardzo prosze o odpowiedz i z gory dziekuje PS; czy bede widnial w Zusie jako osoba pracujaca czy jak to jest ?
strongman94 jest off-line  
19-07-2013, 22:23  
cologniola
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.926
Domyślnie RE: Umowa zlecenie problem;/

Serwis ZUS - Renta socjalna
Najlepiej jednak spytać u źródła czyli w ZUS-ie
cologniola jest off-line  
19-07-2013, 22:39  
strongman94
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie RE: Umowa zlecenie problem;/

no tak ale czy tos wie cos na ten temat czy moge pracowac na umowe zlecenie jesli jeszcze nei mam renty socjalnej a sie bede o nia starac czy ZUS nei bedize mial zadnego ale do mnie ze pracowalem a ubiegam sie o rente socjalna czy to z soba nei koliduje?

PS: cos takiego tez wyczytalem ze jesli osoba nie ma skonczonych 26 lat i sie nadal uczy to niepodlega skladkom ZUS czy to jest prawda? oto treść ARTYKUŁU

KTO NIE PODLEGA SKŁADKOM ZUS PRZY UMOWIE ZLECENIE.


Uczniowie lub studenci do ukończenia 26 roku życia nie zostaną objęci składkami ZUS przy podpisaniu umowy zlecenie.

„Daną osobę uznaje się za ucznia do 31. sierpnia każdego roku, a jeśli przedstawiła zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe - do 30 września. Osoba jest studentem do daty skreślenia z listy studentów lub do daty zakończenia studiów. Należy pamiętać, iż za studentów nie uznaje się uczestników studiów doktoranckich i podyplomowych. Od dnia ukończenia przez ucznia lub studenta 26 roku życia, zleceniobiorca jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, jeśli ta umowa zlecenie jest dla niego jedynym tytułem do ubezpieczeń.”
strongman94 jest off-line  
19-07-2013, 23:11  
strongman94
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie RE: Umowa zlecenie problem;/

PS jeszcze do wczesniejszego postu ta praca na umowe zlecenie byla by za najniższa krajową
strongman94 jest off-line  
20-07-2013, 14:47  
strongman94
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie RE: Umowa zlecenie problem;/

czy Nikt na forum nei jest mi w stanei odpowiedzieć na moje pytanie?
odnosnie tego pyanie dodam tez ze bede kontynuowal nauke dalej mam 19 lat i bede mial umowe zlecenie z pracodawca w firmie w ktorej bede pracowal , wiec cyz bede widnial jakos w zusie i czy nei zaszkodzi mi to gdy zechce stnaac na komisie w sprawie o rentte socjalna ? Prosze bardzo Was o odpowiedź jestem w trudnej sytuacji;/


znalazlem cos takiego tez

Jakie skutki na gruncie ubezpieczeń społecznych niesie za sobą zawarcie umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem?

W świetle przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych umowa cywilnoprawna zawarta z własnym pracownikiem traktowana będzie jako forma kontynuowania zatrudnienia pracowniczego. Od 14 stycznia 2000 r. – w myśl art. 8 ust. 1 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Jeżeli pracownik wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracodawcą, to z tytułu tej umowy podlega ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak w przypadku umowy o pracę, tj. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tej osoby stanowi łączny przychód uzyskiwany z umowy o pracę oraz z umowy-zlecenia.

Pracodawca z tytułu zawartej umowy cywilnoprawnej dodatkowo nie zgłasza zleceniobiorcy do ubezpieczeń, a jedynie przychód uzyskany z tej umowy wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym składanym za pracownika wraz z przychodem ze stosunku pracy. Należy jednak pamiętać, iż powyższa regulacja nie ma zastosowania do osób przebywających na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym. Jeżeli zatem pracodawca zatrudni na podstawie np. umowy-zlecenia własnego pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, to z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia podlega on ubezpieczeniom na zasadach przewidzianych dla zleceniobiorców (art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).

i jak mam to rozumieć czyli ze pracodawca nie zglasza mnie do zusu tylko do urzedu skarbowego dochod moj tak i zus nie ma nic do tego ze pracuje czy cos?
strongman94 jest off-line  
21-07-2013, 13:50  
strongman94
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie RE: Umowa zlecenie problem;/

ehh na prawde nikt sie nei zna na prawie? to po co to forum?
strongman94 jest off-line  
21-07-2013, 14:06  
Piffko
Stały bywalec
 
Posty: 2.927
Domyślnie RE: Umowa zlecenie problem;/

Cytat:
Napisał/a strongman94
ehh na prawde nikt sie nei zna na prawie? to po co to forum?
może umieśc temat w dziale który go dotyczy a nie w prawie pracy
Piffko jest off-line  
21-07-2013, 15:32  
strongman94
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie RE: Umowa zlecenie problem;/

ok a jaki to dział prosze powiedz mi
strongman94 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Umowy zlecenia i o dzieło - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa zlecenie problem odpowiedzi: 0
§ Umowa zlecenie - problem odpowiedzi: 1
§ Umowa zlecenie- problem odpowiedzi: 11
§ umowa zlecenie - problem odpowiedzi: 11
§ Umowa Zlecenie - Problem odpowiedzi: 0


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:46.