Umowa o dzieło - osoba bezrobotna, podpisania umowy na inną osobę - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
07-03-2009, 09:54  
fenOMEN
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie Umowa o dzieło - osoba bezrobotna, podpisania umowy na inną osobę

Osoba bezrobotna (bez prawa do zasiłku) została zatrudniona na umowę o dzieło. Pracodawca stwierdził jednak, że nie może dać tejże umowy na nią (tłumacząc, że działa dla jej dobra), gdyż straci ona przede wszystkim ubezpieczenie z ZUS. Zaproponował by umowę podpisać na kogoś z rodziny, zatrudnionego na umowę o pracę (choć w dalszym ciągu to ta osoba będzie wykonywała dane zajęcie).
Mam w związku z tym pytanie: czy jest to naprawdę działanie dla dobra osoby "zatrudnionej"? Nie może przecież w tym czasie podjąć pracy zaproponowanej przez PUP (co wiąże się z wyrejestrowaniem). Nie ma przecież żadnego dokumentu (imiennego) świadczącego o tym, iż pracuje. Poza tym szkoda, że przez ten czas nie będzie miała płaconego podatku na siebie, sztucznie zasilając przy tym szeregi bezrobotnych w kraju (będąc przecież osobą prawnie zatrudnioną). Jakoś nie mogę tego zrozumieć. Proszę o wyjaśnienie mi tych zawiłości. Śą jakieś odstępstwa (bez szkody dla pracownika i pracodawcy)?
fenOMEN jest off-line  
08-03-2009, 09:54  
fenOMEN
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: umowa o dzieło

Dodam jeszcze, że praca ta wykonywana jest w domu (chałupnictwo), bo z tego co wyczytałam zasadniczą różnicą jest gdzie się pracuje.
fenOMEN jest off-line  
08-03-2009, 13:45  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: umowa o dzieło

Umowa o dzieło nie jest regulowana prawem pracy, tylko prawem cywilnym. "Chałupnictwo" - to umowa o pracę nakładczą więc z umową o dzieło nie ma nic wspólnego.

Cały ten manewr jest nielegalny, bo ma na celu obejście przepisów prawa. Ponadto bezrobotny, który wykonuje pracę w ramach umowy o dzieło powinien to zgłosić w urzędzie pracy.
Dariusz! jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:29.