dorywcza umowa zlecenie (jedyny dochód) a składki ZUS - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło


Odpowiedz
 
09-02-2014, 14:41  
mpw
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie dorywcza umowa zlecenie (jedyny dochód) a składki ZUS

Witam,
chciałbym prosić forumowiczów o kilka porad. Otóż parę dni temu podpisałem umowę zlecenie (a właściwie na razie pisemne potwierdzenie ustnej umowy zlecenia) i będzie to moje jedyne źródło dochodu. Z tego co wiem, obowiązkowe są przy tym składki: zdrowotna, emerytalna, rentowa. Wypełniając oświadczenie do umowy, że nigdzie indziej nie pracuję i nie opłacam składek, doszedłem do punktu czy chcę pobierać ubezpieczenie z tej umowy. Był przy mnie zleceniodawca i mówił, że obowiązkowo musi opłacać ubezpieczenie zdrowotne, a co do emerytalnego i rentowego zasugerował, że nie ma sensu zaznaczać, że chcę, gdyż to jest dorywcza praca/umowa (nie pamiętam co powiedział) i składki i tak nie będą spływać. Powiedział, że oczywiście mogę zaznaczyć, że chcę, i wtedy będą mi więcej pobierać z wynagrodzenia (na rzecz tych składek). Zaznaczyłem, że nie chcę, mając w głowie dwie myśli: to co wiedziałem dotychczas, a to co mi powiedział pracodawca. Ruszyło mnie jednak sumienie i mam wątpliwości czy to wszystko zgodne z prawem - zaznaczam, że szczególnie nie żal mi tych składek, ale chciałbym, aby wszystko było legalne. Dlatego chciałbym się dowiedzieć:
- czy można dobrowolnie i legalnie zrezygnować z tych składek (poza zdrowotną) - przypominam, że to moja jedyna umowa i jedyny przyszły dochód
- jeśli to nielegalne, to kto może ponieść konsekwencje: ja czy pracodawca?
- po co w oświadczeniu pytanie czy chcę pobierać składki czy nie z tej umowy, skoro to ponoć obowiązkowe?
Jakie jest najlepsze rozwiązanie z tej sytuacji? Powinienem pogadać z pracodawcą - tak jak pisałem, na razie mam pisemne potwierdzenie ustnej umowy, tą normalną mi dopiero dadzą? Czy jeśli zatrudnię się gdzieś na drugiej umowie zlecenie i tam będę opłacał składki (a z tego co wiem, wystarczy opłacać tylko z jednej umowy), to myślicie Państwo, że wtedy będzie już wszystko w porządku (przynajmniej z mojej strony)? Czy ZUS się nie będzie dziwił, jeśli teraz na moje nazwisko będzie wpływać tylko kasa na składkę zdrowotną, a na inne nie?
Z góry dziękuję za wszystkie informacje, porady i spostrzeżenia.
mpw jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:57.