komornik a umowa zlecenie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Umowy zlecenia i o dzieło

Umowy zlecenia i o dzieło - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
13-07-2009, 20:50  
domanski
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie komornik a umowa zlecenie

Ile moze mi zabrac komornik jesli mam umowe zlecenie na okres 3 msc a wynagrodzenie wynosi 500 zl brutto wyplacane co miesiac i jest moim jedynym zrodlem utrzymania ?? a jesli umowa bylaby na czas nieokreslony ??
prosze o pomoc bo slyszalem sprzeczne informacje raz ze calosc raz ze nic...
domanski jest off-line  
13-07-2009, 22:49  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.140
Domyślnie RE: komornik a umowa zlecenie

Z umowy cywilnoprawnej całość, z umowy o pracę do minimalnej pensji.
AnJay jest off-line  
14-07-2009, 11:40  
lokata
Ekspert
 
Posty: 4.786
Domyślnie RE: komornik a umowa zlecenie

Cytat:
Napisał/a AnJay
Z umowy cywilnoprawnej całość
A ja z uwagi na treść art. 833 par.2 kpc nie była bym wcale taka tego pewna
lokata jest off-line  
14-07-2009, 14:42  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.140
Domyślnie RE: komornik a umowa zlecenie

W zasadzie to są dwie szkoły:
1. Że całość, bo umowa cywilnoprawna nie podlega ochronie KP.
2. Że jeżeli umowa jest cykliczna i wypłaty są w interwałach czasowych, stanowi jedyne źródło utrzymania to należy się ochrona do wysokości określonej powołanym art. 833 par 1 KPC, natomiast w przypadku jednorazowej wypłaty nie ma ochrony.

W mojej ocenie zleceniodawcy nie przysługuje prawo badania, czy podpisana umowa jest jedynym źródłem utrzymania zleceniodawcy (jeśli w umowie zleceniodawca tego nie zastrzegł), więc wykonując postanowienie o zajęciu należy przekazać całą kwotę netto, a zleceniobiorcy będzie przysługiwała skarga na czynności komornicze i wykazywanie przed sądem, że jest to jego jedyne źródło utrzymania.
AnJay jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:40.