Praca w UK, upadłość firmy, problem z odzyskaniem zarobionych pieniędzy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania


Odpowiedz
 
25-01-2012, 22:23  
BeeM
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Praca w UK, upadłość firmy, problem z odzyskaniem zarobionych pieniędzy

Piszę do Państwa, ponieważ jako osoba młoda, niedoświadczona zacząłem pracę w marcu ubiegłego roku w jednej z firm brytyjskich jako samo zatrudniony elektryk. Sprawy się bardzo skomplikowały i jak na ten moment mnie to wszystko przerasta. Pozwolą Państwo, że po krótce przedstawię sytuację.

W lipcu 2010 roku wyjechałem do Anglii z zamiarem zrobienia tzw. "gap year" między szkoła średnią a studiami i z chęcią zarobienia "paru groszy". Miałem parę dorywczych prac i nie było z nimi większego problemu.Pod koniec marca dostałem pracę w swoim zawodzie jakim jest elektryk instalacji elektrycznych, po zrobieniu odpowiedniego kursu w Anglii i pracowałem do 3 czerwca 2011.
Z pracodawcą łączyła mnie umowa słowna. Od samego początku były problemy z płatnościami przez firmę. Zarabiałem £X dziennie, co mnie teoretycznie satysfakcjonowało, w rzeczywistości nie widziałem całości kwoty którą zarobiłem. Po wystawieniu pierwszego invoica zostałem poinformowany, że mam wpisywać w rubrykę, która zawierała informację na temat wykonanej pracy w moim wypadku "electrical jobs" mam wpisać "Site Security" w celu "ominięcia" płacenia CIS tax. Nie znam się aż tak na brytyjskim prawie, więc się zgodziłem. Wypłatę dostawałem po czasie mniej więcej raz na dwa tygodnie miałem płacone £300. Przez około 9 tygodni dostałem jedynie £1200, gdzie powinienem dostać £4400. Szczęście, że mieszkałem z Mamą i nie musiałem martwić się o utrzymanie. Pracowałem wciąż dla tej firmy ponieważ miałem nadzieję i byłem zapewniany, że pieniądze zostaną mi wypłacone. Skończyłem pracę ponieważ musiałem wracać do Polski z powodu zaczynającego się okresu przygotowawczego do studiów. Lecz ciągle monitowałem o moje pieniądze. Do wyjazdu dostałem jeszcze £800. Oczywiście zgłaszałem sprawę do Citizens Advice Bureau, lecz nie było żadnego rezultatu. W połowie lipca dowiedziałem się, że firma zbankrutowała. Sprawą długów zajęła się firma, która zajmuje się upadłościami. Po konsultacjach z osobą odpowiedzialną za (chyba) zwrot pieniędzy skierowano mnie do "the insolvency service". Zostałem poproszony o wypełnienie formularza RP1 dotyczącego kwoty zaległej i szczegółów wykonywanej pracy. Po upływie 6 tygodni napisałem maila z ponagleniem. W odpowiedzi dostałem wiadomość, że muszę dodatkowo wypełnić formularz RP4, który głównie zawiera informacje nt. umowy, sposobu zatrudnienia itp.(w załączeniu).

Jak już wcześniej wspomniałem wszystko to mnie zaczyna przerastać i tracę nadzieję na odzyskanie należnej mi kwoty £2320. Co nie ukrywam, dla mnie studenta w Polsce jest bardzo wiele.

Może mi ktoś doradzić co dalej mam robić?
BeeM jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:03.