Prawo UE - Zasada bezpośredniego stosowania prawa wspólnotowego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Wielka Brytania


Odpowiedz
 
17-02-2013, 16:30  
amj.biel
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Prawo UE - Zasada bezpośredniego stosowania prawa wspólnotowego

53 letni mezczyzna, zatrudniowy w prywatnym sektorze militarnym w UK otrzymal niedawno list, z jedno miesiecznym wypowiedzeniem pracy.

Dyrektywa 2000/78/EC zakazuje dyskryminacji w Artykule 1 w zakresie zatrudnienia i pracy, ze wzgledu na wiek. Artykul 3(4) zezwala panstwom czlonkowskim na zakaz stosowania dyrektywy dla sil zbrojnych w zakresie w jakim dotyczy ona miedzy innymi wieku. Akt Rownosci 2010 (The Equality Act 2000) jest brytyska najnowsza wersja prawa o niedyskryminacji, ktora w pelni transponuje dyrektywy i zapewnia odstepstwo artykulu 3(4) na podstawie wieku dla sil zbrojnych.
Od członkow sił zbrojnych wymagane jest przejscie na emeryture w wieku 55 lat. W maju 2012 roku w Wielkiej Brytanii Trybunał Apelacyjny zinterpretowal pojecie "sily zbrojne" jako "prywatny sektor wojskowych wykonawcow" a sprawa wkrotce odbedzie sie w Sadzie Najwyzszym. Te prywatne sektory wojskowych wykonawców zatrudnianiaja ludzi w UK, na podstawie angielskiej umowy o pracę, w ramach umowy o swiadczenie usług zawartych z Ministerstwem Obrony Narodowej, a rozkazy wydane sa im przez prywatnego kontrahenta sektora wojskowego. W kazdym badz razie, zadna osoba nie jest zatrudniona pod dowództwem czy tez kontrola Ministerstwa Obrony. Ponad to, w czerwcu 2012 r. TSUE zinterpretowalo pojecie "siły zbrojne", ale nie rozważylo, czy pojęcie to zawieralo "prywatny sektor wojskowych wykonawców".

Po pierwsze, biorac pod uwage wszystkie mozliwe zrodla prawa UE, czy ma on jakiekolwiek podstawy roszczenia w sadach angielskich, zgodnie z prawem UE? Po drugie, Sąd Najwyższy w styczniu 2013 potwierdził wyrok Sądu Apelacyjnego. Czy moze on roszczyc o odszkodowanie za naruszenie jego UE praw przez UK, na podstawie Dyrektywy 2000/78/WE i zasad ogolnych?
amj.biel jest off-line  
17-02-2013, 18:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Prawo UE - Zasada bezpośredniego stosowania prawa wspólnotowego

napisano w tym liscei ze zwalniaja go z pracy ze wzgledu na jego wiek?
jest w stanie udowodnic ze jedynym powodem wypowiedzenia umowy jest jego wiek?
 
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:40.