Czy można mieć Laptopa w celi ? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Więziennictwo


Odpowiedz
 
20-06-2011, 16:13  
ml89
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czy można mieć Laptopa w celi ?

Witam.

Ja się chciałem dowiedzieć czy można mieć laptopa w celi i z niego swobodnie korzystać. Z tego co mi wiadomo więźniowie mają dostęp do komputera, ale czy można mieć laptopa w celi ?
Wiadomo mi też że można mieć telewizor w celi, bo widziałem na pewnym zdjęciu.
Chciałem się też zapytać ile komputerów posiada więzienie we Wrocławiu ?

Chciałem się też dowiedzieć czy można pisać książkę (np. naukową), kożystając różnych publikacji w celi ?
ml89 jest off-line  
22-06-2011, 06:15  
forg
Praktyk
 
Posty: 15.697
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Cytat:
Napisał/a ml89
Ja się chciałem dowiedzieć czy można mieć laptopa w celi i z niego swobodnie korzystać.
Tak lub nie. Zależy to od wielu czynników oraz od konkretnego osadzonego i jego sytuacji.
forg jest off-line  
27-06-2011, 23:24  
ZjemCiChleb
Zbanowany
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Cytat:
Napisał/a forg
Tak lub nie. Zależy to od wielu czynników oraz od konkretnego osadzonego i jego sytuacji.
A jak zdemontuje antenę WIFI z laptopa , która według KKW jest zabroniona?
ZjemCiChleb jest off-line  
28-06-2011, 06:45  
forg
Praktyk
 
Posty: 15.697
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Cytat:
Napisał/a ZjemCiChleb
A jak zdemontuje antenę WIFI z laptopa , która według KKW jest zabroniona?
W którym miejscu znajduje się taki zapis?
forg jest off-line  
28-06-2011, 12:26  
ZjemCiChleb
Zbanowany
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Cytat:
Napisał/a forg
W którym miejscu znajduje się taki zapis?

Art. 110a.
§ 1. Skazany ma prawo posiadać w celi dokumenty związane z postępowaniem, którego jest uczestnikiem, artykuły żywnościowe i wyroby tytoniowe, środki higieny osobistej, przedmioty osobistego użytku, zegarek, listy oraz fotografie członków rodziny i innych osób bliskich, przedmioty kultu religijnego, materiały piśmienne, notatki osobiste, książki, prasę i gry świetlicowe.
§ 2. Dyrektor zakładu karnego może zezwolić skazanemu na posiadanie w celi sprzętu audiowizualnego, komputerowego oraz innych przedmiotów, w tym także podnoszących estetykę pomieszczenia lub będących wyrazem kulturalnych zainteresowań skazanego, jeżeli posiadanie tych przedmiotów nie narusza zasad orządku i bezpieczeństwa obowiązujących w zakładzie karnym.
§ 3. Skazany nie może posiadać w celi albo przekazywać do depozytu w trakcie pobytu w zakładzie karnym przedmiotów, których wymiary lub ilość naruszają obowiązujący porządek albo utrudniają konwojowanie. Przedmioty te przesyła się, na koszt skazanego, do wskazanej przez niego osoby, instytucji lub organizacji. W uzasadnionym wypadku przedmioty te mogą być przesłane na koszt zakładu karnego.
§ 4. Skazany nie może posiadać, poza depozytem, środków łączności oraz przedmiotów i dokumentów, które mogą stanowić zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa w zakładzie karnym.


A czymże jest karta WIFI, którą posiada każdy laptop/netbook jeżeli nie srodkiem łącznosci? Nie sądzę również, aby w zakładach karnych znajdowali się specjalisci, którzy potrafią bez uszkodzenia laptopów marek wszelakich zdemontować ową kartę.
ZjemCiChleb jest off-line  
28-06-2011, 12:33  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.158
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Czy laptopa nie wiem, ale może zainstalują w celi komputer.
Zakład Karny, jak sama nazwa wskazuje jest za karę,a nie dla relaksu i zabawy.
krysmay jest off-line  
28-06-2011, 12:40  
ZjemCiChleb
Zbanowany
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Zgadza się - komputer pozbawiony srodków łącznosci typu karta sieciowa czy modem.
ZjemCiChleb jest off-line  
28-06-2011, 12:43  
forg
Praktyk
 
Posty: 15.697
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a ZjemCiChleb
Nie sądzę również, aby w zakładach karnych znajdowali się specjalisci, którzy potrafią bez uszkodzenia laptopów marek wszelakich zdemontować ową kartę.
Ale są specjaliści, którzy potrafią stwierdzić brak środków łączności w sprzęcie. Lub stwierdzić uniemożliwienie działania istniejącego środka łączności. I niekoniecznie muszą to być specjaliści zatrudnieni w jednostce penitencjarnej.

Idąc Twoim tropem dyrektor nie może wyrazić nigdy zgody na posiadanie przez skazanego sprzętu komputerowego. Bo przecież zamontować środek łączności w komputerze stacjonarnym również można.

Cytat:
Napisał/a ZjemCiChleb
Zgadza się - komputer pozbawiony srodków łącznosci typu karta sieciowa czy modem.
A karta sieciowa dlaczego?
Za chwilę interpretując ten zapis skasujemy wszelkie odbiorniki telewizyjne. I radioodbiorniki. One również mogą służyć do łączności. Co za problem nadawać zza murów na ustalonej uprzednio częstotliwości?
forg jest off-line  
28-06-2011, 12:56  
ZjemCiChleb
Zbanowany
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Cytat:
Napisał/a forg
Ale są specjaliści, którzy potrafią stwierdzić brak środków łączności w sprzęcie. Lub stwierdzić uniemożliwienie działania istniejącego środka łączności. I niekoniecznie muszą to być specjaliści zatrudnieni w jednostce penitencjarnej.

Idąc Twoim tropem dyrektor nie może wyrazić nigdy zgody na posiadanie przez skazanego sprzętu komputerowego. Bo przecież zamontować środek łączności w komputerze stacjonarnym również można.



A karta sieciowa dlaczego?
Za chwilę interpretując ten zapis skasujemy wszelkie odbiorniki telewizyjne. I radioodbiorniki. One również mogą służyć do łączności. Co za problem nadawać zza murów na ustalonej uprzednio częstotliwości?
Ano, dlatego, że telewizor z zasady jest odbiornikiem a nie nadajnikiem. Podobnie jak radio. Ono odbiera a nie nadaje. Prawodopodbieństwo, że ktos postanowilby zakłócić fale radiowe (88-108Mhz) i nadawać komunikaty prosto do ZK (pomijając koszty i ew. odpowiedzialnosc karną oraz to, że komunikacja byłaby jednostronna, bo chyba nie wierzysz w to, że skazany samodzielnie zmontuje w celi radiostację) jest sporo mniejsze, aniżeli prawdopodobieństwo, że ktos tuż za murem umiesci punkt dostępowy do sieci intranetowej bądz internetowej, z którym to skazany za pomocą karty WIFI zamontowanej w każdym laptopie może się połączyć nadając i odbierając informacje czy dane. Sama definicja nadajnika oraz odbiornika pasywnego przeczy temu, co napisałes. Co do samego posiadania komputera stacjonarnego - czemu miałby nie zezwolić w uzasadnionym przypadku? Nie zezwoli natomiast na posiadanie karty sieciowej, która jest srodkiem łącznosci którego posiadanie w celi jest zabronione przez kkw.
ZjemCiChleb jest off-line  
28-06-2011, 13:54  
forg
Praktyk
 
Posty: 15.697
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

No i kończąc temat - jak już wspomniałem: posiadanie laptopa w celi jest możliwe. I uzależnione jest to od wielu czynników, aspektów oraz osobowości osadzonego. Między innymi od pozbawienia laptopa środków łączności.
forg jest off-line  
28-06-2011, 15:52  
guest_user
Stały bywalec
 
Posty: 1.981
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Cytat:
Napisał/a ZjemCiChleb
pomijając koszty i ew. odpowiedzialnosc karną
Nie ma odpowiedzialności karnej za ten czyn.
guest_user jest off-line  
28-06-2011, 16:29  
ZjemCiChleb
Zbanowany
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Forg, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że kart (obydwóch) nie da się bez uszkodzenia laptopa zdemontować? A już zapewne nie jest to wykonalne przez osadzonych którzy mieliby to zrobić.


Cytat:
Napisał/a guest_user
Nie ma odpowiedzialności karnej za ten czyn.
Czy aby na pewno?

DZIAŁ XI

Przepisy karne i kary pieniężne

Art. 208. 1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

3. Sąd orzeka przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich używanie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art. 195 Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.
ZjemCiChleb jest off-line  
28-06-2011, 17:00  
guest_user
Stały bywalec
 
Posty: 1.981
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Cytat:
Napisał/a ZjemCiChleb
Czy aby na pewno?
Na pewno.

Dowiedz się pierw, czego a przede wszystkim kogo dokładnie dotyczy cytowany przez Ciebie przepis (Art. 1.1 i 2 w/w), oraz na jakie urządzenia radionadawcze należy mieć zezwolenie, penalizowane w w/w przepisie.
guest_user jest off-line  
28-06-2011, 17:38  
ZjemCiChleb
Zbanowany
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Czekaj, bo czuję się jak bohater powiesci Kafki.

Dotyczy osoby, która bez wymaganego zezwolenia nadaje za pomocą urządzenia nadawczego (masło maslane, ale inaczej Ci tego nie wytłumaczę) na czestotliwosciach które w każdym cywilizowanym kraju podlegają regulacji odpowiednich urzędów, a w tym wypadku - URTiP. Nadmienię, bo widzę nie zauważyłes - na samo urządzenia radionadawcze nie potrzeba mieć zezwolenia. Zezwolenie należy mieć na używanie/nadawanie na okreslonej czestotliwosci, a logicznym jest fakt, że włączając/używając urządzenia radionadawcze emitujesz na jakims pasmie lub zakłócasz nadawanie/odbiór innych, posiadających zezwolenie organów i instytucji. Jeżeli twierdzisz natomiast, że racji nadal nie mam, to proponuję nadawać na częstotliwosci służb ratunkowych lub założyć piracką radiostację i sam się przekonasz, że jednak zezwolenie posiadać należy.

Są natomiast czestotliwosci (np. 2,4 GHz, 5 GHz) na których nadawać możesz bez problemu i zezwolenia. Mowa w tym przypadku jednak o czestotliwosciach radiowo-telewizyjnych, bo o tym też dyskusja, więc proszę nie wyszukuj przykładów z kosmosu.
ZjemCiChleb jest off-line  
28-06-2011, 19:45  
guest_user
Stały bywalec
 
Posty: 1.981
Domyślnie RE: Czy można mieć Laptopa w celi ?

Cytat:
Napisał/a ZjemCiChleb
Czekaj, bo czuję się jak bohater powiesci Kafki.
To czuj się dalej.

Jak założysz nielegalnie własną telefonię komórkową w celi, będziesz miał abonentów etc. etc. to odpowiesz właśnie w cytowanej przez ciebie ustawy - telekomunikacyjnej.
guest_user jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Więziennictwo - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy można zmienić zdanie odnośnie opinii RODK? Nie mieć, a potem mieć zarzuty? odpowiedzi: 1
§ Czy można mieć laptopa na rozprawie? odpowiedzi: 3
§ sprzet agd w celi odpowiedzi: 1
§ Robactwo w celi odpowiedzi: 24
§ Wypadek w celi odpowiedzi: 2
§ Przerzucanie z celi do celi odpowiedzi: 26


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:49.