przesluchanie - Forum Prawne

 

przesluchanie

witam.dostalam wezwanie na komisariat w sprawie przesluchania mnie jako swiadka do sprawy mojego x.zdziwilo mnie to troszke,gdyz z tego co mowil adwokat-sledztwo sie zakonczylo.zadwonilam,pan policjant bardzo mily-az spojrzalam na sluchawke,czy oby dobrze numer wystukalam powiedzialam,ze ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo karne > Więziennictwo

Więziennictwo - aktualne tematy:

  • § paczka higieniczna
    Witam chciala bym wyslac paczke do ZK wiem ze paczka zywnosciowa musi byc 5kg a paczka higieniczna tez ma byc do 5kg czy...
  • § Widzenia skazanego III
    Nowy temat zamiast "Widzenia skazanego...
  • § w sprawie kontaktu z bliskimi
    Witam serdecznie wszystkich,mam takie pytanie może ktoś się orientuję chodzi mi o skype w areszcie...

Odpowiedz
 
23-01-2010, 15:32  
juluś
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie przesluchanie

witam.dostalam wezwanie na komisariat w sprawie przesluchania mnie jako swiadka do sprawy mojego x.zdziwilo mnie to troszke,gdyz z tego co mowil adwokat-sledztwo sie zakonczylo.zadwonilam,pan policjant bardzo mily-az spojrzalam na sluchawke,czy oby dobrze numer wystukalampowiedzialam,ze nie bede zeznawala,gdyz chce skorzystac z prawa odmowy,ktore mi przysluguje.pan.p .odpowiedzial,ze musze sie wstawic.
moje pytania sa nastepujace:
czy moga probowac mnie w to jakos wkrecic?(nie mam z tym nic wspolnego)
bylam przsluchiwana2-krotnie,dodam,ze nie odczytano mi moich praw,pod grozba,ze zostane aresztowana itp.
czy jesli wzywaja mnie ponownie
tzn,ze nie maja nic konkretnego na mojego x.
uprzedzilam,ze nic nie powiem,nic niewiem.
jaki moze byc cel,tej mojej wizyty?
czy moga mnie zamknac w as.na 24,48h.?
z gory dziekuje za odpowiedz.
pozdrawiam.
juluś jest off-line  
23-01-2010, 16:02  
kamcia_22
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: przesluchanie

jako osoba bliska dla zatrzymanego masz prawo do odmowy składania zeznań. ja również miałam podopna sytuacje nie przedstawili mi moich praw ,chodź pytałam, i zeznawałam pod ich przymusem.

Z tego co wiem nawet jeśli podpisałaś wcześniej protokuł to w chwili gdy odmawiasz składania zeznań zostaje on zniszczony i nie brany pod uwage. Wiecęj nie mogę sie wypowiedzieć po nie mam pojęcia.

Groźa aresztowania to tylko ich "hak". Nie mają prawa cie aresztować za odmowe składania zeznań, gdy jest to dla Ciebie osoba bliska.
kamcia_22 jest off-line  
23-01-2010, 16:19  
kamcia_22
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: przesluchanie

przepraszam ale nie moge juz edytowac
Kim jest zatem osoba najbliższa znajduje się w art. 115 § 11 kk.

Osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoby pozostające we wspólnym pożyciu.

To właśnie te osoby chronione są przed konfliktem sumienia w jakim mogłyby się znaleźć zeznając przeciwko komuś dla nich bardzo bliskiemu. Katalog ten jest wąski i nie obejmuje np. narzeczonych, którzy nie pozostają we wspólnym pożyciu. Pozostawanie we wspólnym pożyciu interpretowane jest jako związek różniący się od małżeństwa jedynie brakiem formalnej więzi małżeńskiej. Przykładowo sam fakt istnienia więzi fizycznej nie jest tutaj wystarczający.

Niezwykle ważne jest to, że prawo do odmowy składania zeznań istniej w stosunkach między np. byłymi małżonkami. Ustanie małżeństwa nie oznacza zatem konieczności występowania w sprawie jako świadek przeciwko np. dawnej żonie. Z drugiej jednak strony osoby, które kiedyś pozostawały we wspólnym pożyciu po jego ustaniu już takiego prawa nie mają.

Do dyspozycji osób, które nie mieszczą się w kręgu ustawowo określonych osób najbliższych pozostaje jedynie przepis art. 185 kpk. Stwierdza, że mogą zostać zwolnione z obowiązku zeznania osoby pozostające z oskarżonym we szczególnie bliskim stosunku osobistym, jeżeli osoby te o to wnoszą. W tym przypadku decyzja zależy jednak od uznania sądu. Przepis ten dotyczy osób, które związane są z oskarżonym więzią emocjonalną i uczuciową. Mogą to być np. rodzice wspólnego pozamałżeńskiego dziecka.
kamcia_22 jest off-line  
23-01-2010, 16:51  
juluś
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: przesluchanie

kamcia 22-bardzo dziekuje,za opdowiedz.
pozdrawiam.
juluś jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ przesluchanie krzysiek777 Prawo karne 10 19-03-2013 11:15
§ Przesluchanie nieletniego. loocass Prawo karne 20 29-09-2010 20:40
§ Przesluchanie w prokuraturze toppertje Prawo karne 4 19-01-2010 21:51
§ wezwanie na przesluchanie Zaqwertyu Prawo karne 1 07-09-2009 21:26
§ przesluchanie... jarekeu Prawo karne 5 07-12-2008 19:31
§ Przesluchanie na komendzie - niescislosci Michele20 Prawo karne 3 21-11-2007 18:45


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:57.