wykreślenie z BIK- kiedy? - Forum Prawne

 

wykreślenie z BIK- kiedy?

Czy i w jaki sposób można "wyczyścić" swoją historię kredytową w BIK? Czy są potrzebne wnioski do każdego z Banku z prośbą o wykreslenie czy też z mocy prawa zostaje to wykreślone z BIK? Po ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja

Windykacja - aktualne tematy:

  • § karta kredytowa - windykacja
    Witam, mój problem zaczął się w związku z próbą wzięcia kredytu hipotecznego. Mianowicie mój mąż miał...
  • § FW Hoisti i sprawa w sądzie. C...
    Witam. Kochani bardzo proszę o pomoc . Otóż w 2007 roku wzięłam kredyt kuzynce w AIG Bank ,teraz to jest Santander...
  • § Windykacja - co zrobić?
    Sytuacja wygląda następująco: Umowa faktoringu. Ja jestem faktorantem. Faktor nie może ściągnąć długu od...

 
27-09-2011, 11:44  
Aurelia75
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie wykreślenie z BIK- kiedy?

Czy i w jaki sposób można "wyczyścić" swoją historię kredytową w BIK?
Czy są potrzebne wnioski do każdego z Banku z prośbą o wykreslenie czy też z mocy prawa zostaje to wykreślone z BIK? Po ilu latach?
Aurelia75 jest off-line  
30-09-2011, 06:50  
bim0003
Stały bywalec
 
bim0003 na Forum Prawnym
 
Posty: 480
Domyślnie RE: wykreślenie z BIK- kiedy?

Dane usuwane są generalnie po 10 latach, tzn. BIK w dalszym ciągu przetwarza je, ale nie udostępnia bankom. Czyli klient zaczyna "życie od nowa". Wykreślenie jako taki nie istnieje, bank może dokonać korekty i obok wpisu o zaległości umieścić wpis o spłacie w dniu takim i takim. Ale faktem jest, że do każdego banku z osobna należy kierować takie wnioski.
bim0003 jest off-line  
04-10-2011, 06:14  
t_l
Użytkownik
 
t_l na Forum Prawnym
 
Posty: 117
Domyślnie RE: wykreślenie z BIK- kiedy?

Cytat:
Napisał/a bim0003 Zobacz post
Dane usuwane są generalnie po 10 latach, tzn. BIK w dalszym ciągu przetwarza je, ale nie udostępnia bankom. Czyli klient zaczyna "życie od nowa". Wykreślenie jako taki nie istnieje, bank może dokonać korekty i obok wpisu o zaległości umieścić wpis o spłacie w dniu takim i takim. Ale faktem jest, że do każdego banku z osobna należy kierować takie wnioski.
Za: Ustawa Prawo Bankowe

"Dane o wygasłych zobowiązaniach klientów wobec banku lub innej instytucji upoważnionej do udzielania kredytów mogą być przetwarzane bez ich zgody przez okres 5-letni"

"Nowelizacja Prawa bankowego, która weszła w życie 1 kwietnia 2007 roku, umożliwia bankom i instytucjom utworzonym na podstawie art. 105 ust. 4 na przetwarzanie informacji dotyczących osób fizycznych, stanowiących tajemnicę bankową (po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją upoważnioną do udzielania kredytów) przez 12 lat, bez zgody osoby, której informacje dotyczą, tylko dla celów stosowania przez banki metod statystycznych."

No i w sumie nie wiem, czy jeśli udzielono zgody to BiK może te dane przetwarzać bez końca. W takim razie w momencie wypowiedzenia kredytu należałoby natychmiast wypowiedzieć zgodę na przetwarzanie danych.
t_l jest on-line  
04-10-2011, 07:40  
bim0003
Stały bywalec
 
bim0003 na Forum Prawnym
 
Posty: 480
Domyślnie RE: wykreślenie z BIK- kiedy?

Ustawowo 5 lat. Jeśli jednak klient wyrazi zgodę za przetwarzanie danych o zobowiązaniu umownym, to maksymalny okres, na jaki dane trafiają do BIK i są udostępniane wynosi 99 lat.
Ja, osobiście mam taki wpis i dotyczy kredytu na mieszkanie
bim0003 jest off-line  
04-10-2011, 19:44  
LukaszLDZ
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: wykreślenie z BIK- kiedy?

Jest jeszcze druga sprawa czy chcemy aby ta historia w BIKu była widoczna .Jeśli spłacanie przebiegało bez opóźnień w spłatach to warto aby taka pozytywne historia była widoczna dla innych banków bo to podnosi nam ocenę banku przy kolejnych pożyczkach/kredytach.

Cytat:
Dane mogą być przetwarzane również bez zgody klienta przez okres 5-letni, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki: nie regulował on zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni oraz upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania klienta przez bank o zamiarze przetwarzania jego danych bez jego zgody. Dodatkowo na mocy kolejnej nowelizacji ustawy Prawo bankowe dane dotyczące zobowiązań wszystkich klientów mogą być przetwarzane w BIK przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania, dla celów związanych z wykorzystywaniem przez banki modeli statystycznych do oceny ryzyka kredytowego. Przetwarzanie danych w tym celu nie wymaga zgód klientów, ponieważ informacje te nie odnoszą się do konkretnych osób.
LukaszLDZ jest off-line  
05-10-2011, 15:51  
AHM
Użytkownik
 
Posty: 201
Domyślnie RE: wykreślenie z BIK- kiedy?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej a nie czarna lista jak się większości wydaje. Podmioty przekazują tam informację o spłatach zobowiązań przez dłużników. Niezależnie czy spłata odbywa się zgodnie z umową i w terminie czy też nie wszystko widnieje w rejestrze. Czy jakaś zaległość była uregulowana w dzinień wyznaczony czy też 3 dni lub 3 mc później. Wierzyciel przeważnie mowa tu o Banku przekazuje co miesiąc zestawienie do BIK. Jeśli spłaciliśmy jakieś zobowiązanie w całości to możemy się domagać by zostało to przekazane do BIk przez Bank, że nie mamy względem niego żadnych zobowiązań. Jeśli jednak mieliśmy jakieś opóźnienia to nie ma możliwości wykreślenia ich z listy będą one widoczne dla wszystkich podmiotów które będą chciały coś nam pożyczyć. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń, jeśli spóźnialiśmy się kilka dni czy tygodni i to rzadko w okresie kilku ostatnich lat, nie będziemy z góry na przegranej sytuacji. Nie mnie jednak jeśli jakiś podmiot nie mógł od Nas wyegzekwować należności przez kilka miesięcy, była windykacji czy zasądzony wyrok w tej sprawie to szansa jest marna by w późniejszym okresie uzyskać jaką kolwiek pożyczkę itp.
Można skorzystać z firm które "czyszczą" rejestr w BIK, ale to nic innego jak pisanie do wierzycieli i nieustane bombardownie ich by przekazały na bieżąco do BIK że spłaciliśmy zadłużenie, nie ma legalnej drogi by wyczyścić sobie negatywną historię kredytową w BIK w przeciągu kilku tygodni czy dni.
AHM jest off-line  
10-06-2013, 11:35  
modena
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: wykreślenie z BIK- kiedy?

Zawsze powinno napisać się prośbę do banku o wykreślenie negatywnej historii z BIK. Umotywować polepszeniem sytuacji ekonomiczno-finansowej. Ja sama kiedyś pisałam do banku PKO BP i wykreślili negatywną historię z BIK - miałam najgorszy status "UMORZENIE".
modena jest off-line  
10-06-2013, 12:13  
BlackDevil
Stały bywalec
 
Posty: 921
Domyślnie RE: wykreślenie z BIK- kiedy?

Można też cofnąć zgodę na przetwarzanie danych związanych z pożyczką, jednak musi ona być spłacona (lub sprzedana do windykacji), kiedyś to było efektywne ale teraz nie zawsze się udaje.
BlackDevil jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Windykacja - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wykreślenie z PUP - Witam, nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi na moje pytanie więc proszę Was o wytłumaczenie mi następującej sytuacji. Od marca br. jestem na zasiłku...
§ Kiedy mogę napisać wniosek o wykreślenie z KRK o karalności? - Przyjaciółka otrzymała w czerwcu 2009 roku wyrok 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata za jazdę samochodem pod wpływem leków. Od tej pory figuruje, jako...
§ wykreślenie hipoteki - Jak wykreslić hipotekę dotyczącą poprzedniego właściciela, a wpisana w kw nieruchoności dwa lata po przysądzeniu (w drodze licytacji) nowemu...
§ wykreślenie hipoteki - Co należy zrobić by wykreślić hipotekę zwykła i kaucyjną w przypadku gdy nie żyje właściciel nieruchomości i nie istnieje bank na rzecz którego...
§ Wykreślenie z KW - Witam! Pytanie moje dotyczy wykreślenia z KW poprzednich właścicieli (hipoteki nie było żadnej). Kupiliśmy mieszkanie na rynku wtórnym. Mamy akt...
§ wykreślenie hipoteki z KW - W księdze wieczystej mojej działki wpisana jest hipoteka na rzecz banku. Rzecz w tym, że bank ten od paru lat już nie istnieje, w związku z czym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:26.