Spłata długu po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja

Windykacja - aktualne tematy:

  • § czy dług przedawniony ?
    Witam wszystkich serdecznie ,jestem nowym użytkownikiem forum ,gdyż sam już nie daję rady !!Od kilkunastu miesięcy...
  • § KGPN zawiadomienie o wszczeciu...
    Witam, Prosze o porade, dostale taki dokument dzis na inny adres pod ktorym, jestem zameldowany, odebralem takie...
  • § Windykacja Arvato - problem ?
    Witam dokładnie 20 lutego 2016r sprzedałem rzecz niematerialną (pieniądze w grze) poprzez paypal za kwote 50$ ......

Odpowiedz
 
24-02-2012, 20:27  
geget
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Spłata długu po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty

Rafal_26:

Nadal mam pewne wątpliwości, potęgowane takim na przykład tekstem:

"Potwierdzenie salda uznaje się w praktyce Sądu Najwyższego za niewłaściwe uznanie dlugu, powodujace przerwanie terminu przedawnienia. Zgodnie z wyrokiem Sadu Najwyzszego z dnia 23.08.2001 r. (II CKN 103/99, LEX nr 52371), potwierdzenie salda przez dłużnika dokonane w trybie § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz. U. z 1991 r. Nr 10, poz. 35, ze zm.), niepodpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania dłużnika, nie stanowi uznania roszczenia przerywajacego bieg przedawnienia. Tezę tę wyraża również wcześniejsza uchwala z dnia 26.04.1995 r. (III CZP 39/95, OSNC 1995/9/120). Z tez tych wynika jednak tylko tyle, że podpisanie salda przez osobę nieuprawniona nie oznacza uznania długu. Wątpliwości rozwiewa jednak uzasadnienie ww. uchwały. Czytamy w nim, że "(...) stwierdzić trzeba, że wspomniane wezwanie do potwierdzenia salda spełnia warunki uznania niewłaściwego. Jest ono nie tylko oświadczeniem wiedzy, ale też woli. W konsekwencji przytoczonych rozważań trzeba przyjąć, ze w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 2 k.c. uznaniem, które powoduje przerwę biegu przedawnienia jest każde stwierdzenie istnienia długu, skierowane do wierzyciela, niezależnie od tego, jaki charakter prawny mu nadać: czy uznania właściwego, czy niewłaściwego". Zdaniem Sądu Najwyższego nie ma znaczenia, czy dłużnik zdaje sobię sprawe ze skutków potwierdzenia salda. Jest jednak ważne, aby potwierdzenie salda dokonane było przez osobe uprawniona do reprezentowania podmiotu. "

Zrozumiałem z tego, że potwierdzenie salda w trybie par. 21 Ustawy o rachunkowości stanowi uznanie niewłaściwe a zatem przerywa bieg przedawnienia. O ile takie potwierdzenie jest podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentowania wierzyciela.

W moim przypadku dokument jest podpisany przez żonę - właścicielkę mieszkania.

Co decyduje, że podpis na tym piśmie jest tylko "potwierdzeniem odbioru" a nie "potwierdzeniem salda"? Procedura podpisywania (dozorca, jedna kopia dla mnie, druga - podpisana - dla niego) czy sformułowanie "Przyjęto do wiadomości" a nie np. "Potwierdzam zgodność salda"? Czy chodzi o coś zupełnie innego?
geget jest off-line  
26-02-2012, 11:42  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.480
Domyślnie RE: Spłata długu po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty

kolego - napisałem powyżej, abyś przeczytał treść tego 21 paragrafu, gdybyś to zrobił, nie zadawałbyś dziwnych pytań.

Sprawa jest prosta, bo w tym przepisie, pewne jednostki rozliczały się saldami i zaniechanie odpowiedzenia na saldo było traktowane jako jego UZNANIE. Więc tym bardziej odpowiedź, że jest ok.

Jednak w stosunku wspólnota - lokator czynsz nie jest obliczany na podstawie salda, natomiast wspólnota jest zobowiązana do przekazywania corocznych rozliczeń, w ten sposób składa oświadczenie woli i wiedzy, że na przykład masz zadłużenie na 5.000 złotych, a nie na 12.000 złotych albo masz nadpłatę. Natomiast Ty nie składasz oświadczenia, tylko je PRZYJMUJESZ do wiadomości potwierdzając ODBIÓR pisma.

Przekładając to na prostszy przypadek.

Doręczenie Ci stawki czynszu powoduje, że jest to doręczenie stawki czynszu, czy uznanie jej wysokości przez Ciebie. Podobny przykład wskazałem Ci wcześniej w doręczeniu listu. Doręczam Ci list, że jesteś mi winien 10.000 złotych i w ten sposób powstaje dług?? Nie. Tak samo, jak wysyłam CI list, wiedząc że jesteś mi winien 5.000 złotych, a Ty go odbierasz, więc co jest to uznanie długu??

Jeszcze prościej - czy wezwanie do zapłaty przerywa bieg terminu przedawnienia???

Oczywiście że nie.

Z potwierdzeniem salda chodzi o to, że ktoś składa podpis NIE W CELU odbioru pisma - potwierdzenia otrzymania, a z ZAMIAREM złożenia oświadczenia WOLI o wysokości salda.

SN: wspomniane wezwanie do potwierdzenia salda spełnia warunki uznania niewłaściwego.


Czy ktoś Cię wezwał do "potwierdzenia salda", czy do potwierdzenia odbioru pisma?
rafal_26 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:47.