zadłużenie wobec zus - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
16-02-2010, 12:04  
nataszk
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie zadłużenie wobec zus

z powodu długiej choroby nie mogłam prowadzic działalnosci firmy i nie płaciłam składek zus w wyniku czego powstało zadłużenie. czy mogę ubiegac sie o częsciowe umorzenie długu po udokumentowaniu leczenia? Ponadto zus zablokował moje konto bankowe które było obciazone ratą kredytu, moi rodzice co miesiąc przelewali kwote raty na moje konto, niestety zablokowanie konta uniemozliwiło spałate kredytu w wyniku czego obciązono mnie odsetkami. Równiez ja nie mam zadnego dostępu do konta i srodków tam zebranych, zus rowniez nie pobiera zadnych kwot na poczet długu. Czy to zgodne z prawem? czy zus moze całkowicie pozbawic mnie środków do zycia?
nataszk jest off-line  
16-02-2010, 18:05  
zybka
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: zadłużenie wobec zus

Zawsze można ubiegać się o umorzenie. Nie ma takiego prawa, które zabraniałoby zwracać się z wnioskiem o umorzenie długu. Jednak ZUS bardzo rzadko przychyla się do takiej prośby. Najczęściej w przypadku całkowitej nieściągalności długu. Skoro zajął Pani rachunek bankowy to niestety nie rokuję pozytywnej decyzji w sprawie umorzenia. ZUS wysyła do banku zajęcia rachunku bankowego i na podstawie tych zajęć bank sam przekazuje środki znajdujące się na rachunku na konto egzekucyjne ZUS. Jeśli bank nie przekazuje środków i trzyma je w depozycie to oznaczać może, że oprócz ZUSU pojawił się inny Pani wierzyciel, który przesłał tytuły egzekucyjne do banku. W przypadku zbiegu egzekucji kilku wierzycieli do jednego źródła (w Pani wypadku do środków na rachunku) do czasu wyznaczenia jednego wierzyciela, który będzie prowadził postępowanie egzekucyjne w imieniu wszystkich pozostałych, środki na rachunku są trzymane przez bank w depozycie tzn. nie przesyła ich do żadnego z wierzycieli, ale też dłużnik nie może z nich korzystać. Radzę zwrócić się z wnioskiem o rozłożenie długu na raty, a po podpisaniu umowy o uchylenie czynności egzekucyjnych z rachunku bankowego.
zybka jest off-line  
16-02-2010, 18:10  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: zadłużenie wobec zus

1. Podanie złożyć możesz. Na pozytywne rozpatrzenie wielkich nadziei mieć nie należy.
2. Zgodne. Prawdopodobnie to konto to ROR, który korzysta z przywileju "kwoty wolnej".
3. Zus całkowicie środków do życia Cię nie pozbawia - prowadzi egzekucję zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i wygląda na to, że na razie wszystko co zrobił mieści się w granicach prawa.
4. To co Ci zus zaproponuje jako najbardziej prawdopodobne rozwiązanie to żebyś wystąpiła z wnioskiem o spłatę zaległości w układzie ratalnym, a do tego możesz napisać o zwolnienie spod egzekucji środków z zajętego rachunku.
megane jest off-line  
16-02-2010, 19:45  
zybka
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: zadłużenie wobec zus

Fakt. Zapomniałam o kwocie wolnej. Jest to bardziej prawdopodobne niż zbieg egzekucji. Najprawdopodobniej zajęte konto bankowe jest kontem osobistym a nie firmowym i w związku z tym bank będzie trzymał w depozycie środki do momentu, aż na koncie pojawi się kwota większa niż ta wolna od zajęcia czyli większa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia. Wszystko jest zgodne z prawem.
zybka jest off-line  
16-02-2010, 20:38  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: zadłużenie wobec zus

1. Zbieg też jest możliwy.
2. Widziałam takie banki, które pozwalają klientowi dysponować "kwotą wolną" - tzn. notują ile klient wybrał z rachunku od momentu jego zajęcia i dopiero po przekroczeniu limitu "kwoty wolnej" kolejne środki zaczynają przekazywać organowi egzekucyjnemu. Niestety nie wiem od czego to zależy, bo to nie kwestia ustawy egzekucyjnej lecz chyba przepisów prawa bankowego. W każdym razie, jeśli nie możesz nic pobrać z rachunku, to może podpytaj bank czemu nie stosuje tego rozwiązania.
megane jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zadłużenie wobec szkoły odpowiedzi: 6
§ zadłużenie wobec akademika odpowiedzi: 1
§ zadłużenie wobec KRUS odpowiedzi: 5
§ Zadłużenie wobec Aster (UPC) odpowiedzi: 2
§ Zadłużenie wobec zus i komornik odpowiedzi: 4
§ Zadłużenie wobec KRUS odpowiedzi: 6


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:43.