Przedłużenie stażu - błagam o pomoc - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
23-02-2010, 13:24  
myhas
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Szanowni Państwo,

Od 15 września odbywam 6-miesięczny staż na podstawie umowy podpisanej 14 wrześni a pomiędzy organizatorem stażu a powiatowym urzędem pracy. Jego termin upływa 14 marca. Zostałem skierowany na staż w związku z brakiem doświadczenia zawodowego.
Pracodawca (organizator stażu) jest zadowolony z mojej pracy, dlatego wyraził chęć przedłużenia stażu o kolejne 6 miesięcy, tak bym zdobył roczne doświadczenie zawodowe, które jest warunkiem niezbędnym przyjęcia do pracy na najniższe stanowisko. Wyraża on szczerą – jak mi się wydaje - chęć zatrudnienia mnie po upływie 12 miesięcy stażu i dlatego zwrócił się do mnie z prośbą o próbę przedłużenia odbywanego stażu tzn. zorientowanie się w możliwości jego uzyskania.
Chciałbym się zatem dowiedzieć czy dyrektor PUP może wydać decyzję o przedłużeniu stażu w moim przypadku? Mam tutaj 2 wątpliwości.
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy definiuje następująco doświadczenie zawodowe: oznacza to doświadczenie uzyskane w trakcie zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 6 miesięcy. Czy w świetle tego zapisu 6-miesięczny staż jest „zatrudnieniem” lub „inną pracą zarobkową”? Według mojego rozumienia przepisów staż nie jest formą „zatrudnienia” w myśl kodeksu pracy, w rezultacie stażysta nie jest też pracownikiem (nie wykonuje „innej pracy zarobkowej”). Czy zatem po odbyciu 6-miesięcznego stażu z tytułu braku doświadczenia zawodowego nadal przysługuje mi prawo do odbycia kolejnego 6-miesięcznego stażu (czy też, „przedłużenia” trwającego właśnie stażu)?

Druga wątpliwość dotyczy przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (weszło ono w życie 17 września a więc 3 dni po podpisaniu umowy na podstawie której odbywam obecnie staż). Pojawia się w nim ograniczenie dotyczące uniemożliwienia ponownego odbycia stażu przez bezrobotnego u tego samego organizatora na tym samym stanowisku pracy, na którym ten bezrobotny wcześniej odbywał staż. Czy jednak – jeśli pracodawca wyznaczy mi inne „stanowisko pracy” (inny oddział, zespół, wydział) – to będzie możliwe ponowne odbycie stażu? Pracodawca jest gotów skierować mnie do innego oddziału, w którym pracownicy posiadają odrębnie zdefiniowane opisy „stanowisk pracy” niż pracownicy zatrudnieni w oddziale, w którym odbywam obecnie staż.

Z góry serdecznie dziękuję za rozwianie moich wątpliwości. Kieruje do Państwa pytanie, ponieważ w moim „rodzimym” urzędzie pracy uzyskałem dotąd dwie całkowicie sprzeczne odpowiedzi. Nie ukrywam, że zależy mi na przedłużeniu stażu przede wszystkim ze względu na chęć zatrudnienia mnie przez pracodawcę w perspektywie najbliższych miesięcy.

Z poważaniem,
Marek Cichocki
myhas jest off-line  
23-02-2010, 15:42  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Odbyty staż nie przeszkadza w uznawaniu Pana w dalszym ciągu za bezrobotnego bez doświadczenia zawodowego (w związku z definicjami, które prawidłowo Pan przytoczył).

Natomiast zupełnie inna kwestia to kolejne skierowanie. Przedłużenie nie wchodzi w grę bo w Pana przypadku okres stażu może wynosić maksymalnie 6 miesięcy. Od oceny Pana "rodzimego" urzędu pracy zależy więc kolejne skierowanie.

Przyznam, że racjonalnie podchodząc urząd nie powinien Pana ponownie skierować, a "kombinacje" ze zmianą stanowiska pracy mogą być postrzegane jako próba obejścia przepisu prawa.
Proponuję nie przeceniać obietnic pracodawcy. Po za tym dlaczego to niby niezbędny dla zatrudnienia miałby być co najmniej rok stażu?
Dariusz! jest off-line  
23-02-2010, 19:06  
katharsis85
Użytkownik
 
katharsis85 na Forum Prawnym
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

W moim przedsiębiorstwie stażyści są na porządku dziennym.
Z własnego doświadczenia:
- wiem, że staż może trwać max 1 rok,
- Staże opłacane ze środków unijnych nie mogą być przedłużane, natomiast te opłacone z pieniędzy PUP mogą. Przedłużenie stażu przez PUP jest wprowadzane w formie aneksu.
katharsis85 jest off-line  
24-02-2010, 10:47  
myhas
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Dziękuję Państwu za odpowiedź.

Wydaje mi się że pan Dariusz może mieć rację i ewentualne kolejne skierowanie będzie kwestią "dobrej woli" urzędu, bo ustawa wspomina o 6-miesięcznym stażu dla osób bez doświadczenia zawodowego.

Zależałoby mi na przedłużeniu stażu do 12 miesięcy, bo jest to warunek niezbędny starania się o zatrudnienie u mojego pracodawcy - urzędu administracji publicznej. Wymóg ten pojawił się w opisie stanowiska pracy (inspektora) niedawno i nie jest w najbliższym czasie mozliwa jego zmiana, dlatego by móc zostać zatrudnionym, czy inaczej - by w ogóle móc przystąpić do konkursu spełniając kryteria formalne - muszę mieć 12-miesięczne doświadczenie w administracji.
myhas jest off-line  
04-03-2010, 17:30  
lelu
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Witam.
Podepne sie pod temat, mam nadzieje, ze nikt nie bedzie mial nic przeciwko.

Moj problem oczywiscie dotyczy kwestii stazu.

Staz zawodowy (z UP) rozpoczalem w dniu 1 pazdziernika 2009 roku. Zgodnie z zawarta umowa trwac ma on 6 miesiecy czyli konczy sei z uplywem marca 2010. Pracodawca zobowiazany jest przedluzyc umowe pewnej czesci (polowie?) osob ktore byly wziety na ten 'rzut'.
Jestem jedna z osob ktore maja mozliwosc przedluzenia stazu.

Tutaj chcialbym zaznaczyc, ze nie wiem czy sformuowanie 'przedluzenie stazu' jest dobrym okresleniem. Chodzi o to, ze w praktyce to przedluzenie nie jest na koszt UP tylko pracodawcy. Nie wiem jak to okreslic.. moze umowa zlecenie ?

I teraz moje pytania:
Jaki okres przedluzenia wchodzi w gre ? jakie dolne i gorne granice ?
i pytanie najwazniejsze -zarobki.

Teraz kiedy bede na dostawal wynagrodzenie od pracodawcy to jaka kwota bedzie tu odpowiednia ?
Chodzi o to, ze na stazu jest ok 700zl. Pracodawca moze, ale za pewne nie zechce zaoferowac wiecej - ma mozliwosc przebierania w osobach, jesli ja nie zechce za 700 to wezmie kogos innego za 700, zgadza sie ?

za wszelkie info bede wdzieczny
lelu jest off-line  
04-03-2010, 22:22  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Niestety nie znamy zapisów umowy jaką zawarł ten pracodawca z urzędem pracy. Kwestie te nie są regulowane przepisami prawa, a właśnie treścią zawieranych umów.
Dariusz! jest off-line  
08-06-2010, 09:10  
Radhezz
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Ja również się podepnę pod ten wątek.

Byłem na stażu 6 miesięcy ze środków PUP w jednej "firmie" administacji publicznej 6 miesięcy "z ogłoszenia", ale ten staż nic mi właściwie nie dał. Wobec tego następnym razem sam wystąpiłem o zorganizowanie stażu tam gdzie chciałem i mogłem się czegoś nauczyć - wniosek był napisany na 6 miesięcy, ale dostałem tylko 3. Ten staż z kolei był finansowany ze środków unijnych.

Teraz z tego co wiem, staży unijnych się nie przedłuża, ale czy mogę zostać skierowany na staż ponownie na inne stanowisko na kolejne 3 miesiące? Bo niby 12 miesięcy ogółem się należy jak psu buda...

Bardzo mi na tym zależy, gdyż w ciągu kolejnych 2-3 miesięcy ma się zwolnić etat na łatwiej będzie mi "wskoczyć" będąc na miejscu
Radhezz jest off-line  
02-09-2010, 12:00  
Martunia184
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Witam,
Proszę o pomoc bo już się pogubiłam. Moja sytuacja wygląda następująco:
Jestem obecnie na 6 miesięcznym stażu (nie jest to staż z EFS tylko z pieniędzy PUP). Pracodawca zaproponował mi przedłużenie stażu o kolejne 6 miesięcy. Wcześniej byłam na innych stażach, w innych firmach (łącznie 17 miesięcy i teraz jestem na 6 miesięcznym stażu, więc razem będę miała już prawie 2 lata stażu). Czy jest możliwość przedłużenia stażu aneksem do umowy? W momencie rozpoczynania stażu miałam nieukończone 25 lat. Obecnie mam już skończone.

Proszę o porady i z góry dziękuję
Martunia184 jest off-line  
02-09-2010, 21:48  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Możliwe jest - ale urząd pracy nie musi (i nie powinien) się zgodzić na to.
Dariusz! jest off-line  
17-09-2010, 07:17  
joanna1988
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Witam. Moja sytuacja przedstawia się następująco - jestem na stażu od maja 2010 r. Jest to mój pierwszy staż, dlatego chciałam ubiegać się o jego przedłużenie. Niestety, PUP nie ma już w tym roku funduszy na staże dla naszej gminy. Skoro do przedłużenia stażu nie dojdzie nie z mojej winy, to czy istnieje możliwość przeniesienia przedłużenia stażu na najbliższy możliwy termin? Jeśli tak to proszę o wskazówki jakich czynności musiała bym się podjąć, aby takową możliwość uzyskać.
joanna1988 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Staż - nie chce przedłużyć - pytanie. odpowiedzi: 8
§ Przedłużenie OC - wznowienie odpowiedzi: 7
§ przedłużenie gwarancji odpowiedzi: 1
§ Przedłużenie zatrzymania lub pomoc odpowiedzi: 8
§ OC a przedłużenie umowy (art. 28 ust 2) odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:47.