Zasiłek dla bezrobotnych - Forum Prawne

 

Zasiłek dla bezrobotnych

Witam, w chwili obecnej jestem na wypowiedzeniu, które sam złożyłem. U obecnego pracodawcy pracowałem na umowę o pracę na czas nieokreślony przez 1,5 roku. Wypowiedzenie kończy się dnia 30.04. Od 1.05 będę zatrudniony w innej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:

  • § Pieniądze z konta osoby po śmi...
    Witam Sytuacja wygląda następująca, pewien człowiek przebywał w DPS, inna osoba (siostrzeniec) był osoba...
  • § Renta rodzinna
    Witam pobieram rente rodzinna i mam problem czy zus powinien mi wypłacać świadczenie przez okres wakacji? Ponieważ...
  • § umorzenie odsetek od zadłużeni...
    Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy jest taka możliwość i czy miał bym szansę na umorzenie całości lub...

 
29-03-2010, 09:12  
bartezgo
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Zasiłek dla bezrobotnych

Witam,
w chwili obecnej jestem na wypowiedzeniu, które sam złożyłem. U obecnego pracodawcy pracowałem na umowę o pracę na czas nieokreślony przez 1,5 roku. Wypowiedzenie kończy się dnia 30.04. Od 1.05 będę zatrudniony w innej firmie - nazwijmy ją pracodawca B. Pytanie ile miesięcy muszę przepracować u pracodawcy B żeby dostać zasiłek dla bezrobotnych - pracodawca B sam mnie zwolni.

Dzięki i pozdrawiam,
bartezgo
bartezgo jest off-line  
29-03-2010, 12:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zasiłek dla bezrobotnych

Witam. U pracodawcy musisz przepracować 365dni w ciągu 18-stu miesięcy przed rejestracją
 
30-03-2010, 20:04  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: Zasiłek dla bezrobotnych

Cytat:
Napisał/a bartezgo Zobacz post
...ile miesięcy muszę przepracować u pracodawcy B żeby dostać zasiłek dla bezrobotnych - pracodawca B sam mnie zwolni.
Rozumiem, że chodzi o uniknięcie konsekwencji w postaci nie przyznania zasiłku po 7 dniach. Rejestracja jako bezrobotny musi więc nastąpić najwcześniej po upływie 6 miesięcy od rozwiązania umowy za wypowiedzeniem pracownika (czyli od 01.05.2010 - 01.11.2010). Dopracować u pracodawcy "B" musi Pan tyle, by rejestrując się powiedzmy 02.11.2010 udowodnić co najmniej 365 dni zaliczanych w okresie 18 miesięcy poprzedzających tą rejestrację.
Dariusz! jest off-line  
20-05-2010, 16:00  
korina29
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zasiłek dla bezrobotnych

mam pytanie, jestem na chorobowym ale chce wypowiedzieć umowę o prace na mocy porozumienia stron bo mam dosyć pracy w tej firmie czy w takim układzie będzie mi przysługiwał zasiłek po 90 dniach karencji czy w ogóle jeżeli nie podejmę pracy w innej firmie
korina29 jest off-line  
21-05-2010, 23:03  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: Zasiłek dla bezrobotnych

O ile w ogóle - to po 90 dniach i o 90 dni krócej.
Dariusz! jest off-line  
22-05-2010, 07:41  
SCK
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Zasiłek dla bezrobotnych

Bez względu na to czy za porozumieniem stron czy jednostronnie, zasiłek będzie Ci przysługiwał. Ale dopiero po 3 miesiącach od rejestracji i jedynie przez 3 kolejne miesiące. To oczywiście przy założeniu że pracujesz odpowiednio długo (z tego co pamiętam to stosunek pracy musi trwać ponad rok). Od czasu zatrudnienia zależy też wysokość zasiłku.

Jest opcja aby otrzymywać zasiłek od początku i przez 6 miesięcy. Mianowicie chodzi o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i najważniejsze tu, ze względu na zmianę miejsca zamieszkania (wpisujesz ten powód w treści wypowiedzenia). Potem oczywiście musisz się przemeldować poza dotychczasowe miejsce zamieszkania..

Zwolnienie ma związek z Twoim stanem zdrowia?


------------------
Tu też moje pytanie, czy do pobierania zasiłku od momentu rejestracji w PUP wystarczy meldunek tymczasowy? Wtedy nie wymagana jest zmiana dokumentów, np. dowodu osobistego.
SCK jest off-line  
22-05-2010, 11:55  
korina29
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zasiłek dla bezrobotnych

tak zwolnienie moje z pracy jest umotywowane stanem zdrowia
korina29 jest off-line  
24-05-2010, 17:21  
SCK
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Zasiłek dla bezrobotnych

Patrz artykuł 55 Kodeksu Pracy. sorki bo nie mam czasu teraz aby rozwinąć temat.. może nocą.
SCK jest off-line  
24-05-2010, 23:16  
korina29
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zasiłek dla bezrobotnych

Witam. Przeczytałam ten artykuł 55 tylko jest ciężko udowodnić mobbing w pracy.Czy wystarczy orzeczenie od lekarza prowadzącego ,że nie jestem zdolna do wykonywania pracy( pracuje w sklepie jako z-ca kierownika i przeniesienie mnie na inne stanowisko jest niemożliwe no bo gdzie na sprzedawce to nic nie da bo problem zostaje ) mam mętlik w głowie i nie wiem co robić .Proszę o rade
korina29 jest off-line  
25-05-2010, 00:41  
SCK
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Zasiłek dla bezrobotnych

A więc w KP art 55, jest mowa o orzeczeniu lekarskim, bynajmniej nie wiem czy wystarczy od lekarza prowadzącego, z pewnością orzeczenie takowe musi stwierdzać wyraźnie "szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika".

Jeśli pracodawca nie będzie w stanie zapewnić Ci warunków; stanowiska, w terminie oznaczonym w orzeczeniu lekarskim, będziesz miała prawo do rozwiązania umowy bez okresu wypowiedzenia - natychmiast. Jednocześnie w takim wypadku zachowasz prawo do zasiłku od momentu rejestracji* w Powiatowym Urzędzie Pracy (*- masz na to 6 miesięcy od dnia zerwania umowy) mówi o tym Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, artykuł 75, ustęp 1, punkt 2 (odwołujący się do w/w art. 55 KP).

Jeśli zaś wypowiesz umowę lub rozwiążesz za porozumieniem stron zasiłek otrzymasz dopiero po 90 dniach od rejestracji (art.75, ustęp 2, punkt 2, Ustawy o promocji zatrudnienia). Ewentualne kłopoty mogą pojawić się również w przypadku odmówienia podjęcia zatrudnienia, stażu itp. zaproponowanych przez PUP.

A mobbing faktycznie może być ciężko udowodnić, i w sumie każdy przypadek będzie pewnie specyficzny, ale liczył bym jeszcze na możliwości orzecznictwa lekarzy.

Ewentualnie z pytaniem o to jakiego lek. ma to być orzeczenie możesz wybrać się do PUP do działu rejestracji bezrobotnych, tam powinnaś uzyskać konkretną odpowiedz.
SCK jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zasiłek chorobowy a zasiłek dla bezrobotnych - Witam wszystkich, Interesuje mnie przypadek gdy niezdolność do pracy rozpocznie się w okresie zatrudnienia i będzie trwała po ustaniu stosunku...
§ CIĄŻA A ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH - WITAM! MAM PROBLEM. OD STYCZNIA BR. JESTEM ZAREJESTROWANA JAKO OSOBA BEZROBOTNA Z PRAWEM DO ZASIŁKU. W STYCZNIU MAM OSTATNI "PODPIS". ZAŚ TERMIN...
§ Zasiłek dla bezrobotnych - Czy po zakończeniu pracy za granicą i powrocie do Polski należy się zasiłek dla bezrobotnych? Okres pracy za granicą to 3 lata.
§ Zasiłek dla bezrobotnych, a zasiłek aktywacyjny. - Jestem na okresie próbnym 3 miesięcznym i pobieram zasiłek aktywacyjny juz 3 miesiąc. Przed podjeciem zatrudnienia pobieralam zasilek dla...
§ Zasiłek choroby w czasie trwania zasiłku dla bezrobotnych - Witam. Czy w razie niezdolności do pracy należy mi się zasiłek chorobowy jeżeli w tym jestem na zasiłku dla bezrobotnych?
§ zasiłek dla bezrobotnych - Witam, mam kilka pytań co do zasiłku dla bezrobotnych: 1)jestem teraz bezrobotnym, ile dostane zasiłku? 2)jestem teraz bezrobotnym->pójdę do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:42.