ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
30-03-2010, 17:46  
plachy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Witam. Mam pytanie odnośnie czasu i możliwych scenariuszy w następującym przypadku:
umowa na czas niekreślony, pierwsze zwolnienie w październiku, pracodawca wypłaca za pierwszy miesiąc zwolnienia L4 w ciąży. Przychodzi kolejny miesiąc, gdzie wypłatę powinien przejąc ZUS, później mija kolejny... nadal nic. Okazuje się, że pracodawca musi podać jeszcze jakieś 'papiery', również na jednym ze zwolnień jest 'czeski błąd' - zostało to pod koniec stycznia poprawione i uzupełnione. ZUS powinien wypłacać od 30-11-2009. Pod koniec lutego 2010 przychodzi pismo o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczące zasadności objęcia ubezpieczeniem. Do dzisiaj nie ma żadnego odzewu, wiem, że pracodawca biega z dokumentami z dużo wcześniejszych lat... co teraz?? cierpliwie czekać?? ile czekać?? a co, jeśli [nie daj Boże] nie będą chcieli wypłacić w/w zasiłku??
plachy jest off-line  
30-03-2010, 20:13  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 18.217
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

kiedy Pani podpisała pierwszą umowę o pracę z tym pracodawcą?
Agnieszka3M jest off-line  
31-03-2010, 06:40  
plachy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Przełom VII i VIII ub. roku.
plachy jest off-line  
31-03-2010, 08:14  
oossaa
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

po pierwsze - zus wypłaca zasiłek w ciągu 30 dni od daty otrzymania KOMPLETU DOKUMENTÓW potrzebnych do wypłaty zasiłku, skoro pracodawca tak się ociągał z prawidłową dokumentacją, a jeszcze doszła korekta jakiegoś zwolnienia, to odroczyło wypłatę zasiłku,
nawet jeśli wszczęto postępowanie wyjaśniające (z pewnością dlatego, że poszła Pani na zwolnienie lekarskie w ciągu 3 mies. od zatrudnienia i badają , czy umowa nie została zawarta w celu wyłudzenia zasiłku), to jednak nie powinno to blokować wypłaty zasiłku,
postępowanie, jeśli na dodatek jest prowadzona jakaś kontrola pracodawcy i jego dokumentacji, może potrwać jakieś 2 miesiące, ale w każdym momencie można zwrócić się z zapytaniem na jakim etapie jest postępowanie i ile jeszcze potrwa, poza tym, jako strona postępowania ma Pani prawo domagać się wszelkich informacji oraz zając stanowisko w danej sprawie,

możliwe scenariusze:
- postępowanie potwierdzi zasadność zgłoszenia do ubezpieczeń i uruchomiona zostanie wypłata zasiłku,
- zus w toku postępowania zakwestionuje ważność umowy i wyda decyzję o niepodleganiu ubezpieczeniom z tyt. umowy o pracę, zarzucając pozorność, jeśli będzie miał dowody na to,że np. praca nie była świadczona, albo cos jest nie tak z dokumentacją, wtedy odmówią prawa do zasiłku, oczywiście będzie przysługiwało odwołanie od tej decyzji,

radze jednak, by dowiedzieć się dokładnie, co badają w tym postępowaniu, jakie są wątpliwości i czy chodzi o jakieś błędy w dokumentacji pracodawcy, czy o wątpliwości dot. Pani umowy - wtedy zając stanowisko w sprawie
oossaa jest off-line  
31-03-2010, 09:20  
plachy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Witam. Komplet dokumentów wpłynął pod koniec stycznia, później nie było potrzeby uzupełniania dokumentacji. Pismo o rozpoczęciu postępowania w tej sprawie dostaliśmy kilka dni przed terminem 30 dni do wypłacenie zasiłku.
A proszę mi jeszcze napisać: w jakim sensie postępowanie wyjaśniające w tej sprawie nie powinno blokować wypłaty zasiłku?
plachy jest off-line  
05-06-2012, 21:51  
anna_31
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Witam serdecznie,
Mam problem z ZUS. Dziś dostałam od niego informację o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w mojej sprawie. Nie pisze w nim że wstrzymują mi zasiłek, tylko, że jeśli w toku postępowania stwierdzą, że zasiłek mi nie przysługiwał będę go zwracała wraz z odsetkami.
Moja historia wygląda tak: Pracuję zawodowo od 2005 roku u różnych pracodawców W sumie 3 Obecnie jestem w 9-tym miesiącu ciąży i w kwietniu zmieniłam pracę z uwagi na ciężkie naruszenia ze strony poprzedniego pracodawcy. Zatrudniłam się u Wujka, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Od czasu do czasu w razie potrzeb zatrudniał kogoś na umowy zlecenia. Ponieważ Wujek chce rozwijać swoją działalność w kierunku następnego biura w innym mieście oddalonym od niego o około 70km zatrudnił mnie(ja mieszkam w tym mieście). Zaznaczę że ukończyłam studia wyższe, pracowałam wcześniej na kierowniczych stanowiskach i mam ukończony kurs księgowości i poniekąd w poprzednich firmach również jakąś jej częścią się zajmowałam.Przeprowadziłam się zatem do rodziców którzy mieszkają w jego miejscowości, zaczęłam się szkolić w programie księgowym, który używamy do pracy, wprowadzałam fv itd. itp W każdym razie po około 1,5 mieś pracy musiałam iść na zwolnienie ze względów medycznych i do końca ciąży muszę brać zastrzyki i być pod ciągła kontrolą lekarza prowadzącego. Czy ZUS może uznać moje zatrudnienie jako fikcyjne? Mimo iż pracuje nieprzerwanie od 2005 roku? Zaczynam żałować, że zwolniłam się z poprzedniej pracy bo okazuje się, że mimo nieprzerwanych lat pracy ktoś zaczyna traktować mnie jak złodzieja. Proszę o poradę jak sobie z tym poradzić? Bo widzę że uznanie przez ZUS zatrudnienia za fikcyjne zależy w sumie od czyjegoś widzi mi się a nie stanu faktycznego??
anna_31 jest off-line  
05-06-2012, 21:53  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 18.217
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

czy wujek zatrudnił kogoś na Pani stanowisko jak Pani poszła na zwolnienie?
Agnieszka3M jest off-line  
06-06-2012, 07:14  
anna_31
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Nie nie zatrudnił. Bo w sumie nic nie stoi na przeszkodzie abym w okresie urlopu macierzyńskiego mu pomagała nawet zdalnie z domu!!

W ogóle szczerze pisząc nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Co innego gdyby to była moja pierwsza praca. A tak jestem trochę w szoku. Dla mnie jest to dyskryminacja kobiet w ciąży i nękanie. Wczoraj po tym piśmie mało nie dostałam zawału bo dla mnie w tym momencie jest to praktycznie moje słowo przeciwko słowom ZUS a kto to wygra z góry wiadomo. Oczywiście mam to też trochę w nosie bo świadczyłam pracę, mieszkałam u rodziców i po urlopie macierzyńskim zamierzam ostro powrócić i przede wszystkim zająć się otworzeniem nowego biura Poza tym w poprzedniej pracy również zarabiałam lepiej ale to już mniejsza z tym. Zobaczymy jak to się wszystko zakończy...
anna_31 jest off-line  
06-06-2012, 07:40  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.751
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Bez przesady. Wie Pani ile osób próbuje wyłudzić nienależne świadczenia z ZUS zatrudniając się fikcyjnie u znajomych/ rodziny? Właśnie te powiązania najczęściej wzbudzają zainteresowania ZUS.
Jeśli nie została Pani zatrudniona fikcyjnie, to nie ma Pani nic do ukrycia. I nie ma czego się obawiać.
Ag_Maz jest off-line  
06-06-2012, 10:27  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 18.217
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Cytat:
Napisał/a anna_31
Nie nie zatrudnił. Bo w sumie nic nie stoi na przeszkodzie abym w okresie urlopu macierzyńskiego mu pomagała nawet zdalnie z domu!!

.
przez 8 godzin dziennie na macierzyńskim? a kto wujkowi prowadził biuro podczas Pani zwolnienia lekarskiego
a gdzie Pani miała miejsce pracy ? w wynajętym biurze czy w domu? wujek ma jednoosobową działalność to ile miała Pani dziennie faktur do wprowadzania?

jaką Pani otrzymała umowę? i czy wynagrodzenie dużo wyższe od minimalnego?

to podstawowe pytania, które zadaje ZUS. Podstawowym argumentem przemawiającym przeciwko Pani i wujkowi jest fakt braku stanowiska pracy przed Pani zatrudnieniem (1,5 miesiąca) i brak zatrudnienia kogokolwiek na Pani miejsce.
Agnieszka3M jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zasiłek chorobowy a zasiłek dla bezrobotnych odpowiedzi: 76
§ zasiłek chorobowy po zasiłku macieżyńskim wypłacanym przez ZUS odpowiedzi: 2
§ zasiłek chorobowy w ciąży odpowiedzi: 6
§ zasiłek chorobowy odpowiedzi: 2
§ zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia a zasiłek pogrzebowy odpowiedzi: 0
§ zasiłek chorobowy odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:48.