ubezpieczenie w krus - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
19-08-2010, 23:35  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Jeśli nie pamiętasz, to forum polega na wymianie poglądów itp. Nikt nie ma monopolu na wiedzę i dlatego postaram się jeszcze raz wyjaśnić tą sprawę.

Definicja gospodarstwa rolnego na tle ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (począwszy od roku 1991) nie zawiera żadnego elementu rzeczowego - art.6 pkt 4 stanowi, że za gospodarstwo rolne rozumie się każde gospodarstwo rolne służące prowadzeniu działalności rolniczej.
Wcześniejsze definicje określały gospodarstwo rolne jako grunty rolne i leśne ... o powierzchni co najmniej 0,5 ha do końca roku 1988 (ustawa z dnia 14 grudnia 1982r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin), a od roku 1989r. powyżej 1 ha (ustawa z dnia 24 lutego 1989r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin).
Pisząc 0,5 ha i 1 ha mam zawsze na myśli hektary fizyczne tzn. takie które widnieją na dokumenatach stanowiących tytył prawny do gospodarstwa rolnego np. akt notarialny. Na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego ustalana jest liczba hektarów przeliczeniowych. Gminy wydają nakazy płatnicze podatku rolnego w których są ha fizyczne i ha przeliczeniowe.

Ps. Tak na marginesie to rolnik, który zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej dalej może podlegać ubezpieczeniu na wniosek - jeśli spełni warunek zawarty w art.16 ust.2 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nawet nie trzeba mieć aktualnie gospodarstwa.

Temat, ze swojej strony, uważam za zamknięty.

Mimo wszystko pozdrawiam
r_4 jest off-line  
20-08-2010, 07:33  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Spoko, nie mam nic do Ciebie. Nie wierze tylko, że nigdzie nie ma prostej odpowiedzi na proste pytanie:

ILE WYSTARCZY MINIMALNIE GRUNTÓW BY UBEZPIECZYĆ SIĘ NA WNIOSEK W KRUS?

Dlatego dziwnie się czuję, że nikt nie może mi odpowiedzieć np.:

a) 0,5 ha fizycznego
a) 1 ar
c) 0,5 ha przeliczeniowego

Tylko tego chce wiedzieć, czy mając 0,4 ha fizycznego mogę na wniosek ubezpieczyć się w KRUS?

Sorry, raz jeszcze po prostu trochę frustruje się, że nikt nie chce mi odpowiedzieć i robi się z tego taka hermetyczna wiedza.
Luki85 jest off-line  
20-08-2010, 21:11  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Gospodarstwo rolne to albo 1 ha fizyczny, albo 1 ha przeliczeniowy.
Z 0,4 ha fizycznego nie ma możliwości ubezpieczenia się w KRUS na wniosek (z uwagi na fakt, iż nie jest to gospodarstwo rolne). Chyba, że to 0,4 ha fizycznego stanowi równy 1 ha przeliczeniowy. Nawet biorąc pod uwagę najlepszą klasę ziemi i okręg podatkowy, to zgodnie z ustawą o podatku rolnym nie ma takiej opcji.

Pozdrawiam

Ps. Proponuje wydzierżawić od kogoś tyle ziemi, aby można mówić o gospodarstwie rolnym (oczywiście sumując swoją oraz ewentualną dzierżawę).
r_4 jest off-line  
20-08-2010, 22:59  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

No dobrze, a z strony KRUS:

Rolnik prowadzący działalność rolniczą w gospodarstwie o powierzchni równej 1 ha przeliczeniowemu i poniżej 1 ha przeliczeniowego (a także jego małżonek i domownik) oraz osoba, która - będąc rolnikiem - przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa do zalesienia na zasadach określonych w odrębnych przepisach, którzy nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu, ani nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty, mogą być objęci ubezpieczeniem:


Jak mam to rozumieć?
Luki85 jest off-line  
24-08-2010, 12:14  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Może ktoś mi pomóc lub rozwiać moje wątpliwości prawne?
Luki85 jest off-line  
26-08-2010, 13:07  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Pierwszy człon tego zdania odnosi się do sytuacji typowej, a mianowicie można rolnika i jego domownika (a także małżonka rolnika) objąć ubezpieczeń rolniczym na wniosek gdy powierzchnia wynosi równo 1 ha przeliczeniowy lub poniżej 1 ha przeliczeniowego.
Drugi człon stanowi, że rolnik przeznaczył użytki rolne na zalesienie, to może dalej kontynuować ubezpieczenie w systemie rolniczym nie posiadając gruntów rolnych (o ile złoży stosowny wniosek w tym zakresie i spełnia warunki do objęcia).

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
26-08-2010, 13:15  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Nie prawda!

Znalazłem w internecie, że minimalna ilość gruntów do ubezpieczenia na wniosek to 0.5 ha fizycznego. Niestety ta wiedza pochodzi z innego forum i zgodnie z regulaminem nie będe podawał źródła.

Można się ubezpieczyć na wniosek jak się posiada mniej niż 1 ha przeliczeniowy Czy nadal masz inne zdanie?
Luki85 jest off-line  
26-08-2010, 13:35  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

To w takim razie podaj podstawę prawną na której opierasz swoją tezę.

0,5 ha (czyli ha fizyczne) nie jest dla mnie gospodarstwem rolnym, chyba że klasa ziemi i okręg podatkowy spowoduje, iż to 0,5 ha fizycznego stanowi minimum 1 ha przliczeniowy. Taka sytuacja nie jest możliwa (zobacz tabela ujęta w art.4 ustawy o podatku rolnym).
Można ubezpieczyć się gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego stanowi poniżej 1 ha przeliczeniowego.

Nie będę już poruszał tego tematu, gdyż swoje wywody nie potwierdzasz przepisami (tylko informacjami z internetu). Prześlij namiary na to forum.
Ja nie jestem uparty. Nawet jestem skłonny zmienić zdanie, ale tylko w przypadku jakieś konkretnej informacji. Zasłyszane wiadomości nie przekonują mnie. Czekam na wiadomość od Ciebie.


Pozdrawiam

Ps. Odpowiedz mi na pytanie tzn. jak według Ciebie można zdefinować gospodarstwo rolne (co to jest)?
r_4 jest off-line  
26-08-2010, 14:41  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Bardzo chętnie i nawet wiem dlaczego mamy inne zdanie.

Po pierwsze daj spokój z "gospodarstwem rolnym" skoro chodzi o "grunty"

Dowód:

"Wymogiem, który umożliwia przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia jest posiadanie gruntu o powierzchni do 1 ha."

podstawa prawa: art. 3 ust 1 Ustawa z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników

dodatkowe źródło:

Przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników - c.d.

Dobrowolne ubezpieczenie w KRUS dla każdego?

dobitniej:


3) Ubezpieczenie dobrowolne (na wniosek)

Osoby nie podlegające ubezpieczeniu z mocy ustawy, a spełniające inne jej wymogi, mogą ubezpieczyć się na wniosek w zakresie dopuszczonym przez przepisy.

Ubezpieczenie na wniosek jest dobrowolną umową dwustronną zawartą między osobą zainteresowaną a Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zakres tego ubezpieczenia może określić sama osoba zainteresowana, bądź wynika on bezpośrednio z zapisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Ustawa przewiduje możliwość wystąpienia z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym w każdym czasie. Osoba podlegająca ubezpieczeniu na wniosek może w każdym czasie odstąpić od ubezpieczenia, składając oświadczenie w tej sprawie.

Ubezpieczeniem na wniosek obejmuje się takiego rolnika, jego małżonka i domownika, dla którego działalność rolnicza lub praca w gospodarstwie rolnym stanowi stałe źródło utrzymania, jednak nie spełnia on warunków ubezpieczenia obowiązkowego.


źródło: http://www.krus.org.pl/?dzial=5

"Zaraz, zaraz. Przecież minimum to 1 ha, by podlegać pod KRUS. Tyle trzeba mieć ziemi.

- Wtedy podlega się obowiązkowemu ubezpieczeniu. Ale jest stary przepis z 1991 r. o dobrowolnym ubezpieczeniu, który mówi, że można się ubezpieczyć w Kasie, jak ma się między 0,5 a 1 ha. To wprowadzono, kiedy wchodziła w życie nowa ustawa o KRUS, po to by starym gospodarzom, którzy wcześniej mieli tzw. ubezpieczenia gierkowskie w ZUS, umożliwić kontynuację. Dziś to anachronizm, który wykorzystują nierolnicy.

Trzeba zamknąć tę furtkę. Dla nierolnika ubezpieczenie w KRUS jest najlepszą lokatą kapitału, bo może płacić składki przez 25 lat, a jak przejdzie na emeryturę, to zwrócą mu się one w ciągu dwóch i pół roku. Podkreślam - dla nierolników - bo oni zarabiają poza rolnictwem i dla nich ta składka jest śmieszna i nieodczuwalna w budżecie. Rolnicy patrzą na to już zupełnie inaczej, dla wielu z nich to poważny wydatek. "


źródło Wojciech Jagła, ekspert ds. ubezpieczeń rolniczych, były wieloletni dyrektor warszawskiego oddziału KRUS
http://www.ppr.pl/artykul-przybywa-r...4-dzial-17.php

Wystarczy, kto miał racje?! Może ja?!
Luki85 jest off-line  
26-08-2010, 19:54  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Moja rada jest następująca tzn. wystąp z wnioskiem do właściwej jednostki KRUS i przedstaw odpowiednie dokumenty na te swoje 0,4 ha i poczekaj na decyzję Kasy w tej sprawie. W przypadku negatywnej decyzji dla Ciebie będziesz miał prawo złożyć odwołanie do sądu.

Później napisz jak Kasa rozpatrzyła Twój wniosek o objęcie ubezpieczeniem.

Ps. Ty swoje, a ja swoje. Będę czekał na info.

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ PUP a ubezpieczenie w KRUS odpowiedzi: 19
§ Ubezpieczenie w KRUS odpowiedzi: 4
§ Ubezpieczenie KRUS odpowiedzi: 3
§ Ubezpieczenie w KRUS odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:09.