ubezpieczenie na KRUS i praca - Forum Prawne

 

ubezpieczenie na KRUS i praca

Jak wygląda praca na umowę zlecenie/ o dzieło jeśli ma się dobrowolne ubezpieczenie w KRUS-ie? Wujek jest już od paru miesięcy na KRUS-ie i ma teraz możliwość podjęcia pracy na w.w umowę. Można pogodzić jedno ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
29-09-2007, 16:26  
sowek
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie ubezpieczenie na KRUS i praca

Jak wygląda praca na umowę zlecenie/ o dzieło jeśli ma się dobrowolne ubezpieczenie w KRUS-ie? Wujek jest już od paru miesięcy na KRUS-ie i ma teraz możliwość podjęcia pracy na w.w umowę. Można pogodzić jedno i drugie?
sowek jest off-line  
29-09-2007, 16:37  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie

Przede wszystkim ubezpieczenie w KRUS ma znaczenie wyłącznie przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; przy innych tytułach do ubezpieczeń opłacanie składek w KRUS nie jest brane pod uwagę.

Umowa o dzieło w ogóle nie podlega składkom ZUS (o ile nie jest zawarta z własnym pracodawcą, ale taka zależność najwidoczniej tu nie występuje), zaś z tytułu umowy zlecenia wujek będzie podlegał ZUS (obowiązkowo składki na FUS, oprócz chorobowej [dobrowolne] i może wypadkowej [uzależniona od miejsca wykonywania umowy], oraz składka na FUZ).
Nakago jest off-line  
30-09-2007, 13:12  
sowek
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie

Dobrze, czyli KRUS nie będzie miał nic do tego. Pozdrawiam i dziekuję.
sowek jest off-line  
30-09-2007, 14:07  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.224
Domyślnie

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Tak więc składki płacone do KRUS nie dają podstawy do dokonania jakichkolwiek odliczeń od ryczałtu ewidencjonowanego. Warto zaznaczyć, iż w ustawie o zryczałtowanym podatku nie funkcjonuje pojęcie dochodu, gdyż do obliczenia podstawy opodatkowania nie bierze się w ogóle pod uwagę kosztów działalności gospodarczej. Tym samym odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne jest po prostu niewykonalne.
Podatnik prowadzący działalność opodatkowaną ryczałtem i opłacający składki ubezpieczeniowe w KRUS nie może tych składek odliczyć od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu z 20 kwietnia 2006 r., nr PO I-415/6/2006.
Janusz M. jest off-line  
30-09-2007, 14:42  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie

Panie Januszu, nie pisałam, że składki na KRUS można od czegokolwiek odliczyć . Chodziło mi wyłącznie o to, że osoba prowadząca działalność na ryczałcie nie musi się ubezpieczać z tego tytułu w ZUS, jeśli jednocześnie ma ubezpieczenie w KRUS z innego tytułu (oczywiście musi spełnić jeszcze inne, dodatkowe warunki). Każdy inny tytuł do ubezpieczeń społecznych narzuci obowiązek ubezpieczenia w ZUS, mimo płacenia składek do KRUS w tym samym okresie. Po prostu.
Nakago jest off-line  
30-09-2007, 15:02  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.224
Domyślnie

Ja dałem informację "na zapas"
Bo spotykamy się z próbami odliczeń składek KRUS od ryczałtu.
Janusz M. jest off-line  
30-09-2007, 15:55  
sowek
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie

nie chodzi o odliczanie czego kolwiek, tylko chodzi mi o to, że mówili mu, że gdyby podjął pracę (na umowe o pracę) to automatycznie przestaje być ubezpieczonym w KRUS, a nic nie mówili o pracy dorywczej na umowe zlecenie/ o dzieło, jeśli podejmie taka prace to nadal bedzie mógł byc ubezpieczonym w KRUSie?
sowek jest off-line  
30-09-2007, 16:28  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.224
Domyślnie

Będąc ubezpieczony w KRUS można zawiesić swoje ubezpieczenie na czas wykonywania zlecenia.
Zleceniodawca w tym przypadku jest zobowiązany zapłacić stosowne składki w ZUS.
Janusz M. jest off-line  
01-10-2007, 19:56  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

"Przede wszystkim ubezpieczenie w KRUS ma znaczenie wyłącznie przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; przy innych tytułach do ubezpieczeń opłacanie składek w KRUS nie jest brane pod uwagę. "

przepisy się zmieniły i nie ma obowiązku prowadzenia działalności opodatkowanej ryczałtem

"Będąc ubezpieczony w KRUS można zawiesić swoje ubezpieczenie na czas wykonywania zlecenia. "

ubezpieczenie rolnicze jest ubezpieczeniem z mocy ustawy, nie ma takiego pojęcia jak 'zawieszenie ubezpieczenia" - jak wykonujesz pracę na umowę zlecenia podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu w ZUS, koniec kropka,ubezpieczenie rolnicze ustaje - jedyny wypadek to jeśli okres zlecenia zamyka się w ramach czasowych jednego kwartału to nie będzie decyzji ale i tak będzie obowiązek opłaty ZUS
umowa o dzieło jest nieoskładkowana więc nie wpływa na ubezpieczenie w KRUS
pozdr.
asiasil jest off-line  
01-10-2007, 21:02  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.224
Domyślnie

[cytat="asiasil"] jak wykonujesz pracę na umowę zlecenia podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu w ZUS, koniec kropka,.[/cytat]
Nie jest to całkiem prawda.
Nie zawsze praca na umowę zlecenie podlega ubezpieczeniu w ZUS.
Janusz M. jest off-line  
07-10-2007, 10:15  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

[cytat="Janusz M."][cytat="asiasil"] jak wykonujesz pracę na umowę zlecenia podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu w ZUS, koniec kropka,.[/cytat]
Nie jest to całkiem prawda.
Nie zawsze praca na umowę zlecenie podlega ubezpieczeniu w ZUS. [/cytat]

Tak ale są to wyjątki, a my tu rozmawiamy chyba o zasadach prawda ? pytanie było ogólne i taka odpowiedź.
pozdrawiam
A.
asiasil jest off-line  
07-10-2007, 10:17  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

[cytat="ong23"][cytat:3maabhx9]Przede wszystkim ubezpieczenie w KRUS ma znaczenie wyłącznie przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; przy innych tytułach do ubezpieczeń opłacanie składek w KRUS nie jest brane pod uwagę.[/cytat:3maabhx9]
Dlaczego tylko przy ryczałcie?
A kpir i zasady ogólne, albo liniowy?
Proszę Nakago wyjaśnij bo nie rozumiem.[/cytat]

Przepisy w tym zakresie się zmieniły, w tej chwili możesz prowadzić działalność na ryczałcie, zasadach ogólnych - znaczenie ma kwota podatku należnego, której nie można przekroczyć a nie forma opodatkowania,
pozdrawiam
A.
asiasil jest off-line  
07-10-2007, 10:26  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.224
Domyślnie

[cytat="asiasil"]
Tak ale są to wyjątki, a my tu rozmawiamy chyba o zasadach prawda ? .[/cytat]
Nie bardzo się z tym zgadzam, bo to właśnie są zasady podlegania ubezpieczeniu w ZUS http://www.zus.pl/default.asp?p=3&id=113
Janusz M. jest off-line  
08-10-2007, 15:37  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

[cytat="Janusz M."][cytat="asiasil"]
Tak ale są to wyjątki, a my tu rozmawiamy chyba o zasadach prawda ? .[/cytat]
Nie bardzo się z tym zgadzam, bo to właśnie są zasady podlegania ubezpieczeniu w ZUS http://www.zus.pl/default.asp?p=3&id=113[/cytat]

no to jaka jest zasada?? bo mi wprost wynika z przepisów, że obowiazkowe jest ubezpieczenie osób wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi. I w przypadku obowiązku podlegania ubezpieczeniu z tytułu umowy zlecenia żaden KRUS nie wchodzi w grę.
asiasil jest off-line  
08-10-2007, 15:47  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.224
Domyślnie

http://e-inspektorat.zus.pl/pliki/poradniki/porad1.pdf

Proszę sobie poczytać o zasadach podlegania i opłacania składek ubezpieczenia społecznego z tytułu zawartych umów zleceń.
Jeszcze raz powtarzam, że nie każda umowa zlecenie podlega obowiązkowi opłacania składek ubezpieczenia społecznego.
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ubezpieczenie w KRUS (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie związane z krusem i posiadaniem ziemi. Po śmierci ojca jestem współwłaścicielem ziemi przeliczeniowa ponad 1 hektara do 25 roku się...
§ praca w anglii i ubezpieczenie w KRUS (odpowiedzi: 1) Witam Pracowałem w Anglii kilka miesięcy jednocześnie płacąc składki KRUS żeby nie tracić ciągłości. Wróciłem do kraju kilka miesięcy temu i dalej...
§ Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS a ubezpieczenie u pracodawcy na umowę zlecenie (odpowiedzi: 4) Witam. Mam pytanie. Od marca 2014r. jestem ubezpieczona w KRUS. Od października podjęłam staż w innej firmie. Wygląda to tak, że podpisuję coś w...
§ Ubezpieczenie w KRUS (odpowiedzi: 2) Witam, Mam 45 i jestem aktualnie bezrobotna, nie mam na siebie również gospodarstwa rolnego, a chciałabym ubezpieczyć się w KRUSie i odprowadzać...
§ Ubezpieczenie KRUS (odpowiedzi: 2) Witam, Proszę o pomoc w takiej sprawie , mam niespłacony kredyt, bank przekazał sprawę do komornika. Czy jeżeli komornik zlicytuje grunt orny nadal...
§ ubezpieczenie w KRUS czy UP (odpowiedzi: 1) Wspólnie z mężem jesteśmy właścicielami 1 ha gospodarstwa. Mąż ubezpieczony jest w KRUS. Ja jestem obecnie bez pracy i nigdzie nie jestem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:32.