zasiłek macierzyński - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
01-09-2010, 06:42  
ibw
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie zasiłek macierzyński

Witam
mam pytanie dotyczące zasiłku macierzyńskiego dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Czy to że oprócz tego że mam działalność gospodarczą pracuję jeszcze w innej firmie na umowę o pracę wyklucza mnie z zasiłku macierzyńskiego z działalności gospodarczej?
Chodziłam, dzwoniłam do ZUSu, nie było mowy o tym dopóki nie miałam kompletnych dokumentów do złożenia w zusie. wcześniej mówiono mi że mam wypełnić stosowne druki tzn zacząć opłacać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe z działalności i złożyć deklarację od jakiej podstawy będę składkę opłacać. przygotowałam wszystko ale wczoraj się dowiedziałam że niestety to że pracuje na etacie dyskwalifikuje mnie z wysokiego zasiłku macierzyńskiego z działalności gospodarczej. Czy to prawda? jakie są warunki żeby taki zasiłek otrzymywać? co mam zrobić, zwolnić się z pracy? lepiej bym na tym wyszła:
Proszę o radę
ibw jest off-line  
01-09-2010, 07:07  
ibw
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: zasiłek macierzyński

"Kobiety, które pracują zawodowo, często podejmują decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej. Własna firma to wielkie wyzwanie – zaangażowanie w wykonywanie tzw. wolnego zawodu, koszty związane z prowadzeniem działalności, prowadzenie we własnym zakresie księgowości itp.business_women
Kierowanie własną firmą jest szczególnym wyzwaniem dla przyszłych matek, planujących powiązać obowiązki zawodowe z urodzeniem dziecka.

Podstawową zasadą i warunkiem do otrzymania zasiłku macierzyńskiego jest podleganie w tym czasie ubezpieczeniu chorobowemu.

Jeśli Kobieta prowadząca własną działalność dobrowolnie przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego, a składki ZUS były opłacane w terminie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, nabyła prawo do zasiłku chorobowego. Ponadto należy także pamiętać o terminie 7 dni na dostarczenie zwolnienia do ZUS. Po dopełnieniu tych formalności może przysługiwać urlop i zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka. I oczywiście za okres korzystania z zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego kobieta - Przedsiębiorca nie opłaca składek.

Aby uzyskać zasiłek macierzyński, wystarczy przedstawić zaświadczenie o spodziewanej dacie porodu lub akt urodzenia dziecka. Przedsiębiorcze matki mogą decydować o wysokości świadczeń macierzyńskich.

Kobieta, która przed porodem założy własną firmę, przez cały okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) będzie mogła otrzymać prawie 6 tys. zł zasiłku miesięcznie.

Aby z niego skorzystać, powinna przed przejściem na urlop macierzyński przystąpić do dobrowolnego dla przedsiębiorców ubezpieczenia chorobowego i ustalić maksymalną kwotę wysokości składek. Dzięki temu świadczenia te będą mogły wynosić nawet 5,7 tys. zł miesięcznie przez cały okres urlopu macierzyńskiego.

women_child
Obowiązujące przepisy pozwalają przedsiębiorczym przyszłym matkom zapewnić sobie bardzo wysoki zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka. Dobrowolność wymiaru składek ubezpieczenia chorobowego pozwala na to, by po powrocie do pracy kobieta mogła obniżyć tą składkę do minimum.

Według Sądu Najwyższego, zgodnie z Uchwałą składu 7 sędziów z 21.04.2010 r. (sygn. akt II UZP 1/10) ZUS nie może prawnie zakwestionować kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, podczas gdy mieści się ona w przedziale określonym ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Obecne przepisy nie regulują kwestii dotyczących pobierania przez przyszłe matki wyższych świadczeń macierzyńskich."
ibw jest off-line  
01-09-2010, 12:45  
NatusiaMa
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zasiłek macierzyński

Ciekawy tekst, dużo mi rozjaśnił

Mam jednak jeszcze kilka pytań.
Jestem w ciąży,(2 mies do porodu) prowadzę działalność gosp. i opłacam wszystkie składki (łącznie z dobrowolnym chorobowym) w najwyższej wersji od pełnych 3 miesięcy.
Dostałam zwolnienie lekarskie i tu są moje pytania :
1) Czy należy mi się zasiłek chorobowy? (l4 związane z zagrożoną ciążą)
2)Rozumiem że macieżyńskie mi się należy (nie miałam spóźnień w opłacaniu składek)
3)Czy w czasie chorobowego muszę opłacać wszystkie składki ZUS? Jeśli nie wszystkie, to które?
4)Czy w czasie macieżyńskiego muszę opłacać wszystkie składki ZUS?
5) Czy w razie czego mogłabym je w czasie l4 lub macieżyńskiego pomniejszyć? (odkąd jestem na l4 nie pracuję, nie wystawiam faktur w związku z czym nie mam przychodów)
NatusiaMa jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:46.