pobieranie emerytury a rozwiązanie umowy od 01 10 2011 - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
24-02-2011, 14:19  
kciuki
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie RE: pobieranie emerytury a rozwiązanie umowy od 01 10 2011

Sz.Pan/i >marjory...śledzę ten wątek i interesuje mnie jeszcze jedem problem...czy jak moja wcześniejsza emerytura została mi "wstrzymana" by naliczyć nową i "przywrócona" na mój wniosek a mimo to otrzymałam w/w zawiadomienie z ZUS to mam się tym interesować czy też nie? pozdrawiam...
kciuki jest off-line  
24-02-2011, 17:19  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.368
Domyślnie RE: pobieranie emerytury a rozwiązanie umowy od 01 10 2011

A mogę prosić o trochę więcej informacji? Jakie świadczenia były przyznane (wczesniejsza/pomostowa/w powszechnym wieku emerytalnym), w jakich latach, z jakiego powodu nastąpiło "wstrzymanie", czy i kiedy rozwiązano stosunek pracy, kiedy nawiązano ponownie itp.
Ze względu na dość szybki termin wejścia w życie przepisu 103a, informacja na jego temat trafiła także do osób, których przepis nie dotyczy.
Radziłabym przede wszystkim kontakt bezpośrednio z ZUS, ale jeśli będę w stanie - odpowiem.
marjory jest off-line  
24-02-2011, 22:35  
kciuki
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie RE: pobieranie emerytury a rozwiązanie umowy od 01 10 2011

W 2005 roku zasugerowano mi ,że korzystniejsza dla mnie będzie wcześniejsza emerytura( byłam pracującą na pół etatu rencistką z orzeczeniem renty 'na stałe"-częściowo przekwalifikowaną) ,bo będę mogła po przepracowaniu 30 miesięcy ją przeliczyć.Więc w 2005r się zwolniłam z pracy i po otrzymaniu decyzji o wcześniejszej emeryturze-przyjęto mnie na powrót ....ale z poborami o jedną grupę niższymi....po przepracowaniu ww czasu złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury (ale ponnieważ niedowidzę i niezbyt się na tych "zusowskich niuansach" znam ,zostałam poinformowana ,że przysługuje mi tylko emerytura "nowa"...której narazie nie chcę-a ponieważ bez porozumienia ze mną wstrzymano mi tą wcześniejszą wystąpiłam do ZUS z wnioskiem o jej przywrócenie bo wszędzie czytam ,że nowa emerytura wychodzi korzystniej gdy pracuje się dłużej...no i z powyzszym doświadczeniem z pracodawcą nie chciałabym ryzykować utraty następnej grupy jako niepełnosprawna...już emerytka...dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź...pozdrawiając serdecznie...
kciuki jest off-line  
25-02-2011, 07:45  
perzyna54
Użytkownik
 
Posty: 217
Domyślnie RE: pobieranie emerytury a rozwiązanie umowy od 01 10 2011

a gdzie w przepisach masz napisane że emerytura wczesniejsza to inne świadczenie niż emerytura w powszechnym wieku emerytalnym i ze obowiązują do niej ine przepisy Ustawa o rentach i emeryturach jest jedna z grudnia 1998r
prawo do emerytur jest w obniżonym wieku (dla niektórych) i powszechnym wieku
nie mieszaj ludziom w głowach
pozdrowienia
perzyna54 jest off-line  
25-02-2011, 08:38  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.368
Domyślnie RE: pobieranie emerytury a rozwiązanie umowy od 01 10 2011

Gdyby kwestia tej samej ustawy miała wpływac na jednolitość świadczenia to renta byłaby takim samym świadczeniem jak emerytura, bo są uregulowane w tej samej ustawie. Nielogiczne, prawda?
Jeśli nie jestem pewna czegokolwiek na przynajmniej 90 procent, to staram się siedzieć cicho albo zaznaczam wyraźnie, że "tak mi się wydaje".
Apropos tego tematu polecam odpowiedź na podobne pytanie zawartą w dzisiejszym numerze "Rzeczpospolitej", strona bodajże D7. Potwierdza moje wcześniejsze odpowiedzi.
marjory jest off-line  
25-02-2011, 08:50  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.368
Domyślnie RE: pobieranie emerytury a rozwiązanie umowy od 01 10 2011

[QUOTE=kciuki;966945]po przepracowaniu ww czasu złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury (ale ponnieważ niedowidzę i niezbyt się na tych "zusowskich niuansach" znam ,zostałam poinformowana ,że przysługuje mi tylko emerytura "nowa"...której narazie nie chcę-a ponieważ bez porozumienia ze mną wstrzymano mi tą wcześniejszą wystąpiłam do ZUS z wnioskiem o jej przywrócenie [\QUOTE]
Problem jest na tyle skomplikowany, że nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Bardzo mi przykro Może ktoś lepiej zorientowany się wypowie. Tyle że nadal nie wiemy dlaczego wcześniejsza emerytura została wstrzymana - na podstawie jakiego przepisu (w decyzji na pewno jest o tym informacja). Nie wiemy też co z wnioskiem o przywrócenie emerytury i jaki jest rok urodzenia, a to ma ogromny wpływ na uprawnienia emerytalne.

Moim zdaniem warto byłoby porozmawiac o tym problemie z pracownikiem ZUS. Jeśli ten na sali obsługi nie będzie w stanie pomóc, to poprosić o kontakt z kimś z wydziału emerytalnego. Mając wgląd do syetemu, będą w stanie wejść w szczegóły sprawy.
marjory jest off-line  
25-02-2011, 15:54  
kciuki
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie RE: pobieranie emerytury a rozwiązanie umowy od 01 10 2011

Byłam w ZUS kilkakrotnie....bez efektu...być może wyglądam na "matołka" bo informacja jest ciągle ta sama...rocznik 1949 kobieta( to ja) ma prawo tylko do "nowej "emerytury...nie należy się ŻADNE przeliczanie wcześniejszej emerytury oprócz dodania przepracowanych nowych miesięcy co kwartał do stażu pracy...itp...(ciekawe dlaczego Panowie w podobnej do mojej sytuacji mają swe wcześniejsze emerytury przeliczane!)
Na co powołuje się ZUS w obu decyzjach z dnia 21.09.2009r?...ano na to samo...
"Ustawa z 17 grudnia 1998r.o emeryturach i rentach z FUS ( T.J. Dz.U.z 2009r nr 153 poz.1227)
ZUS po rozpatrzeniu pani wniosku z dnia 21.12.2009r ??? ---(nie wysyłałam takiego wniosku...w dniu 16 grudnia po ustaleniu z Kimś z wydziału emerytalnego, że mimo codziennych nieomal zapytań nikt mnie nie poinformował o naliczeniu "nowej" emerytury i jej wysokości a także o wstrzymaniu mi emerytury wcześniejszej...zgłosiłam wniosek o natychmiastowe wstrzymanie naliczania mi nowej emerytury i przywrócenie należnej od 2005 r wcześniejszej!) ----
w pierwszej decyzji "PRZELICZA" emeryturę od 01.01.2010r tj od miesiąca w którym wstrzymano wypłatę świadczenia...a w drugiej z tą samą datą "PONOWNIE USTALA" OD 01.01.2010r tj.od miesiąca w którym wstrzymano wypłatę świadczenia---w tej samej wysokości 1746,51( i ta wysokość jej jest taka sama jak w październiku 2009r mimo ,że pracuję nadal)...więc nic z tego nie mogę zrozumieć...przywraca czy ustala, jest to ta sama czy już inna emerytura?...a moje kolejne prośby o wyjaśnienie są odsyłane do sądu pracy bo wg miejscowego ZUS wszystko jest w porządku....stąd moje gorączkowe poszukiwania uczciwych i kompetentnych odpowiedzi...pozdrawiam,,,
kciuki jest off-line  
25-02-2011, 19:42  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.368
Domyślnie RE: pobieranie emerytury a rozwiązanie umowy od 01 10 2011

W każdym razie ZUS przyznaje osobie pobierającej wcześniejszą emeryturę inną emeryturę (z powszechnego wieku emerytalnego) tylko po złożeniu wniosku. Jeśli wniosku nie było to nie ma też innej emerytury niż dotychczasowa. Żeby doliczyć te "30 miesięcy" składa się wniosek i ZUS przyznaje i oblicza kolejną emeryturę (już nie wcześniejszą,ale w przypadku kobiet z rocznika 1948 - mieszaną). Inaczej zasada 30 miesięcy nie zadziała.
Jeśli ZUS zrobił to w opisywanym przypadku, to otrzymywana emerytura jest już nowym świadczeniem i istnieje koniecznośc rozwiązania stosunku pracy, żeby pobierać ja nadal. Ale jesli nie było ustalenia prawa do emerytury mieszanej i nadal jest pobierana wcześniejsza, to rozwiązywać umowy nie trzeba, żeby pobierac emeryturę.

Sprawa jest tak zamotana (przynajmniej w postach), że nie jestem w stanie nic więcej poradzić. Radzę jednak kontakt z ZUS - przygotować sobie konkretne pytania, wynotować konkretne wiadomości z decyzji otrzymanych od ZUS (najlepiej zabrać je ze sobą) i tym sposobem na pewno uda się dojść do porozumienia.
marjory jest off-line  
25-02-2011, 20:14  
kciuki
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie RE: pobieranie emerytury a rozwiązanie umowy od 01 10 2011

Właśnie widzę,że zagmatwało się porządnie w mym przypadku...mam ciągle wrażenie ,że występuję w ZUS jakby "w dwu osobach"....lub też Zus nadrzędny nie wie co robi Zus terenowy...i stąd jakby podwójne decyzje w tej samej sprawie...dziękuję za dorady...jeszcze raz więc spróbuję "ułożyć "me wątpliwości i konkretnie się dowiedzieć jakie i kiedy mam możliwosci przeliczenia mej emerytury by była ciut większa.....niestety przy ostatniej mej wizycie w terenowym ZUS dowiedziałam się ,że nawet do "mieszanej "emerytury nie mam prawa...choć taka byłaby dla mnie o wiele korzystniejsza!(20 lat pracowałam na pół i mniej etatu więc składki na "nową emeryturę" nie są wysokie..a najbardziej się boję tego "zwalniania i zatrudniania na nowo" gdy tego będzie ode mnie wymagał ZUS dziękuję i pozdrawiam...
kciuki jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozwiązanie umowy z Plusem - uzależnienie kary od podanego powodu rozwiązania umowy odpowiedzi: 19
§ Praca w UK a pobieranie polskiej emerytury odpowiedzi: 0
§ Naliczanie emerytury a rozwiązanie umowy o prace odpowiedzi: 1
§ Pobieranie emerytury i praca na pełny etat odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:57.