Odmowna decyzja wypłaty świadczenia chorobowego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
20-02-2011, 14:20  
krysiag
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Odmowna decyzja wypłaty świadczenia chorobowego

Witam!
Mam problem, może ktoś mógłby mi pomóc. Mąż po 15 latach pracy w zakładzie państwowym i ostatnich 19 latach prowadzenia działalności gospodarczej z której odprowadzał zawsze terminowo i w prawidłowej wysokości składki na ubezpieczenia i składał odpowiednie deklaracje i nigdy nie korzystał ze zwolnień
lekarskich- dostał zawał serca.
I tu pojawił się problem - ZUS wydał decyzję odmowną do wypłaty zasiłku chorobowego ze względu na datę wystawienia zwolnienia lekarskiego.
Zawał mąż dostał 21.XII.10r w szpitalu leżał do 28.XII.10r zwolnienie dostał od dnia 21.XII do 26.01.2011(skierowanie na 27.01.11 do innego szpitala na koronarografię) a data wystawienia 3.01.2011r to właśnie data problemowa wg ZUS.
Lekarz dyżurny prosił aby po zwolnienie przyjść po Nowym Roku ze względu na sytuację na oddziale (dużo przyjęć i wypisów) powiedział też że zwolnienie szpitalne jest ważne zawsze. No więc przyszłam i odebrałam zaraz po Nowym Roku i złożyłam w oddziale ZUS.
Mąż jest bardzo chory zawał był rozległy czekają go następne zabiegi .
Proszę
krysiag jest off-line  
20-02-2011, 20:03  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.368
Domyślnie RE: Odmowna decyzja wypłaty świadczenia chorobowego

najpierw cytat z rozporządzenia:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
"§ 4. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające pobyt ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, zwanym dalej "zakładem", wystawia się w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W razie pobytu ubezpieczonego w zakładzie, dłuższego niż 14 dni, zaświadczenie to należy wystawiać co 14 dni w celu umożliwienia wypłaty zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby."

Z powyższego wynikałoby, że w dniu wypisania ze szpitala mąż powinien dostać zwolnienie lekarskie z datą wystawienia: 28 grudnia. Data wystawienia to jednak 3 stycznia, a więc zgodnie z rozporządzeniem ZUS nie ma prawa wypłacić zasiłku chorobowego (choćby nawet chciał). I tu jest problem, bo wychodzi na to, że lekarz wpędził Was w problemy:/
Oczywiście od decyzji ZUS można składać odwołanie do sądu, ale w takich warunkach przypuszczam, że sąd je oddali, bo będzie musiał powołac się na rozporządzenie. Można by myslec nad pociagniecięm szpitala do cwyilnej odpowiedzialności, bo obowiązkiem lekarza jest wystawienie poprawnego zwolnienia. A to które wystawili poprawne nie jest.
marjory jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:58.