opłaty pracującego emeryta wojskowego w zus - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:

  • § Niepłatne świadczenie rehabili...
    Witam, Od dnia 1.09.2015 przebywałam na zasiłku chorobowych, w połowie stycznia złożyłam dokumenty w sprawie...
  • § Student a umowa w pracy
    Dzień dobry. Jestem studentką pierwszego roku studiów polonistycznych. Pobieramy alimenty z funduszu alimentacyjnego...
  • § Wyjazd do Francji
    Witam, Mam 18 lat, nie uczę się, dodam, że nie jestem ubezpieczony. Od 3 dni pracuję w ciekawej firmie, i za max...

Odpowiedz
 
15-01-2008, 07:56  
emerytwojsko
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

Emeryci i renciści nadal muszą płacić składki do ZUS
Zobacz także:
Składki nie zawsze dają prawo do świadczeń
2007-10-16
Tydzień z emeryturami w GP
Już w marcu emerytury z ZUS dla 60-latków
2008-01-03Wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę muszą płacić składki na ubezpieczenie rentowe. Resort pracy uważa, że nie można różnicować wysokości wynagrodzeń.

Rzecznik praw obywatelskich zakwestionował obowiązek opłacania składek rentowych przez pracujących emerytów. Resort pracy uważa jednak zarzuty za nieuzasadnione. Konstrukcja systemu ubezpieczeń społecznych powoduje, że składki na fundusz emerytalny i rentowy są nierozerwalne. Wynika to z faktu, że z funduszu rentowego są wypłacane nie tylko renty z tytułu niezdolności do pracy, ale także renty rodzinne przysługujące uprawnionym członkom rodziny w razie śmieci emeryta lub rencisty. Z tego samego źródła są także finansowane m.in. dodatki do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej, dodatek pielęgnacyjny oraz pogrzebowy.

MPiPS odpowiadając na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich zwraca uwagę, że ubezpieczeniom podlegają obowiązkowo osoby fizyczne, które są pracownikami. Wymóg taki nie zależy od tego, czy jest to umowa o pracę zawarta na czas określony, nieokreślony czy próbny. Pracownik jest objęty obowiązkiem ubezpieczeń społecznych bez względu na wymiar czasu pracy. Z obowiązku tego nie zwalnia również praca wykonywana na podstawie umowy w dwóch lub więcej zakładach pracy. Przepis ten nie wyłącza z ubezpieczenia pracowników, którzy mają status emeryta lub rencisty. Zdaniem resortu pracy propozycja rzecznika praw obywatelskich oznaczałaby zwolnienie z obciążenia częścią składek wynagrodzeń tych pracowników, a w konsekwencji doprowadziłoby to do nieuzasadnionego zróżnicowania wynagrodzeń. Artykuł 78 kodeksu pracy jednoznacznie stwierdza, że wynagrodzenie za pracę powinno zależeć od rodzaju pracy, kwalifikacji oraz jakości pracy.

Obowiązek opłacania składek mają także emeryci wojskowi i policyjni. Jeśli podejmą dodatkowe zatrudnienie lub inną pracę, to będą podlegać ubezpieczeniu społecznemu i okres tego ubezpieczenia zostanie uwzględniony przy ustalaniu wysokości emerytury wojskowej. Ministerstwo jednak nie odpowiedziało na zarzuty RPO dotyczące mundurowych, którzy nabyli prawo do pełnej emerytury (75 proc. ostatniego uposażenia) i nie mogą w żaden sposób skorzystać ze składek wpłaconych do ZUS.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl
emerytwojsko jest off-line  
15-01-2008, 09:13  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.015
Domyślnie

A jakie pytanie?
W czym my możemy pomóc?
Janusz M. jest off-line  
24-02-2009, 11:09  
emerytwojsko
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: opłaty pracującego emeryta wojskowego w zus

Do hodak2. Może juz wiesz, że weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 8, poz. 38, art. 2) dzięki czemu emeryt lub rencista mundurowy może, rezygnując z emerytury lub renty mundurowej, przejść na emeryturę z FUS-u. Warunkiem jest osiągnięcie wieku 65 lat i 25 lat okresu składkowego i nieskładkowego. Lata służby mundurowej nie są wliczane. Dobre i to. Pozdrawiam Janusz
emerytwojsko jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dotacja PUP dla emeryta wojskowego odpowiedzi: 1
§ pytanie dorabiającego emeryta odpowiedzi: 4
§ Alimenty od męża pracującego na czarno. odpowiedzi: 1
§ OFE dla nie pracującego studenta odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:04.