opłaty pracującego emeryta wojskowego w zus - Forum Prawne

 

opłaty pracującego emeryta wojskowego w zus 3

Emeryci i renciści nadal muszą płacić składki do ZUS Zobacz także: Składki nie zawsze dają prawo do świadczeń 2007-10-16 Tydzień z emeryturami w GP Już w marcu emerytury z ZUS dla 60-latków 2008-01-03Wszystkie osoby zatrudnione ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:

  • § Prawo do renty do czasu obrony
    Witam Jestem studentem ostatniego roku studiów. Zgodnie z decyzją Zusu mam przyznaną rentę do 30 czerwca 2015. 25...
  • § Weryfikacja uprawnień do ubezp...
    Krótka historia: W styczniu 2013 poszedłem do dentysty leczyć zęby korzystając w ramach NFZ. eWUŚ wywietlił, że...
  • § odszkodowanie
    witam wszystkich, otóż miałem wypadek w pracy, czekam na zakwalifikowanie go jako wypadku w pracy. Poślizgłem się...

Odpowiedz
 
15-01-2008, 07:56  
emerytwojsko
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

Emeryci i renciści nadal muszą płacić składki do ZUS
Zobacz także:
Składki nie zawsze dają prawo do świadczeń
2007-10-16
Tydzień z emeryturami w GP
Już w marcu emerytury z ZUS dla 60-latków
2008-01-03Wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę muszą płacić składki na ubezpieczenie rentowe. Resort pracy uważa, że nie można różnicować wysokości wynagrodzeń.

Rzecznik praw obywatelskich zakwestionował obowiązek opłacania składek rentowych przez pracujących emerytów. Resort pracy uważa jednak zarzuty za nieuzasadnione. Konstrukcja systemu ubezpieczeń społecznych powoduje, że składki na fundusz emerytalny i rentowy są nierozerwalne. Wynika to z faktu, że z funduszu rentowego są wypłacane nie tylko renty z tytułu niezdolności do pracy, ale także renty rodzinne przysługujące uprawnionym członkom rodziny w razie śmieci emeryta lub rencisty. Z tego samego źródła są także finansowane m.in. dodatki do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej, dodatek pielęgnacyjny oraz pogrzebowy.

MPiPS odpowiadając na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich zwraca uwagę, że ubezpieczeniom podlegają obowiązkowo osoby fizyczne, które są pracownikami. Wymóg taki nie zależy od tego, czy jest to umowa o pracę zawarta na czas określony, nieokreślony czy próbny. Pracownik jest objęty obowiązkiem ubezpieczeń społecznych bez względu na wymiar czasu pracy. Z obowiązku tego nie zwalnia również praca wykonywana na podstawie umowy w dwóch lub więcej zakładach pracy. Przepis ten nie wyłącza z ubezpieczenia pracowników, którzy mają status emeryta lub rencisty. Zdaniem resortu pracy propozycja rzecznika praw obywatelskich oznaczałaby zwolnienie z obciążenia częścią składek wynagrodzeń tych pracowników, a w konsekwencji doprowadziłoby to do nieuzasadnionego zróżnicowania wynagrodzeń. Artykuł 78 kodeksu pracy jednoznacznie stwierdza, że wynagrodzenie za pracę powinno zależeć od rodzaju pracy, kwalifikacji oraz jakości pracy.

Obowiązek opłacania składek mają także emeryci wojskowi i policyjni. Jeśli podejmą dodatkowe zatrudnienie lub inną pracę, to będą podlegać ubezpieczeniu społecznemu i okres tego ubezpieczenia zostanie uwzględniony przy ustalaniu wysokości emerytury wojskowej. Ministerstwo jednak nie odpowiedziało na zarzuty RPO dotyczące mundurowych, którzy nabyli prawo do pełnej emerytury (75 proc. ostatniego uposażenia) i nie mogą w żaden sposób skorzystać ze składek wpłaconych do ZUS.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl
emerytwojsko jest off-line  
15-01-2008, 09:13  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 31.353
Domyślnie

A jakie pytanie?
W czym my możemy pomóc?
Janusz M. jest off-line  
24-02-2009, 11:09  
emerytwojsko
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: opłaty pracującego emeryta wojskowego w zus

Do hodak2. Może juz wiesz, że weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 8, poz. 38, art. 2) dzięki czemu emeryt lub rencista mundurowy może, rezygnując z emerytury lub renty mundurowej, przejść na emeryturę z FUS-u. Warunkiem jest osiągnięcie wieku 65 lat i 25 lat okresu składkowego i nieskładkowego. Lata służby mundurowej nie są wliczane. Dobre i to. Pozdrawiam Janusz
emerytwojsko jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Dotacja PUP dla emeryta wojskowego majckel Prawo pracy 1 28-01-2010 20:27
§ pytanie dorabiającego emeryta kciuki Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 4 12-01-2010 15:43
§ Alimenty od męża pracującego na czarno. Kasia488 Prawo rodzinne i opiekuńcze 1 10-03-2009 23:34
§ OFE dla nie pracującego studenta wojtex2323 Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 1 20-11-2008 14:14


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:34.