odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
03-06-2011, 17:34  
oloolo
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny

Witam.Proszę o poradę co mamy robić.Zona chorowała 182dni,jest w trakcie leczenia,obecnie radioterapia.
Lekarz orzecznik w decyzji napisał:W oparciu o obowiązujące przepisy ustalono:Jest Pani niezdolna do pracy do 31.05.2012.
Decyzja była wydana w dniu badania czyli 19.05.2011.Lekarz orzecznik mówił jeszcze do żony że dużo nie straci na finansach itd. więc byliśmy pewni że wszystko jest ok,aż do dzisiaj kiedy dostaliśmy decyzję z ZUS.
Cytuję uzasadnienie:
zgodnie z powołanymi przepisami świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu itd itd.O okolicznościach o których mowa wyżej orzeka lekarz orzecznik ZUS,a w razie wniesienia przez ubezpieczonego sprzeciwu od tego orzeczenia albo w przypadku zgłoszenia zarzutu przez Prezesa ZUS wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS komisja lekarska ZUS.
Z posiadanej dokumentacji wynika,że Lekarz Orzecznik ZUS orzeczeniem z dnia 19.05.2011 orzekł,że stan zdrowia nie uzasadnia przyznania Pani prawa do świadczenia rehabilitacyjnego,natomiast jest Pani całkowicie niezdolna do pracy do 31.05.2012.
Koniec cytatu.
Zus napisał jak cytowałem że lekarz orzekł że stan zdrowia nie uzasadnia przyznania świadczenia,co w naszej kopi decyzji lekarza nie jest napisane,tylko w uzasadnieniu :że jest niezdolna do pracy do 31.05.2012 i nic więcej.
Bardzo proszę o poradę co robić.A może Lekarz Orzecznik powinien w swojej decyzji w uzasadnieniu napisać że stan zdrowia żony uzasadnia przyznanie świadczenia i byłoby wszystko OK.
Co sądzicie i co robić???
oloolo jest off-line  
06-06-2011, 18:43  
oloolo
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny

Trudno tu o poradę w sprawach ZUS.Ale może moja sytuacja komuś pomoże aby go nie OSZUKANO,bo nas niestety oszukano w żywe oczy.Mianowicie lekarz w swym orzeczeniu napisał tylko że żona jest niezdolna do pracy na rok a powinien jeszcze napisać czy STAN ZDROWIA UZASADNIA BĄDŹ NIE, przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego.Omamił słownie mówiąc że na rok dostanie ten zasiłek a dwa miesiące przed końcem zasiłku,czyli po 10 miesiącach jeśli nie będzie zdrowa to ma starać sie o rentę.Więc byliśmy szczęśliwi że poszło bez kłopotu,ale to był tylko chytry wybieg lekarza orzecznika i nasza nieznajomość co takie orzeczenie musi zawierać,a wszystko po to aby minęły dwa tygodnie potrzebne na zgłoszenie sprzeciwu,i dopiero odmowna decyzja ZUS postawiła sprawę jasno.Adwokat powiedział że ZUS oszukał pisząc że orzecznik orzekł w decyzji że stan zdrowia nie uzasadnia przyznania zasiłku,bo takiego zapisu w decyzji nie ma.Tak więc nie dajcie się omamić i oszukać w podobny sposób. Bydgoszcz.
oloolo jest off-line  
06-06-2011, 18:52  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.102
Domyślnie RE: odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny

Nie ma tu żadnego oszustwa. Małżonce przysługuje prawo do renty do dnia 31 maja 2012 roku. Należało złożyć wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.
Janusz M. jest off-line  
07-06-2011, 19:55  
oloolo
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny

Janusz dziękuję za odpowiedź.Ale czegoś tu nie rozumiem,mianowicie składaliśmy wniosek o zasiłek rehabilitacyjny a nie o rentę więc skoro lekarz w trakcie mówił żonie że ma na rok zasiłek a dwa miesiące przed końcem ma starać się o rentę jeżeli stan zdrowia nie wróci do normy to o co tu chodzi.Przecież mógł powiedzieć że niestety zasiłku pani nie może dostać, tylko dostanie pani rentę.Uważam więc że to wybieg stosowany przez ZUS lub że lekarz zapomniał dopisać w swojej decyzji że stan zdrowia uzasadnia bądź NIE przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego bo o taki sie żona starała.A jak wyżej zacytowałem słowo w słowo decyzję Lekarza Orzecznika to z niej nie wynika że przysługuje jej prawo do renty,ani że nie przysługuje jej prawo do zasiłku rehabilitacyjnego.
oloolo jest off-line  
07-06-2011, 20:11  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.102
Domyślnie RE: odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny

Proszę udać się do ZUS i na miejscu wyjaśnić.
Janusz M. jest off-line  
07-06-2011, 20:19  
oloolo
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny

Janusz byłem w ZUS ie,powiedzieli mi to samo co TY,ale do diabła z czego to wynika,gdzie w jakim miejscu decyzji Lekarza orzecznika jest stwierdzone że stan zdrowia mojej żony nie uzasadnia przyznania zasiłku.A co teraz jeśli się nie odwołamy to co, jeszcze raz papiery składać tylko teraz o rente czy to automatycznie jakos będzie bo też nic w decyzji nie ma w pouczeniu poza tym że mogę się odwołać do Sądu Pracy.
oloolo jest off-line  
07-06-2011, 20:22  
oloolo
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny

Trochę się obawiam odwołania bo wiesz trzeba wybrać mniejsze zło.Bo może komisja obciąć czas niezdolności i np dać najniższą rentę na pół roku.
oloolo jest off-line  
07-06-2011, 20:39  
maczek_86
Użytkownik
 
maczek_86 na Forum Prawnym
 
Posty: 184
Domyślnie RE: odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny

To czy się odwoływać czy nie, to trudno poradzić.

Jeżeli lekarz nie wnioskuje za świadczeniem rehabilitacyjnym to oznacza, że w jego oczach Pana żona nawet po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego nadal nie byłaby zdolna do pracy.
Wskazano na całkowitą niezdolność czyli brak możliwości podjęcia jakiejkolwiek pracy z uwagi na stan zdrowia aż do 31.05.2012 r.
Pozostaje w takim wypadku renta.

Czy zrobiono dobrze? Oszustwa nie ma. Wskazano, że jest całkowicie niezdolna aż do maja 2012 co w zasadzie "pochłania" okres pobierania świadczenia rehabiltacyjnego.
maczek_86 jest off-line  
07-06-2011, 21:00  
oloolo
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny

Ok dobra.Orzeczenie Lekarza orzecznika jest nie tylko dla ZUS-u ale też dla osoby poddanej badaniu,taka osoba nie musi się znać biegle na "sloganach"typu co oznacza zapis że jest niezdolna do pracy całkowicie na rok, lub niezdolna "niecałkowicie" na rok.Powinno być jasno napisane -jeśli staram się o zasiłek rehabilitacyjny to albo że mogę go dostać albo że nie.Bo równie dobrze mógł napisać Lekarz "TRĄBKA" co dla ZUS mogłoby jasno oznaczac rentę a nie zasiłek,a dla badanego nie wiadomo co.Jeśli jadę na przegląd samochodu to albo go dostaję albo nie,jeśli nie to mam wyjaśnione dlaczego nie,i niczego nie muszę się domyślać.Moim skromnym zdaniem Lekarz w swym orzeczeniu nie orzekł nic,bo to że żona jest niezdolna narazie do pracy to wiadomo.Skoro wniosek dotyczył zasiłku rehabilitacyjnego powinna być jasna jednoznaczna odpowiedź że stan zdrowia uzasadnia lub nie przyznanie go.Dobra a co z teraz składać papiery od nowa ???tyle że na rentę????? Znowu wszystko od początku czy TYLKO WNIOSEK O RENTĘ a resztę przecież mają.
oloolo jest off-line  
07-06-2011, 21:39  
maczek_86
Użytkownik
 
maczek_86 na Forum Prawnym
 
Posty: 184
Domyślnie RE: odmowa ZUS-zasiłek rehabilitacyjny

USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa


Art. 18. 1. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
2. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.
3. O okolicznościach, o których mowa w ust. 1 i 2, orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
4. Od orzeczenia lekarza orzecznika ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie i na zasadach przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.


Prawdą jest, że powinno się znaleźć stwierdzenie o zasadności lub nie zasadności świadczenia i powód.
Wszystko powinno być zawarte w orzeczeniu lekarza. A dlaczego tak nie jest?- nie wiemy.
maczek_86 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zasiłek rehabilitacyjny a ciąża odpowiedzi: 1
§ zasiłek rehabilitacyjny odpowiedzi: 1
§ zasiłek rehabilitacyjny odpowiedzi: 6


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:40.