Opieka nad rodzicem - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
25-01-2012, 22:03  
laik1954
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Opieka nad rodzicem

Witam, mam pytanie: komu i w jakich warunkach przysługuje urlop na opieke nad rodzicem i ile to jest dni w ciągu roku? Dziękuję bardzo.
laik1954 jest off-line  
25-01-2012, 22:48  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pytanie

To pytanie nie dotyczy UOKiK ani postępowania przed nim. Na przyszłość proszę kierować się do właściwego działu (zakładając nowy wątek) i tam cierpliwie czekać na odpowiedź.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad określonymi osobami.

Zgodnie z treścią art. 33. ust. 1 pkt. 2 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny. Za innych członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
 
29-01-2012, 18:50  
laik1954
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Opieka nad rodzicem

Dziekuję, a chciałam zapytać, czy jeżeli mama nie mieszka ze mną - mieszka sama - to czy mogę wziąć urlop / opiekę nad mamą?
laik1954 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ opieka nad rodzicem odpowiedzi: 2
§ opieka nad rodzicem odpowiedzi: 2
§ Opieka nad rodzicem odpowiedzi: 6
§ opieka nad rodzicem odpowiedzi: 6
§ opieka nad rodzicem odpowiedzi: 8
§ Opieka nad rodzicem odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:38.