odmowa wypłaty zasilku chorobowego a oplata składek za ten okres - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
14-03-2012, 09:41  
msznaza
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie odmowa wypłaty zasilku chorobowego a oplata składek za ten okres

Witam,

Jestem przedsiębiorcą, przebywam na zwolnieniu chorobowym. ZUS wezwał mnie na komisję jednak pismo odebrałam już po terminie wyznaczonej komisji. Napisałam wyjaśnienie w tej sprawie jednak ZUS mimo wszystko odmówił mi wypłaty zasiłku za ten okres (25-27.01.2012). Odmowę dostałam dopiero teraz w marcu (12.03.2012)
Po 27.01.2012 w dalszym ciągu przebywałam na zwolnieniu.
Moje pytanie w związku z tym brzmi - co ze składką którą płacę na ubezpieczenie chorobowe za okres odmowy? I co dalej z okresem choroby po 27.01.2012? Czy za ten okres ZUS wypłaci mi zasiłek, co mam zrobić żeby nie stracić prawa do zasiłku?
Dzwoniłam do ZUS-u ale w różnych jednostkach dostałam sprzeczne informacje....
Raz mi mówią, że straciłam prawo do zasiłku ale mogę napisać pismo o przywrócenie terminu i powołać się na odmowę i fakt że przecież nie mogłam wiedzieć że dostanę tą odmowę w związku z czym skąd mogłam wiedzieć że za te trzy dni należy zapłacić składkę. Niestety żadnej gwarancji nie ma że ZUS przychyli się do przywrócenia terminu.
Raz że nic nie muszę robić tylko dosłać druk Z3a.
A innym razem, że w zasadzie to nie wiadomo co teraz, że ZUS dopiero rozpatrzy tą sprawę i wyda decyzję o wypłacie lub odmowie wypłaty zasiłku za okres od 28.01.2012

Proszę o pomoc i ewentualne podstawy prawne.

Pozdrawiam,
Marzena B.
msznaza jest off-line  
14-03-2012, 15:19  
angelika84
Użytkownik
 
Posty: 106
Domyślnie RE: odmowa wypłaty zasilku chorobowego a oplata składek za ten okres

Do tego wszystkiego najwazniejsze jest jaka jest data zwrotki o stawienie sie do lekarza orzecznika, jezeli pozniejsza to mimo wszystko ponownie napisac pismo o uchyleniu decyzji o odmowie z uwagi na brak inf o stawiennictwie.
Nastepny krok to nie kilka jednostek a jednosta zgodnie z przynaleznoscia terytorialna, a mianowicie telefon do zasiłków z pytaniem czy za okres od 27.01 otrzymam zasiłek, jezeli tak to: złozyc korekte DRA za okres 01/2012 i dopłata składek za odmowe tych 3 dni wniosek o przywrócenie terminu płatnosci, natomiast jezeli nie to złozyc i tak wniosek o przywrócenie ale za 01-02 dopłacic składki za cały okres zwolnienia (składki nie przepadna). Czekac za decyzja i ponownie pisac pismo odwołujace od decyzji. Ale tak naprawde to podejsc do TJO ZUS zgodnie z siedziba i napisac pisma od reki zgodnie z poleceniem pracownika.
angelika84 jest off-line  
14-03-2012, 20:13  
msznaza
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: odmowa wypłaty zasilku chorobowego a oplata składek za ten okres

Data zwrotki jest późniejsza niż termin stawiennictwa do lekarza orzecznika.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
msznaza jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:53.