Wyrównanie alimentów z funduszu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
29-04-2012, 13:53  
arcan
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Wyrównanie alimentów z funduszu

Dzień dobry,
proszę o pomoc. Czy i w jaki sposób mogę zwrócić się do FA o wyrównanie alimentów? Sprawa wygląda następująco : od kilku lat dostaję z funduszu alimenty w wysokości 300 zł. Dnia 24 kwietnia sąd wydał nowy wyrok, w którym zasądza mi kwotę 500 zł od dnia 15 października. Czy za ten okres należy mi się wyrównanie i na jaką ustawę się powołać? Znalazłam taki oto zapis :


Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
(Dz. U. z dnia 19 października 2007 r.)
Art. 29. 1. Zmiany w wysokości świadczeń z funduszu alimentacyjnego na skutek zmiany wysokości zasądzonych alimentów dokonuje się po wpływie tytułu wykonawczego do komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana wysokości zasądzonych alimentów.
2. W przypadku gdy osoba uprawniona otrzymała w okresie od dnia zmiany wysokości zasądzonych alimentów do dnia wpływu tytułu wykonawczego do komornika sądowego świadczenia z funduszu alimentacyjnego w wysokości wyższej niż zasądzone alimenty za ten okres, jest obowiązana do ich zwrotu. Przepisy art. 23 stosuje się odpowiednio.
3. W przypadku gdy sąd zwolnił osobę z obowiązku alimentacyjnego, a osoba uprawniona w okresie, o którym mowa w ust. 2, pobierała świadczenia z funduszu alimentacyjnego za ten okres, nie jest obowiązana do ich zwrotu.
4. W przypadku podniesienia wysokości zasądzonych alimentów dokonuje się wyrównania za okres, o którym mowa w ust. 2.

Czy mogę się na niego powołać? Jak powinien wyglądać wniosek o wyrównanie?
arcan jest off-line  
29-04-2012, 15:56  
Kanas
Przyjaciel forum
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 11.832
Domyślnie RE: Wyrównanie alimentów z funduszu

Byłaś już w urzędzie zajmującym się Funduszem Alimentacyjnym ?
Jeśłi nie, to japierw tam się udaj dopiero jak będziesz mieć problemy, zadasz pytanie, jednak wątpię, alby robili Ci problem z wyrównaniem, spokojnie
Kanas jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:25.